Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономиката печели от вноса на слънчоглед от Украйна

9 коментара
Петър Ганев от ИПИ

Решението на парламента да подкрепи отпадането на забраната за внос на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна предизвиква много коментари и вълнения. Фокусът на дебатите очаквано попада върху слънчогледа, тъй като след началото на войната и преди налагането на забраната, именно това е суровината, която внасяме в много големи количества от Украйна. Защо обаче търсим толкова слънчоглед от Украйна и защо още преди войната се превърнахме в нетен вносител на слънчоглед?

Отговорът на тези въпроси се крие в структурната промяна в националната икономика и инвестициите в преработвателни мощности за слънчоглед.

България традиционно е износител на слънчоглед. Данните за последните две десетилетия показват, че изнасяме между 300 хил. и 1 млн. тона слънчоглед годишно, като в последните десетина години износът е в рамките на 600-800 хил. тона на година. На практика до 2010 г. почти няма внос на слънчоглед, като се внасят под 10 хил. тона на година.

В последните 10 години се наблюдава ръст на вноса на слънчоглед, който достига над 600 хил. тона още преди пандемията (2019 г.). Това развитие не е обвързано с пазара в Украйна, тъй като вносът на слънчоглед преди пандемията е основно от Румъния и Молдова. През 2022 г. вносът на слънчоглед достига рекордните 1.3 млн. тона, като изпреварва износа с над 700 хил. тона. 

Сериозният ръст през 2022 г. вече се дължи на внос от Украйна.

Тази промяна в търговската позиция на страната по отношение на слънчогледа е следствие на по-дълбока структурна промяна в националната икономика – инвестициите в мощности за преработка на слънчоглед и конкретно за производство на олио. До 2010 г. износът на олио от предприятията в страната е в рамките на 100 хил. тона на година.

През 2014 г. износът на олио достига над 250 хил. тона, а към 2020 г. надвишава 500 хил. тона. През 2022 г. се постига рекорд, като нетният износ на олио достига над 600 хил. тона. Сред основните пазари са страни като Испания, Гърция и Италия. Казано иначе, България се превръща от голям нетен износител на слънчоглед в голям нетен износител на олио.

Това развитие отговаря на процеса на трансформация на националната икономика. Инвестициите в преработвателни мощности позволяват на индустрията да предлага на световния пазар краен продукт, който носи повече приходи и по-висока добавена стойност. Последното се вижда и от данните за търговията в стойностно изражение. Нетните приходи от износ на страната от търговията с олио са се повишили от около 250 млн. евро преди пандемията (2019 г.) до близо 1,2 млрд. евро през 2022 г. Тази промяна е подкрепена от възможността да се внесе слънчоглед от Украйна, макар тенденцията да е видима още преди войната.

В ситуация, в която дебатът за търговията с конкретна суровина не противопоставя просто местни производители на потребителите – класическа постановка, а директно противопоставя две групи местни производители – аргументите да се поставят пречки пред вноса съвсем губят почва.

Ако целта през ограниченията е да се вдигне цената за продукцията на местните производители на слънчоглед, то негативът ще се поеме от всички потребители (през цените на крайните продукти), както и директно от преработвателите, които ще изгубят конкурентно предимство.

В подобна политика няма никакъв смисъл, дори без да повдигаме темата за субсидиите и печалбите в земеделието или геополитическия аргумент за подкрепата за Украйна.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #9

    Да поздравим и подкраепим премиера за доблеста му да се противопостави на ZZърнената мутромафия в полза на бъларските граждани!

  2. ABV
    #8
    Отговор на коментар #6

    Дъртата пачаVра дора апостолова се оказа мутроZZърнарка!

  3. ABV
    #7

    ZZърнената мутромафия ограбва средствата отпускани от данъците на българските граждани, съсипва всички останали отрасли на земеделието, изкривява пазара, проводник е на путюраZZизма в страната, една от опорите а мутромафиотската диктатура на герб, бZZп, дпZZ и иZZраждане. На пазара трябва да се осигуряват качествени евтини храни от всякакъв произход!

  4. Dora Apostolova
    #6

    Смешници са тези псевдоикономисти от ИПИ! Всички ленинградски възпитаници нищо неразбиращи от пазарна икономика, хранещи се от трапезата на татко Сорос трансформирал стария комунистически елит в нов капиталистически, и съюзени с цялата посткомунистическа мафия дружно разрушават икономиката на страната ни! Абе другарю аФтор, вземи си полей главата със студена вода да ти се просветли мисловното. България няма нужда да приема украински слънчоглед, защото е на 6-то място в света по производство на слънчоглед , родното производство е предостатъчна за населението на две Българии. Дора Апостолова

  5. Коментарът е изтрит в 15:19 на 17 септември 2023 от автора.
    #5
  6. Bлaдo
    #4

    българското олио е 2 лв., пиZдьо(3), а с вноса на украйнски слънчоглед (щото имаме недостиг на българския за разрастналата се олио-индустрия) ще е и под 2 лв... ... А тая лъжлива миПрофанска опорка, дето си я пейстнал по сички теми, можеш да си я завреш обратно в наритания пАсолЬски зад...ен жопп... :-)))

  7. Коментарът е изтрит в 17:49 на 19 септември 2023 от автора.
    #3
  8. Коментарът е изтрит в 17:49 на 19 септември 2023 от автора.
    #2
  9. полк. Дрангов
    #1

    Хората война водят а цените им са по-ниски от тези на нашите алчни зърнари с Бентлитата!...Месо, мляко, яйца, сирене - всичко се прави от зърното!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.