Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Илхан Кючюк: Трудно обяснима е тезата, че ще пуснем Албания, но не и Северна Македония

"Европа отдавна трудно разбира заплетените исторически разговори"

16 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Нелогично и трудно обяснимо е как лансираме тезата, че ще пуснем Албания, а за Северна Македония гледаме въпроса през историческата гледна точка, коментира Илхан Кючюк (ДПС), евродепутат от "Обнови Европа", член на Външната комисия в ЕП и докладчик за Северна Македония.

Според него "това е много трудно обяснима теза."

"Европа отдавна трудно разбира заплетените исторически разговори, защото трябва да отвори Кутията на Пандора на собствената си история – това не иска да го прави. (…) Но Европа разбира много от човешките права и свободи. И е справедливо искането българите в Северна Македония да бъдат неразделна част от македонската конституция", посочи той пред БНР.

"България няма от какво да се притеснява, най-малко да се опитва да избягва честен, откровен разговор със Северна Македония – както за миналото, така и за бъдещето", посочи евродепутатът.

"Ако всичко, което ние искаме, заедно с лидирането на този процес между двете страни, налагането на дневен ред не е предателство и трябва да бъде разчетено като успех за българската външна политика", смята Кючюк.

"Нека да добавя към засиления натиск и легитимния натиск на европейските институции. Разширяването е ключов приоритет на тази ЕК. Ясно е, че от национална гледна точка нямаме ясно изразена позиция на ниво управляващи. Ако трябва да бъде критикувано това правителство аргументирано – това е невъзможността да намери консенсус по ключови въпроси. Единият от тях е Северна Македония, другият – отношението ни към Украйна", коментира Илхан Кючюк.

Според него формулата за решаване на въпроса трябва да бъде резултат не само на вътрешнокоалиционни усилия, но да се потърси и опозицията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  2. ПyтлЭр Xyйло
    #15
    Отговор на коментар #1

    Не, колега, не е пускала команди по гарнизона какво да правят албанците с българското малцинство и история, и затова там няма проблемите с "вошкарете".

  3. Коментарът е изтрит в 17:47 на 25 май 2022 от автора.
    #14
  4. Борис
    #13

    В критериите за започване на преговори за ЕС няма "историческа гледна точка". Албания изпълнява, според нас изискванията за започване на преговори, а РСМ не ги изпълнява. Напр. в РСМ българите са лишени от правни гаранции и реална възможност за упражняване на основното човешко право на свободно народностно самоопределение без дискриминация, каквото имат другите конституционни народи в РСМ - албанци, сърби, цигани, власи и т.н., които са вписани в Конституцията на РСМ. Няма никакви "заплетени исторически

  5. Коментарът е изтрит в 17:37 на 25 май 2022 от автора.
    #12
  6. ABV
    #11

    Дори и Кючук може да е прав!

  7. Sdk
    #10

    че какво и е трудното? ние проблем с албанците нямаме.

  8. Guest787
    #9

    Мнението на някой си Илхан Кючюк от ДПС би имало някаква тежест за българите, ако се отнасяше до Кюрдистан. По-добре да стои настрана от българските работи, независимо от престижния си пост в ЕП.

  9. Обектив
    #8

    Напротив! Има една теза и тя е "зачитане" на българската културно-историческа идентичност и на човешките права на българите. Албания отговаря ли на нея ? Да ! РСМ отговаря ли на нея ? НЕ!

  10. dev
    #7

    Много лесно обяснимо е: Албания уреди всички въпроси, които сме повдигали. Призна българско малцинство съгласно тяхната правна рамка, подкрепя организациите на българите наравно с всички останали, няма говор на омраза през образование и медии, работи усърдно по нейната част от свързаността по коридор номер 8. Ерго - продължава напред.

    РСМ влага цялата си енергия в лобизъм и дипломатическа война с България, макар и по-прикрита напоследък. Никакви действие по правата на българите, нова законова рамка

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.