Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кирил Петков призова президента да свика КСНС за Северна Македония (видео)

ЕК до последно ще се опитва да склони София да "пусне" Скопие

54 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Премиерът Кирил Петков призова президента Румен Радев да свика заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) за състоянието на преговорите между България и Северна Македония и съобщи, че следващата седмица българската позиция ще бъде обсъдена и от коалиционния съвет.

България е под силен натиск от Европейската комисия, САЩ и някои европейски страни да промени позицията си за Северна Македония и да одобри преговорната ѝ рамка за членство в ЕС още през юни. БСП и "Има такъв народ" подозират премиерът Кирил Петков, че е склонен да промени българската позиция, но той твърди, че политиката към Северна Македония ще се решава от парламента и от коалицията.

Във видеообръщение Петков каза, че "българското правителство няма да направи нищо без широко национално съгласие и в съответствие с коалиционното споразумение".

"На Консултативния съвет по национална сигурност да участват всички партии, всички служби и президентската институция. Външно министерство да внесе доклад за състоянието на преговорите между България и Северна Македония. Този доклад ще бъде обсъден и на редовния коалиционен съвет следващата седмица", поиска премиерът.

Кирил Петков каза, че кабинетът няма да направи нищо на база на външен натиск и преди пълно разбирателство на ниво коалиционен съвет, задълбочено обсъждане в КСНС, и ясна и потвърдена позиция от най-висшия орган в тази държава: българският парламент.

"Единствено Народното събрание има финалния легитимен мандат по темата Северна Македония и това трябва да е абсолютно ясно за цялото българското общество и за външните ни партньори", завърши обръщението си Петков.

Радев свика КСНС за Северна Македония през януари, като тогава бяха потвърдени червените линии към Скопие.

"Премиерът не поема никакви ангажименти сам по темата за Северна Македония. Всичко подлежи на обсъждане първо в коалиционния съвет, а след това и в парламента", посочи Кирил Петков по-рано в петък.

В коалицията има ясно разделение по темата. ИТН и БСП са на категорична позиция, че не трябва да се променя българската позиция, а "Продължаваме промяната" и "Демократична България" настояват за бързото търсене на взаимноприемливо решение.

Тази седмица в България бяха еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи и помощник държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид.

ЕК до последно ще се опитва да склони София

Вархеи каза, че планира ново посещение в София в опит да постигне промяна на българската позиция срещу началото на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС.

"След три седмици съм обратно в София", каза той, след като преди ден се срещна с премиера Кирил Петков, президента Румен Радев и външния министър Теодора Генчовска.

Вархеи посочва, че връщането му в София е за да бъде намерена основа и подкрепа от страна на България за започване на преговори с Република Северна Македония и Албания през юни.

Според него стабилността на Западните Балкани не може да бъде подценявана, затова започването на преговори със Скопие и Тирана би било огромен принос в тази посока.

Правителството на Димитър Ковачевски в Скопие избягва провокациите към България, но не показва и готовност да се съобрази с българските изисквания по чувствителни въпроси като историята, например.

Северна Македония отказва да изпълни и последното формулирано от София условие - да промени конституцията си и в нея да бъдат вписани българите наравно с останалите народности.

България настоява това да стане преди да одобри преговорната рамка на страната за членство в Европейския съюз, а Скопие – преди самото присъединяване.

На този фон двете държави обявиха курс към засилване на сътрудничеството във военната област.

"Като страни членки на НАТО България и РСМ имат изключително важна роля в региона за поддържане на стабилността и сигурността. Имаме една много важна задача пред нас и бъдещите поколения - никога повече Балканите, и в частност Западните Балкани, да не бъдат споменавани като барутния погреб на Европа. Отговорността на двете страни е да направим така, че това да продължи да бъде така и в бъдеще - Балканите никога да не бъдат източник на напрежение и военен конфликт в Европа", каза министърът на отбраната Драгомир Заков след среща с македонската си колежка Славянка Петровска в София.

"И двете държави са жертва на кибератаки и хибридни атаки и трябва по двустранна линия да си сътрудничим, за да управляваме тези рискове", допълни Заков.

"И България, и РСМ споделяме общи ценности, обща съдба, общи история и общо бъдеще. Вярвам, че това бъдеще ще бъде бъдеще на просперитет и сигурност за България и РСМ", каза министър Заков.

Министрите са обсъдили ситуацията в Украйна, като са единодушни, че има доста сериозни рискове пред страните от Западните Балкани и пред нашия регион.

Като страни членки на НАТО следва да направим всичко необходимо войната в Украйна да не се разпространи извън границите ѝ, каза Драгомир Заков.

България е последователна в своята подкрепа за евроатлантическата интеграция на РСМ, каза още министър Заков и припомни, че бяхме една от първите страни, които ратифицираха протокола за присъединяване на РСМ към НАТО.

За нас членството на РСМ в НАТО е гарант за териториалната цялост и сигурността на страната и ние бяхме водени от това разбиране, когато ратифицирахме протокола, посочи министър Заков.

От своя страна Славянка Петровска заяви, че са договорили още повече да се засили досегашната съвместна работа.

Във финална фаза е договарянето на образование на военни лекари във Военноморското училище във Варна и ВМА в София. Ще бъдат изпратени офицери от армията на Република Северна Македония във Военната академия в София.

Българските войници бяха част от ученията в Македония през 2019 - 2020 г. Отправена е покана за съвместно учение в РСМ в центъра "Криволак".

Петровска каза, че Северна Македония подкрепя кандидатурата за членство в НАТО на Финландия и Швеция.

По думите ѝ след 24 февруари нищо не е същото. Руската агресия срещу Украйна доказа, че няма траен мир.

Новата геополитическа архитектура на континента изисква сплотеност и обща работа и колективна сигурност, посочи тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аналог
    #54

    ей, каракачанова салфетке (джейн едно), както и да ми се лезиш, България ще вкара в ЕС едно много симпатична Северна Македония... - държава, която НЕ зависи от сфрю-то и ссср-то ;-)

  2. Jane1
    #53

    Братя българи, да атакуваме военно това изкуствено нещо наречено СМ. Те не трябва да съществуват повече на Балканите. Създадени са от Тито и Коминтерна. Да постъпим като нашите братя руснаци срещу изкуствената украинска нация. Нека направим същото. България е страхотна държава. Нека си върнем нашия винаги обичан Охрид, който винаги е бил български.

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #52
    Отговор на коментар #29

    И за разлика от "вошкарете" признават българското малцинство, не го тормозят, разрешиха им училища, не плюят България, въобще се оказват много по-европейци.

  4. Борис
    #51

    Между РСМ и България няма спор - България защитава своята идентичност от великосръбския шовинизъм създал РСМ като инструмент за сърбизация на българския народ. Извършените след 1914 г. престъпления срещу българския народ във Вардарска Македония, при опитите за сърбизация на българите там и след 1944 г. при опитите за македонизацията на българите са геноцидни престъпления, за които няма давност. "Историческият" спор е резултат именно от тези политически престъпления, извършени от великосръбския шовинизъм.

  5. Обектив
    #50

    Причината да бъде искан нов КСНС не е в "напредък" на ангажиментите на РСМ, а в разпалване на война, която може да промени геостратегически Европа и света. Така че ходът на Петков е много правилен. С него той иска да покаже, че българското правителство споделя опасенията на евроатлантическата общност, но инициираните от него усилия по въпроса не получават обществена, коалиционна и парламентарна подкрепа, тъй като РСМ не предприема усилия да скъса с ЮгоКоминтерновската й ксенофобска идеология на омраза, недобросъседство и погазване на човешки права.

  6. milan
    #49

    Киро ментата, като един Пилат Понтийски, постоянно търси, с кого да си измие ръцете. Идва време, да изпълни поръчката, заради която е на този пост.

  7. васил
    #48

    те ни плюят на всяка крачка , кирето ни вика че е божа росица и след като о...ра процепа търси президента за да се скрие зад него , лапешка работа

  8. Мазен Кумунис
    #47

    Просто Киро само да посмее да предаде историята ни .... Народът ще го линчува. ;)

  9. Levitan
    #46
    Отговор на коментар #45

    ЕС не разбира крамолата. Както възрастни не разбират често защо деца се карат за кукли и парцалки. Не бих казал, че нямат право.

  10. Stefan
    #45

    Ами това е тъпото - че постоянно ЕС ни натискат, вместо да натиснат РСМ да прави отстъпки... и накрая нищо. Пука му на някого в ЕС за българските интереси... то и на нашите политици често не им пука.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.