Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блокирайки Северна Македония, България вдига топката на други страни в региона

69 коментара
Премиерите Димитър Ковачевски и Кирил Петков, сн. БГНЕС, архив

Невъзможността на България да регулира отношенията си със Северна Македония и да я придвижи към Европейския съюз, което е неин стратегически национален интерес, отваря възможности за трети страни, които използват по различен начин и в своя изгода двустранната криза.

Русия прилага всички инструменти да отдалечи Скопие от ЕС – хибридни атаки, засилване на "петата колона" от двете страни на границата и експлоатиране на слабостите и в България, и в Република Северна Македония (РСМ). За Москва това е още по-важно сега, докато води война в Украйна и практически консолидира срещу себе си целия демократичен свят. В тази ситуация Русия мобилизира всички достъпни ѝ ресурси, за да всява разединение и да търси слаби звена във веригата, които да атакува. Конфликтът между София и Скопие е идеална мишена.

Заради наложената от последното правителство на Бойко Борисов политика, България губи доверие не само сред политическите елити в Скопие, но и сред гражданите на съседната страна, която толкова много искаме да ни харесва, да ни зачита и уважава. Белград следи с внимание процесите и съвсем логично се опитва да предложи на РСМ "алтернативи", които съвсем не са в интерес на България.

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че "отношенията между Сърбия, РСМ и Албания никога не са били по-добри". Скопие използва като противовес на ЕС инициативата "Отворени Балкани", известна като "мини Шенген", която се предвожда от Белград.

Българската православна църка пропусна стратегически шанс да стане църква-майка на македонската църква. Такава покана бе отправена през 2017. Пет години по-късно, през 2022 г., в навечерието на 24 май сръбската църква призна автокефалността на македонската, след като на 9 май Вселенската патриаршия също призна автокефалността на Охридската архиепископия.

Случаят ясно показа какво става, когато България пропуска шансовете си в региона.

Показателно е и поведението на Гърция, която дълги години бе основната пречка пред интеграцията на Северна Македония в НАТО и ЕС заради спора за името. За разлика от България, която не успя да реши спорните въпроси с договора за добросъседство от 2017 година, пълен с обтекаеми формулировки и пожелания, Гърция изчисти проблемите си с Преспанското споразумение и сега влезе в ролята на водач на Скопие към ЕС.

"Гърция подкрепя незабавният старт на преговорите на Република Северна Македония и Албания", каза гръцкият министър на външните работи Никос Дендиас, който е в Скопие в рамките на обиколката си из Западните Балкани тази седмица.

Според него преговорите на Република Северна Македония с ЕС са въпрос на сигурност и възстановяване на европейското доверие в региона.

Българската позиция забавя и Албания, която се придвижва към ЕС в пакет със Северна Македония.

Всичко това става на фона на засилващия се натиск към България да не позволи разширяването на влиянието на Русия в региона на фона на агресията ѝ в Украйна. Българската позиция така ѝ не срещна подкрепа в ЕС, а Европейската комисия си поставя за приоритет обръщането ѝ и то в момент, в който България силно разчита на Брюксел, включително за успешното реализиране на Плана за възстановяване.

Притиснат от президента, две партии в управляващата коалиция (БСП и ИТН) и нароилите "пробългарски" партии, премиерът Кирил Петков е изправен пред абсурдна дилема. Засега правителството не дава сигнали, че е готово да "пусне" Северна Македония през юни, след като БСП и ИТН предупредиха, че ако това стане, коалицията няма да оцелее.

Представителите на ГЕРБ, които демонстративно се позиционират като пронатовска и проевропейска алтернатива на президента Радев, са странно мълчаливи и пасивни по въпроса за Северна Македония.

В същото време Северна Македония отказва да се съобрази с изискванията на България. Правителството на Димитър Ковачевски е поставено под силен натиск от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ и избягва повечето чувствителни въпроси в отношенията си с България.

Преговорният процес едва се придвижва, от което губят и България, и Северна Македония, но пък други страни трупат актив за наша сметка.

Заети във взаимно дебнене и вътрешнополитически интриги, българските партии и политици така и не могат да се обединят поне около някакъв реалистичен план за действие, с възможните компромиси и бъдещи тактически и стратегически ходове, за да измъкнат преговорите от мъртвата точка.

Защото не бива да има съмнение – провалът на РСМ по пътя към ЕС ще и провал за България.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

69 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #69

    Не виждам защо да държим на вето преди началото на преговорния процес, ако ЕС включи българските условия в преговорната рамка. Радев съзнателно пресолява манджата.

  2. dev
    #68

    България няма спор за историята с РСМ, а спор за фалшификации и цензура на исторически книги, документи, архиви и построена върху това идеология на омраза към България. Едно и също е: фалшификации за миналото и фалшификации за настоящето с идеологическа основа.

    Македония е първата страна-кандидат, която иска да влезе в ЕС чрез клетветнически кампании, черен ПР и откровена дипломатическа война. Три години основна дейност на президент, премиер, външен министър обикалят света за да плюят България

  3. полк. Дрангов
    #67

    Разделението обслужва Путин! Пускайте РСМ по-скоро в ЕС!

  4. dinko
    #66
    Отговор на коментар #65

    албанците още плачат, че тия 100 танка ги дадохме на вас, а не на тях - дали помниш, че юна, когато се изтегли, ви бешже оставила без нищо, даже и кабелите от казармите бяха изскубали...а от украйна купихте оръжие по-късно, когато всичко беше свършило...

  5. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #65
  6. Никола
    #64

    Едно уточнение, Северна Македония е пряк наследник и дериват на СФРЮ, а СФРЮ е наследник на Кралевина Срба, Хрвата и Словенаца, където Вардарска и Моравска България са наречени Южна Србиja, така че като говорим за обезщетение, то Северна Македония трябва да се счите за приемник на дълговете на СФРЮ, още повече че до сега, те не са се нито покаяли, нито извинили за геноцида над ималите смелост стотици хиляди да се изявят за българи цивилни и войници в този край на България, убити, тероризирани и интернирани

  7. Никола
    #63

    Нещата са много прости:
    1. Южна Сърбия (СМ) да се извини официално за дето ни наричат по комунистическа коминтерновско–титовистка инструкция, фашисти.
    2. да дадат достъп до архивите на УДБА, за да видим как са избити българите във Вардарско, след като сега са останали само 1600 човека.
    3. Да бъдат обезщетени семействата на убитите и интернирани българи от 1913 до 1989г.
    4. Да спрат да тероризират тези 1600 гараждани които са се осмилили въпреки заплахите да се нарекат българи и им възстановят

  8. тото
    #62

    Леле че то да бе само този провал да то отметнем като голям.По добре да си имаме ВЕТО то това вето е като ръцете и главата на Балканджи ЙОВО. ИНАЧЕ ОТ ИСТОРИЯТА НА 1300 ГОДИША БЪЛГАРИЯ ЩЕ ОСТАНЕ САМО СПОМЕН И ЕДНО ГОЛЯМО ПРОЛЕТНО ДЕТСКО ИЗТЪВАВАНЕ. ДО СЕГА В ПОСЛЕДНИТЕ 72 Г.НЕ СМЕ ПОКАЗАЛИ ЧЕ НЕ СМЕ ПРОДУКТ НА ИЗПУСНАТО РАЗСТРОЙСТВО .ПОНЕ СЕГА ДА СЕ СТЕГНЕМ.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #61
  10. Dante Alighieri
    #60

    В ЕС - само след излизане от СФРЮ! Иначе в чакалнята до 2055 г., когато в ЕС ще останем само ние, и ще ни е все едно дали ще има още едни като нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.