Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Продължаваме промяната" няма да действа сама за Северна Македония

Срещата Петков - Ковачевски не доведе до пробив. Премиерът очаква провокации

45 коментара
Двамата премиери и външните министри Теодора Генчовска и Буяр Османи

Водещата партия в управляващата коалиция “Продължаваме промяната“ ще търси широк консенсус, включително с опозицията, за членството на Северна Македония в ЕС и няма да предлага самостоятелно проекторешение на Народното събрание. Това стана ясно от коментар на премиера Кирил Петков пред журналисти в Рим, където се срещна и с македонския си колега Димитър Ковачески.

Очаквано разговорите в Рим не доведоха до пробив и е все по-малко вероятно България да промени позицията си и да одобри преговорната рамка на Северна Македония за начало на преговорите за членство в ЕС още през юни.

“Не сме се обвързали с никакви срокове, а само с ангажимент да продължим добрия тон и конструктивната работа“, каза Кирил Петков.

Той добави, че се очаква следващите седмици и месеци различни групи да се опитват да правят провокации, които да нагнетят напрежение.

“Чуват се всякакви слухове за еднолични решения. Те просто вкарват напрежение на база невярна информация“, посочи той.

Премиерът ще търси консенсус и с опозицията

“За някои неща има ясни червени линии, които трябва да съществуват - като темата за корупция. Но за национален въпрос като този, той е толкова важен, че никой няма право самостоятелно да го прави. Трябва да има общо съгласие и дори коалицията не е достатъчна, за да промени нещо в позицията на България. Трябва широк консенсус, който включва коалицията и части от опозицията", коментира Петков.

След като по-рано през деня президентът Румен Радев каза, че иска да чуе мнението на Петков относно искането му за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) по темата за Северна Македония, Петков обясни, че смисълът е да се види напредъкът по темата.

"Няма по-подходящ формат да се съберем всички на масата, да обсъдим всичко, което се е случило и да заемем обща позиция. Защото всички сме в една лодка и ако не действаме заедно, това не ни прави по-силни, а по-слаби.", коментира Петков.

Той припомни, че са минали 6 месеца от последния КСНС по темата. Очаква се и доклад на Външно министерство за напредъка по темата.

Петков каза, че като се върне в София, ще разговаря с президента.

"Форматът коалиционен съвет е много важен и аз ще го свикам. Но на нас ни трябва по-широк консенсус и затова трябва и опозицията да бъде информирана. Много е важен този въпрос, за да бъде ограничен само до една група от партии", добави той.

Държавният глава Румен Радев все още не е казал дали ще свика КСНС.  

Сред управляващите има ясно разделение по темата за Северна Македония. "Има такъв народ" и БСП са на категорична позиция, че не трябва да се променя българската позиция, а "Продължаваме промяната" и "Демократична България" настояват за бързото търсене на взаимноприемливо решение. 

От "Продължаваме промяната" настояват отговорността по темата да се разпредели по-балансирано в коалицията.

Управляващата партията вече дава все по-малко сигнали, че е възможна промяна на българската позиция на Европейския съвет през юни. Лидерите на ЕС, обаче, ще се съберат и през септември и декември, като темата остава в дневния им ред.

Кирил Петков посочи, че ако има офис към омбудсмана или някакъв друг тип институция в Северна Македония, която да следи за езика на омразата срещу българите в Северна Македония, и ако може даже хора в тази комисията да са от българската общност, то това би било позитивен знак за всички. 

Правителството на Димитър Ковачевски в Скопие избягва провокациите към България, но не показва и готовност да се съобрази с българските изисквания по чувствителни въпроси като историята, например.

Северна Македония отказва да изпълни и последното формулирано от София условие - да промени конституцията си и в нея да бъдат вписани българите наравно с останалите народности.

България настоява това да стане преди да одобри преговорната рамка на страната за членство в Европейския съюз, а Скопие – преди самото присъединяване.

Радев: Има консенсус по темата, управляващите да го следват

По-рано в понеделник президентът Румен Радев каза, че ще реши дали да свика заседание на КСНС след като се срещне с премиера Кирил Петков. Министър-председателят настоя за среща при държавния глава миналата седмица.

Той поиска да участват всички парламентартно представени партии и заяви, че Външно министерство ще представи доклад за напредъка по преговорите.

В понеделник Радев не отговори дали ще свика заседание.

Той коментира, че КСНС е орган, подпомагащ диалога по ключови за държавата въпроси. След това заяви, че у нас има консенсус по темата Северна Македония и управляващите би следвало да са наясно с това.

"Колкото по-тясно управляващите се придържат към официалната българска позиция, изразена в приетите от Народното събрание документи, на последния Консултативен съвет, колкото по-дълбоко се вслушват в гласа на българите у нас и в РСМ. Колкото по-отговорно се държим като член на ЕС и се придържаме принципите на Съюза, толкова по-лесно ще ни бъде в политиката и решенията спрямо РСМ", заяви президентът.

Темата за Северна Македония е една от най-често предизвикващите напрежение в коалицията. Премиерът почти непрекъснато е обвиняван, че е склонен на някакви отстъпки.

Петков отрича.

Само преди няколко дни той за пореден път заяви, че би било невъзможно да предприеме сам действия по този въпрос.

Премиерът обясни, че без темата да бъде обсъдена първо от коалиционния съвет, а след това и от парламента, няма как да се вземе решение. Той нарече твърденията, че сам поема ангажименти "фалшива новина".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Маке
    #45
    Отговор на коментар #44

    Ако е така како што кажуваш тогаш и другите членки на ЕУ ќе го кажеа тоа. Но сами сте во блокадата. А дека сме браќа и сестри, после сите овие гадости што ни ги правите, не верувам дека некој ќе поверува. Толку.

  2. Практик от София
    #44

    Напълно ясен си ми, Маке!

    Изплъзваш се от неудобни въпроси, предъвкваш стари югославски мантри, правиш се, че не знаеш за работи, които не ти изнася да се припомнят.
    Има ли смисъл да се спори с тебе, щом постоянно подменяш и изкривяваш даденостите?

    Да бъде приета Македония в ЕС с тези удбарски извъртания, с това настроение и отношение към България и българите, е все едно днешна Украйна да приеме в състава си Лугандония в оригиналния и вид, и да се прави, че всичко е наред...
    Нема как да стане,

  3. Маке
    #43
    Отговор на коментар #42

    Не заштитувам никој, само ги кажувам фактите. Тоа за прогон на бугарите кај нас е претерано. При неможност да го објасни ветото пред партнерите од ЕУ Бугарија одеднаш почна да зборува за загрозеност на бугарите кај нас. Па бугарите имаат 7-8 здруженија и политичка партија. Присутни се на телевизија, имаат свои интернет сајтови и учествуваа на избори. На изборите добија 3-4.000 гласови. Никој не им забранил на луѓето да гласаат. Познавам неколку бугари и искрено им е срам од односот наБугарија. Тоа

  4. Практик от София
    #42

    Ти, Маке, много ревностно все защитаваш сърбите...
    Пуснали са ви на воля, защото са добрички, а ?
    И руснаците ли са пуснали източноевропейските, кавказките и средноазиатските съветски републики по живо, по здраво, защото са великодушни и демократични люде?

    Не, Маке - СССР и Югославия се разпаднаха по силата на вътрешните си нелечими заболявания, като непоправимо империалистичната Сърбия окъпа в кръв процеса на демонтаж. Затова сега е вън от НАТО и ЕС.

    И не си измисляй неща, които не ги искаме.

  5. Маке
    #41

    Еве во време на најголемото заладување на односите с вас, СПЦ ни ја призна и црквата. БПЦ одби да помогне но СПЦ го искористи моментот. Новото раководство во СПЦ подава рака на пријателство. И сега кој е виновен за лошите односи.

  6. Маке
    #40
    Отговор на коментар #39

    Но Бугарија има многу измислени усови:- да признаеме дека до 1945 сме биле бугари- да признеме дека нашиот јазик е всушност бугарски дијалект,- во документите на ЕУ да не се спомнува македонски јазик ниту сега ниту во иднина,- да признаеме дека сме извршиле геноцид над бугарите- да прифатиме дека сите револуционери што се бореле за Македонија биле само бугарски и ние сме ги украле- да прифатиме дека сме насила македонизирани- да прифатиме се што ќе се сетите во меѓувреме.Иако вие цело време го повторувате

  7. Практик от София
    #39

    Браво, Маке, уважавам проукраинската ти позиция - също като тази на моя милост, убеден евроатлантик!

    Значи остава съвсем малко - да кажеш, че българите никога не са били окупатори и фашисти, а винаги са се борили за национално обединение. За разлика от империалистите сърби - вредни за македонци (бъдете си такива), българи, хървати, гърци и албанци, опасни мегаломани- които 160 години са се стремили да присвояват чужди територии, области с несръбско население.
    Още преди руско-турската война не българите,

  8. Маке
    #38

    Еве читај.https://www.dnevnik.bg/analizi/2022/05/23/4349290_zashto_bulgariia_e_po-blizo_do_ruskata_gledna_tochka/

  9. Маке
    #37
    Отговор на коментар #35

    За разлика од вас, ние дадовме оружје на Украина- колку што можевме. И тоа веднаш. Никогаш Рисија не направила ништо добро за Македонија. Кај нас нема ниту еден руски споменик. Украина ја има апсолутната подршка од мене и мојата држава. Дали и ти можеш да го кажеш истото? Вие дадовте ли оружје? Радев што кажува чив е Крим а? Кој е рускиот тројански коњ во ЕУ? Како руски компании земале пари од ЕУ фондови преку бугарски компании знеш ли? Провери малку по интернет.

  10. Коментарът е изтрит в 14:38 на 25 май 2022 от автора.
    #36

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.