Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Името на семейство Мандела е омърсено от семейни кавги

12 коментара

Нелсън Мандела може да е описван като изключителен човек, но случаят със семейството му не е такъв. Репутацията им е опетнена от публично уреждане на сметки, унизителни действия на правосъдието и комерсиализиране на името на иконата на Южна Африка.

Южноафриканците бяха тотално сащисани в началото на юли, когато Мандла Мандела, най-малкия от внуците на героя на борбата с апартейда, се хвърли да урежда сметки с една значителна част от роднините си по време на сюрреалистична пресконференция, излъчвана пряко по националната телевизия. По същото време дядо му, в болница от близо месец, се бореше със смъртта.

Разкривайки потайностите на семейство Мандела, той дори обвини брат си Мбузо, че е "опрашил" собствената му жена, от остров Реюнион.

Мбузо беше един от 15-те членове на фамилията, които сезираха успешно правосъдието, за да го принудят да върне тленните останки на три деца на Нелсън Мандела. Телата първоначално са били погребани в селището Куну, където Мандела е прекарал най-хубавите години от детството си и където ще бъде погребан в неделя сред семейството си.

Но през 2011 година Мандла ги беше пренесъл в родното място на дядо му - Мвезо, на около 30 километра от там. Традиционен вожд на това селище, той подготвяше мащабен туристически проект с мемориал в памет на дядо си.

Обвинението за оскверняване на гробище беше свалено, но "Джей Ар Юинг на семейството Мандела" - както го беше нарекъл един журналист, по аналогия с анти-героя на американския сериал "Далас" - все пак има "уговорена среща" с правосъдието, защото в началото на октомври е насочил оръжието си към шофьор по време на спор в задръстване.

39-годишният Мандла вече влезе в новините с проблемите в брака си и със съседите си. От 2009 година той е депутат на Африканския национален конгрес (АНК), движението, за което се бореше дядо му, но никога не е правил впечатление със заеманите от него политически позиции.

И друг член на семейство Мандела в парламента (която се отличава преди всичко с отсъствието си) - бившата съпруга на националния герой, Уини Мадикизела-Мандела, също е имала сблъсъци с правосъдието за провинения, извършени от телохранителите ѝ през 80-те години, а след това и за измама през 2003 година.

Останалата част от семейството, което включва 3 дъщери, 17 внуци и 12 правнуци, е изградила живота си далеч от политиката и медиите.

Но след последната публична поява на главата на рода през 2010 година, някои си позволиха волности с бонусите му. Докато Нелсън Мандела винаги е контролирал стриктно комерсиалната употреба на името си, като я ограничаваше до благотворителни цели, четирима от внуците му създадоха марката дрехи LWTF Clothing. Акронимът препраща към автобиографията на великия човек "Long Walk To Freedom" ("Дългият път към свободата") и тениските им не пропускат да покажат портрета или подписа му.

По-наскоро, Маказиве, най-малката от децата му, се впусна в бизнеса, като популяризира марката вино "House of Mandela" с дъщеря си Туквини.

Също в противоречие с имиджа на носителя на Нобеловата награда за мир, две от внучките му участваха в телевизионното реалити предаване, наречено "Да бъдеш един от Мандела", в което разказаха за историите си на жени, родени в добро семейство. Освен това те отвориха един от най-ведрите акаунти в Туитър.

Друг повод за повдигане на вежди: дъщеря му Зенани беше назначена за посланичка в Аржентина, въпреки че няма никакъв дипломатически опит.

По-малко анекдотично, Зенани и полу-сестра ѝ Маказиве имаха намерение да се обърнат към съда с цел да изхвърлят трима близки на баща им от управата на инвестиционния фонд, който управлява част от семейното богатство.

Двете жени, които нямат проблеми от месеци, обвиняват конкретно уважавания адвокат Джордж Бизос - приятел на Мандела, който го е защитавал при апартейда - че е наложил със сила, заедно с двама други близки на някогашния президент, влиянието си върху делата на семейството.

Тримата обвинени припомниха пред съда, че Мандела "не е искал ищците да се намесват във финансовите му дела". В крайна сметка те дискретно се отказаха от иска през октомври.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Интересен факт:В диамантодобивната компания Бе Бирс с крадците на диаманти се процедира по следния начин.Открадналият диамант работник има възможност да го продаде на конкурентна цена.Самата компания е разкрила бюро за изкупуване на крадени диаманти.И това с оглед да не попада краденото в ръце на прекупвач,който ще го измесе и ще подбие пазара на другите диаманти,добити и извозени в чужбина(Холандия,Англия,Израел и т.н.).Крадецът го представя за изкупуване и получава по-висок еквивалент от тоя,предложен му от мошеника-прекупвач.И това преди Мандела,т.е.80-те години.

  2. Анонимен
    #11

    Преди Мандела Южна Африка изпитваше тежестите на ембаргото и слабееше икономически.А ембарго се поставя по нечия воля на високостоящ,властен фактор.Сам Мандела го определяха като бъдещ брежневист,макар той да се представяше като социалист.После какво става?До брежневист не стигна,понеже и самата система на Брежнев вече я нямаше.Изкараха го от затвора,поставиха чернокожи чиновници на власт.И се виде социализма и лицето му.

  3. Анонимен
    #10

    преди мандела южна африка беше с трета икономика в света и с наи нисак процент убиистжа сега е ........ с наи висок процент убиистжа и с ента икономика.

  4. Анонимен
    #9

    Гледам, че статията е привлякла доста простаци да я коментират

  5. Анонимен
    #8

    Това с жистомимичния превод беше МНОГО ЯКО, АМА МНОГО ЯКО! Сигурно е дело на КГБ, или на РХСА.

  6. Анонимен
    #7

    Подчовекът, това биологически привидно еднакво творение на природата с ръце, крака и някакъв мозък, с очи и уста, въпреки всичко това представлява едно съвсем различно и ужасно създание. Той е грубо копие на човешкото същество, с човекоподобни лицеви черти, но при все това с по-недоразвити морал и съзнание от всяко животно. В това същество бушуват страховити и диви, необуздани страсти, безочлив стремеж към разруха, най-първичните желания, най-грубата вулгарност. Подчовек, или казано другояче - едно нищо. Защото не всички, които притежават човешко лице, са равни. Горко на този, който забрави това.

  7. Анонимен
    #6

    Маймуната ... си е маймуна, дажи и когато на пресконференцията отпред седи надпис: Ecce Homo!

  8. Анонимен
    #5

    Последния истински президент /преди това мин.пред./ на ЮАР си остава Питър Вилем Бота .Той беше мразен защото не ходеше по гайдата на евреите .

  9. Анонимен
    #4

    муспи - Тази маймуна е това в маймунската държава, каквото при нас е Боко. Евреите са го подбрали за каквото и нашия Боко, Станишката и който и да било през последните 23 години - да владеят по лесно. Там има богатства от които световната еврейска мафия не може да се откаже и им трябва един герой рекламиран с холивудски крясъци точно като за диваци, и никой да не се сеща че при апартейда стандарта беше по висок.

  10. Анонимен
    #3

    Ако не беше чер ни лка западняците нямаше толкова да се захласват по него...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.