Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имигрантите от Източна Европа не са заплаха за Великобритания

0 коментара

Квалифицираните работници-имигранти от Източна Европа не само че не са заплаха, но и ще допринесат за увеличаване на заплатите във Великобритания и нарастване на износа, прогнозират икономисти.

В доклад, който ще бъде представен днес на конференция на Кралското икономическо дружество в Суонзи, икономистите Хелена Маркес и Хю Меткалф сочат погрешността на широко възприетото виждане, че имиграцията ще доведе до намаляване на заплатите в икономически напредналите страни. В по-голяма степен от това трябва да се опасяват по-бедните страни, включително южните райони на Европейския съюз, посочват те.

Най-много ще спечелят индустриалните сектори, които имат преимущество в конкурентната борба от това, че са големи, и които използват квалифицирана работна сила. Такъв е например секторът на финансови услуги.

Ще пострадат само райони, които продължават да разчитат на неконкурентноспособни индустрии с многочислена работна сила.

Секторите, които изискват високо квалифицирани работници - като химическата индустрия и транспорта, с разширяването си стават по-конкурентни. Те образуват центрове, които имат голяма полза от това, че в тях са съсредоточени знания и инфраструктура. Центровете имат способността да увеличават по-бързо своята производителност и в по-голяма степен да привличат сделки, когато пазарът се разширява, но могат да срещнат спънки при недостиг на квалифицирани работници.

В страните от Източна Европа има изобилие от специалисти със следдипломна квалификация и стаж. Но в тях лисват индустриални центрове и места, в които те да приложат уменията си.

Ако по-богатите северноевропейски държави получат по-голям достъп до тези квалифицирани кадри, техните големи индустриални сектори ще имат възможността да се развиват още по-бързо. Повечето водещи индустрии са съсредоточени в Обединеното кралство, Ирландия, Германия, Франция, Скандинавия, страните от Бенелюкс и северна Италия.

Свободното движение на хора от Румъния и България, както и от страните, които предстои да влязат в ЕС, сигурно ще засили доминиращото положение на водещите индустрии в по-богатите европейски страни.

В големите промишлености, изискващи висококвалифицирана работна сила, работят близо три четвърти от индустриални работници от по-богатите страни-членки на ЕС.

Както се очертава от икономическия модел, реалните трудови възнаграждения в тези сектори може да се увеличат средно с 8 процента.

В Обединеното кралство сектори като финансовите услуги и фармацевтиката може да бъдат облагодетелствани наравно с Хийтроу и други центрове, в които са съсредоточени високоусъвършенствани технологии.

Ако имиграцията не бъде разрешена, възможно е тези сектори да се видят принудени да откриват заводи и свои клонове в по-бедните страни. В такъв случай търговският обмен и производителността ще намалеят, но пък по-голяма полза ще имат страни от Източна Европа като Полша и Унгария. Освен това ще се създаде възможност по-бързо да се изравни жизненият стандарт в страните-членки на ЕС.

Според авторите на доклада имиграцията може да заплашва равнището на заплатите предимно в по-малките промишлени сектори, използващи ниско квалифицирана работна сила - като производството на текстил, кожи и конфекция и свързаните с туризма и развлеченията услуги.

Този вид сектори са съсредоточени в по-бедните страни от ЕС, включително Гърция, Испания и Португалия, както и в по-бедните райони на богатите страни. Именно там последиците може да са намаляване на трудовите възнаграждения и по-нататъшна загуба на работни места.

ЕС трябва да насочи политиката си към икономическото укрепване на южните и източните страни, а не върху протекциите за работниците в богатите държави, посочват авторите на доклада.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.