Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имотният сектор се оказа най-привлекателен за чуждите инвеститори

Вложенията от чужбина намаляват с 48 млн. евро през 2014 г.

1 коментар
Имотният сектор се оказа най-привлекателен за чуждите инвеститори

Секторът на недвижимите имоти и бизнесуслугите е привлякъл най-много чужди инвестиции през миналата година. В топ три на предпочитаните отрасли за вложения от други страни са още финансовото просредничество и енергетиката. Това показват предварителните данни на БНБ за чуждите инвестиции през 2014 г.

Според данните вложенията от чужбина са били 1.182 млрд. евро. Те са с 48 млн. евро по-малко в сравнение с първоначално обявените от БНБ данни за 2013 г. , но като цяло нивото им е близко до отчетеното през последните 4 години. Данните за последните две години ще бъдат ревизирани в бъдеще, след като се вземат предвид информация от Националния статистически институт и допълнително постъпили отчети на предприятията с чуждестранно участие.

И докато размерът на инвестициите остава без особена промяна от няколко години, се забелязва изменение на отраслите, които се били най-атрактивни за чуждите капитали. През 2013 г. най-много вложения от чужбина е имало в транспорта и съобщенията (428.7 млн. евро), търговията и обслужването (328.2 млн. евро) и преработващата промишленост (122.9 млн. евро). През 2014 г. обаче тези сектори не са в челото на класацията на най-предпочитаните. Тя се води от недвижимите имоти и бизнесуслугите, които са привлекли 478.3 млн. евро. Последно този сектор е бил сред най-предпочитаните през 2009 г., когато в него са вложени близо 394 млн. евро. Финансовото посредничество е привлякло 163.8 млн. евро чужди капитали, а енергетиката - 102.5 млн. лв.

Холандия остава страната, от която идват най-много чужди инвестиции. Страната е предпочитано място за регистрация на компании, зад които стоят капитали от цял свят. Вложенията от Холандия в България през миналата година са били за общо 747 млн. евро. На второ място е Австрия с 291 млн. евро, следвана от Великобритания - 180 мл евро и Русия - 173 млн. евро. Най-големите нетни отрицателни потоци за периода са към Германия (-338,4 млн. евро).

БНБ отчете още, че през 2014 г. излишъкът по текущата и капиталова сметка намалява до 1.03 млрд. евро при близо 1.32 млрд. евро година по-рано. Само излишъкът по текущата сметка се свива до 18.8 млн. евро при 848 млн. евро за 2013 г.

Данните за външната търговия, които вече бяха оповестени от НСИ, показват намаление на износа с 10% и увеличаване на вноса с 1.2%. Така дефицитът по търговското салдо се повишава до 2.9 млрд. евро.
Към 31 декември текущите трансфери, които включват преводите от българи в чужбина, евросредствата и вноската на България в бюджета на Европейския съюз, са 1.62 млрд. евро при 2.38 млрд. евро година по-рано.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Майтапчия
    #1

    Един финландец много яко е изгърмял с имот в Балчик, даваха го по телевизията! Ако има и други мераклии, що да не инвестират!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.