Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инфлацията продължава да се забавя, за май тя е минус 0.3%

7 коментара

Ръстът на потребителските цени продължава да се забавя и за май спрямо април индексът им е 99.7% или е отчетена дефлация от 0.3%, съобщи Националният статистически институт (НСИ) в петък.

От началото на годината (май 2009 спрямо декември 2008 г.) инфлацията е 1.0%, а на годишна основа (май 2009 спрямо май 2008 г.) тя е 3.9%.

За сравнение инфлацията през 2008 г. за периода от началото на годината да май е 4.7% или забавянето тази година е близо 5 пъти.

Показателят инфлация будеше тревога в анализите на икономистите в последните години, тъй като по темп  значително изпреварваше средните равнища в еврозоната, при условие, че левът е вързан за еврото и страната демонстрира желание да влезе в зоната. Откакто икономическата криза започна да обхваща и българската икономика, инфлацията се забавя, за да достигне до отрицателни стойности в последния месец.

През май 2009 г. спрямо предния месец е отчетено поевтиняване на храните с 1.3%, алкохолът и цигарите са поскъпнали с 0.4%, облеклото и обувките – с 0.3%, домакинските стоки и обзавеждането – с 0.2%, здравеопазването – с 0.1%, транспортът – с 1.3%. Намаление от 0.1% е отчетено и при поддръжката на дома (битови сметки и ремонти).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пирато
    #8

    В една фабрика директорът взима 100 000 лв/м заплата, а стоте работници взимат по 100 лв/м Сумата от всички заплати е 110 000/м, разделено на 101 ч персонал прави по 11 000 лв заплата средно на човек. И излиза дърводелеца Петър Димитров и се хвали по ТВ, че средната заплата в това предприятие е 11 000 лв. Браво на стъкмистиката, браво на идиотите дето я правят.

  2. ткникодим
    #7

    Очертава се тази година да изпълним и последното изискване от Мастрихт за влизане в еврозоната - инфлация не повече от 2% над средното за трите най-ниски равнища ва ЕС. В същото време, поне 2/3 от страните в еврозоната ще нарушат условието за 3% бюджетен дефицит, някои до 3-4 пъти (ние все още говорим за излишък!) и поне половината - условието за държавен дълг от 60% спрямо БВП (нашият е 16%).Дали ще измислят някаква специална "българска" поправка на критериите от Мастрихт, за да продължат да ни отказват? Още не са ни пуснали дори и в предверието - където страните влезли през 2004 попаднаха веднага, "по премълчаване".

  3. ткникодим
    #6

    Разпределението на богатството в една страна се измерва с коефициент наречен "Гини". Ето ти една таблица с международни сравнения, за да видиш къде сме стояли през 2005. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_income_equalityКолкото е по-голяма цифрата, толкова по-неравномерно е разпределено богатството на нацията. Ние сме около средното за ЕС, но малко от горната страна - значително по-ниско от Полша и Балтийските страни, но с 1-2 пункта над Франция и Германия, и с 3-4 пункта над Скандинавските страни.

  4. ГТ
    #5

    !

  5. истината
    #3

    След публикуването на силно тревожните данни за БВП за първото тримесечие на 2009 (-3.5%), последната информация за индустриалния сектор показва дълбоката и остра рецесия на българската икономика. През април индустриалното производство потъна с 20% на годишна база, изпреварвайки свиването от 16.9% през март и потвърди тенденцията за хаотичен срив на икономиката. Дори и като вземат предвид положителните глобални тенденции на минимално възстановяване, международните анализатори ревизират прогнозата

  6. Внимание
    #2

    Инфлацията в определени размери е необходима на икономиката. Както голямата, така и малката инфлация са гибелни. Дефлацията означава намаляване на покупателната способност, поради което цените падат, производителите не печелят, не плащат заплати, и така кръгът се затваря и става все по-лошо.

  7. ткникодим
    #1

    Няколко-месечна дефлация е добре дошла, за да изпълнип и последния критерий на договора от Маастрихт - и да се закачим за еврото. След това, или дори още по пътя натам, кредитният ни рейтинг ще подскочи и ще можем да емитираме на международния пазар дългови облигации с много по-ниска лихва. Имаме голям простор да поемем държавен дълг - при нас той е само 16% от БВП, а в развитите страни вече е средно 106%. (Маастрихт ни позволява до 60%.) Както е тръгнало, към 2014 в десетте най-развити страни дългът

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.