Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвеститорите не искат “бонуси”, а сигурност

9 коментара

Историята ни учи, че хора и нации започват да се държат разумно, едва след като са изчерпали всички други възможности” (Аба Еван, бивш министър в Израел)

 

От началото на икономическата криза обемът на преките чужди инвестиции намаля в пъти. През най-добрата за инвестициите 2007 г. размерът им надмина 30% от БВП, докато през 2011 г. прогнозите са за 2.1% от БВП в най-добрия случай. В същото време инвестициите в основен капитал намаляват през последните две години, както и през първото полугодие на 2011 г. Явно тези неблагоприятни тенденции са дали повод на Българската агенция за инвестиции отново да започне да мисли какво може да се направи, за да привлечем повече инвестиции.

Според сегашния Закон за насърчаване на инвестициите, изменен пет пъти в периода 2009-2011 г., предприемачите (независимо дали са местни или чужди), които отговарят на изборените условия в закона, получават следните привилегии: информационно обслужване и съкратени административни срокове, индивидуално административно обслужване, възможност за придобиване без търг на право на собственост и ограничени вещни права върху недвижими имоти – частна държавна или частна общинска собственост, финансова подкрепа за професионално обучение на лица за нуждите на инвестиционния проект, финансова подкрепа за изграждане на елементи на прилежащата инфраструктура до границите на инвестиционния проект. Сред преференциите са и възможности за други форми за държавна помощ, институционална подкрепа, публично-частно партньорство или създаване на смесени дружества – за приоритетни инвестиционни проекти.

Това обаче не е достатъчно, смятат от Българската агенция за инвестиции и предлагат да се опрощава част от осигуровките и корпоративен данък, дължими от големите инвеститори, ако ги вложат в бизнеса си. Не е достатъчно и че се строи инфраструктура, защото “компаниите вече не се интересуват толкова” от нея, аргументират се от БАИ. Нищо чудно скоро, ако вече не са го направили, някой да заключи погрешно, че инвеститорите не ги е грижа и за ниските данъци, ниските оперативни разходи, евтината работна ръка в България.

Първо, ако инвеститорите се интересуват от нещо, това не е отделен фактор – данъци или инфраструктура, а от цялостната бизнес среда, която включва административно обслужване, яснота на регулациите, корупция, квалификация на работната сила и ниво на работните заплати, макроикономическа и политическа стабилност, и т.н. Т.е. колкото по-добре се представя страната по всеки един от факторите, оказващи влияние на бизнес средата, толкова по-привлекателна е тя за инвестиране.

Второ, каква е логиката зад предоставянето на стимули за едни инвеститори – големи, но не и за останалите – средни и малки? Дефиницията на стимул е външно действие, което предизвиква реакция. В нашия случай – предоставя се държавно (външно) облекчение (действие) за чуждестранните инвеститори, което ги подтиква към инвестиция (реакция). Да, обаче има и други стимули – намаляване на общото данъчно и осигурително бреме, премахване на административните пречки пред бизнеса, осигуряване на макроикономическа и политическа стабилност и т.н., които биха имали още по-добър ефект. Те ще стимулират всеки един инвеститор, било то местен или чужд, малък или голям, да вложи парите си в българската икономика.

Освен че може да се постигне по-добър ефект с по-малко усилия, не трябва да се забравя, че стимулирането на големите чуждестранни инвеститори в сегашния му вид освен всичко има и негативни последици. Както сме писали и преди, те включват изкривяване на пазара от търсене на добри бизнес идеи към възможности за преференции, неравнопоставеност между отделните пазарни субекти, непредвидимост в инвестиционната среда, увеличаване на преразпределението и създаване на условия за балони, отдръпване на инвеститори, които не са “стимулирани”, пропуснати ползи от алтернативната употреба на средствата, увеличаване условията за корупция.

Ако бизнес средата е достатъчно привлекателна, няма да има нужда от допълнителни стимули за инвестиране. По всичко личи обаче, че работещи решенията за подобряване на условията за бизнес ще бъдат намерени едва след като изпробваме всичко останало.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Трайчо, изправи се български "министър".....

  2. Анонимен
    #8

    Ние не сме чак аборигени. Щом приходът от корпоративен данък е 2 милиарда годишно, значи вече има налични достатъчно играчи, които работят добре. И вместо да раздам 20 милиона лева преференции на някои, които тепърва ще почват да работят, по-добре да намаля данъка печалба от 10% на 9,9% на вече доказалите се като успешни играчи. Те гарантирано знаят, как да ги завъртят

  3. Анонимен
    #7

    Най силна била 2007. Управляващите се държат така, както е била ситуацията през 2007, даже с още натоварващи очаквания. Прав е авторът, цялостната бизнес среда трябва да е привлекателна, а не да ни пълнят ушите с приказки как данъците ни били най-ниските. Това е верно, но само за преките, ами непреките, ами рушветите. Как обаче да го проумеят хора като Боко, Цецо, Миро, Симо, Трайчо и ред още тикви

  4. Анонимен
    #6

    №5 в основните си констатации е прав, с изключение на изводът, че сега е станало още по-страшно.При всички управления тези проблеми не са променяли с изключение на последното при което поне изчезнаха бандитите-рекетьори, някои от тях дори бяха на висша държавна служба /спомнете си Трактора/. От опит мога да ви кажа, че основен проблем пред чуждестранните инвеститори се явява корумпираната съдебна система. При тази обвързаност с търговски договори и доставки, чуждестранните инвеститори не могат да

  5. Анонимен
    #5

    Докато има корупция в чудовищни размери и нефункционираща съдебна система, няма да има инвеститори. Грешшно е твърдението, че в България данъците са ниски. Ако към данъците прибавим и рушветите, в Германия е много по-евтино и обосновано да се прави бизнес. Там данъците са високи, но позволяват да се планира. При нас е обратното, подлъгват те, че данъците са ниски и после плащаш огромни рушвети за какво ли не. Първите инвестирали вече се опариха и постепенно се изнасят от страната. Доверие трудно се гради, но лесно се губи. Виновни за това са всички управлявали партии страната, при ГЕРБ положението стана още по-страшно.

  6. Анонимен
    #4

    От както чуждите инвеститори видяха, как когато не си платиш или не станеш спонсор на ГЕРБ те правят престъпник, си взеха фабриките и избягаха.

  7. Анонимен
    #3

    №2 няма смисъл да влиза в подробности, просто защото няма такива и това, което е написал не е вярно. Инвестиции в момента няма не защото Бойко е на власт, а поради съвсем други икономически причини, които не зависят от което и да е правителство в България, както и което и да е правителство на власт в момента ннищо не може да направив. Това е обективната истина и всичко останало е политика и чешене на езиците.

  8. Анонимен
    #2

    Статията е едно продължително словоблудство от малоумник за малоумници. А отговора на въпроса "Защo няма инвестиции?" е МНОГО ПРОСТ но не е видим за ПРОСТИТЕ ХОРА. Искате инвестиции?! Ами изгонете Бойко бе ахмаци! 2007 били 30% от БВП.Ами кой беше премиер тогава?? Толкова ли е далеч от акъла какво тябва да се направи?? P.S.Умишлено не влизам в подробностии.Просто няма смисъл.

  9. Анонимен
    #1

    Заглавието е точно. От собствен опит мога да кажа, че сериозните инвеститори търсят преди всичко сигурност и предсказуемост, за да могат да планират дейността си за десетки години напред. Т.н. "бонуси", особено както са предвидени, в нашите условия са си живи шашми и са привлекателни само за "инвеститори" с подобно на нашето мислене, който идват с цел да направят само някоя далаверка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.