Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирак ще е основната тема на Съвета за сигурност на ООН

0 коментара

Външните министри на страните-членки на Съвета за сигурност на ООН ще се съберат днес, привидно за разговори за антитероризма, но всъщност за да обсъдят напрежението около Ирак и Северна Корея.

Американският държавен секретар Колин Пауъл и дузина други министри от Европа, Латинска Америка, Африка, от Русия и Китай, от вчера пристигат за срещата на министрите, свикана от френския външен министър Доминик дьо Вилпен, чиято страна е ротационен председател на 15-членния съвет през януари.

Тъй като Съединените щати се надяват да получат подкрепа за евентуално нахлуване в Ирак, очаква се на неофициалните срещи между Пауъл и министрите на външните работи от Китай, Русия, Германия, Франция, Мексико, България и Испания, вниманието да бъде насочено главно към очакванията на Вашингтон от Съвета.

Единствената арабска страна членка на Съвета за сигурност - Сирия - няма да изпрати външния си министър Фарук аш Шараа. Дипломати коментират, че това е резултат от разцепление сред правителството в Дамаск.

Министрите, които ще участват в разговорите, застъпват широк спектър от гледни точки. Очаква се, че повечето от тях ще приканят Вашингтон да изчака търпеливо оръжейните инспекции в Ирак, подновени само преди два месеца след над четиригодишно прекъсване.

Показателни в това отношение са изявленията на френския президент Жак Ширак. Както писа вестник Фигаро вчера, той е предупредил администрацията на Буш, че каквото и да било едностранно действие няма да има международна легитимност, освен ако инспекторите на ООН не докажат, че Ирак е извършил сериозни нарушения.

Северна Корея все още не е тема на обсъждане в Съвета за сигурност, но скоро и това може да стане. КНДР изгони инспекторите на Международната агенция за атомна енергия и обяви, че се оттегля от Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

Декларацията срещу тероризма, която министрите се очаква да приемат на днешното заседание, призовава страните в света да активизират действията си срещу тероризма. В декларацията се казва, че има "сериозна и все по-голяма опасност" терористи да се сдобият с оръжия за масово унищожение.

"Съществува сериозна и все по-голяма опасност терористи да получат достъп и да използват ядрено, химическо, биологическо и други потенциално смъртоносни материали, а следователно и да укрепят контрола си върху тези материали", се казва в декларацията.

Малко след нападенията срещу САЩ от 11 септември 2001 г. Съветът за сигурност създаде Комитет за борба с тероризма, начело с британския постоянен представител в ООН, сър Джереми Грийнсток. Този комитет изисква от всички страни-членки на световната организация редовно да представят доклади за това как се борят с тероризма. Комитетът дава освен това съвети по въпроса, например как да се укрепят граничните служби или да се следи движението на нелегалните финанси.

"Политическата повеля е не само да се види как се води борбата с тероризма, но и да бъдат постигнати резултати", каза Грийнсток пред журналисти. "Съветът ще уведоми всички страни, че изпълнението на тази резолюция ще се следи по-внимателно", каза той.

Почти всички страни са предали докладите си, но 20-ина направиха възражения при отговорите на някои от въпросите, пратени им комитета, каза високопоставен американски служител.

Няколко близкоизточни страни, включително Сирия и Ливан, смятат, че този, който се бори срещу Израел, не бива да бъде смятан за терорист. Те се позовават на споразумение на Арабската лига, което прави разлика между тероризъм и борба срещу "чужда окупация".

В същото време Съединените щати срещат затруднения с формулировките на онази част от декларацията, която се отнася за правата на човека и правата на бежанците. В окончателния документ останаха текстове за правата на човека.

Неотдавна в свой доклад базираната в Ню Йорк организация Хюман райтс уоч констатира, че международната подкрепа за борбата срещу тероризма отслабва поради нарушенията на човешките права от САЩ, включително заради задържането на така наречените вражески бойци без предявяване на обвинение или воденето на разпити при затворени врати.

В доклада се казва, че много страни - от Саудитска Арабия до Пакистан - се стремят да се измъкнат от поетите задължения в областта на човешките права и се оправдават с вътрешната политика на Съединените щати.

БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.