Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иран има много възможности да отговори на Израел, но всички носят риск

0 коментара
Последиците от израелския удар в Дамаск, Сн. ЕПА/БГНЕС

Иран е изправен пред дилема след израелската атака срещу дипломатическия му комплекс в Сирия - как да отговори на тази атака, без да възпламени по-широк конфликт, който, според анализатори на Близкия изток, Техеран, както изглежда, не иска.

Ударът, нанесен в понеделник, в който загинаха двама ирански генерали и петима военни съветници в иранската дипломатическа мисия в Дамаск, беше извършен, докато Израел засилва кампанията си срещу Иран и въоръжените групировки, които той подкрепя. Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се зарече да отмъсти.

Техеран има възможности. Той може да изпрати подкрепяните от Иран военни групировки в борбата срещу американските сили, като ги използва за нанасяне на директни удари срещу Израел, или пък може да ускори дейностите по ядрената си програма, която САЩ и неговите съюзници дълго се опитват да овладеят.

Американски служители, пожелали анонимност, казаха, че наблюдават ситуацията отблизо, за да разберат дали, както в миналото, подкрепяните от Иран групировки ще атакуват американски войски, базирани в Ирак и Сирия, след атаката на Израел в понеделник.

Подобни ирански атаки бяха преустановени през февруари, след като Вашингтон отговори на убийството на трима американски войници в Йордания с десетки въздушни удари по цели в Сирия и Ирак, свързани с иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) и военните групировки, които Техеран подкрепя.

Американските служители казаха, че все още не са получили разузнавателни данни, които да навеждат на мисълта, че подкрепяни от Иран групировки имат намерение да атакуват американските войски след удара в понеделник, който според иранските медии е убил членове на иранската Революционна гвардия, включително генерал Мохамад Реза Захеди. Вчера САЩ директно предупредиха Техеран да не атакува силите им.

"Ние няма да се поколебаем да защитим нашия персонал и повтаряме нашите предишни предупреждения към Иран и поддържаните от него групировки да не се възползват от тази ситуация… да подновят атаките си срещу американски персонал“, каза заместник постоянният представител на САЩ в ООН Робърт Ууд.

Избягване на пълномащабна война

Източник, пожелал анонимност, който внимателно следи ситуацията, каза, че Иран е изправен пред главоблъсканица заради желанието си да отговори на удара и да възпре по този начин нови израелски атаки, но не иска да предизвиква пълномащабна война.

"Те са изправени пред тази реална дилема, че ако отговорят може да предизвикат конфликт, който те очевидно не искат“, каза той. "Те се опитват да действат по начин, който да покаже, че те дават отговор, но без да ескалират ситуацията“, добави източникът.

"Ако те не отговорят по този начин, това наистина ще е сигнал, че тяхното възпиране е силно само на хартия“, добави той и каза, че Иран може да бъде принуден да отговори, чрез атакуване на израелски интереси, вместо да се насочи срещу американските войски.

Елиът Ейбрамс, експерт по Близкия изток в американския мозъчен тръст Съвет за международни отношения, също смята, че Иран не иска пълномащабна война с Израел, но ще се прицели в израелските интереси.

"Мисля, че Иран не иска голяма война между Израел и "Хизбула“ точно сега, затова техният отговор няма да дойде под формата на голямо действие от страна на "Хизбула“, каза Ейбрамс, имайки предвид ливанската групировка, смятана за най-мощната военна организация, подкрепяна от Техеран.

"Те имат много други начини да отговорят… например като се опитат да взривят израелско посолство“, добави той.

Иран също така може да отговори с ускоряване на ядрената си програма, която Техеран засили след като бившият американски президент Доналд Тръмп през 2018 г. се оттегли от иранската ядрена сделка, сключена през 2015 г. с цел да ограничи ядрените разработки на Техеран в замяна на икономически облаги.

Но двете най-драматични стъпки – обогатяване на уран до 90%, което се смята за степен, в която той може да бъде вложен в бомба, или съживяване на работата за проектиране на истинско оръжие – могат да предизвикат насрещен огън и да предизвикат Израел и САЩ да нанесат удари.

"Всяка една от тези (стъпки) би била разглеждана от Израел и САЩ като решение на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Затова… те наистина поемат голям риск. Готови ли са да го направят? Не мисля така“, каза източникът, който наблюдава отблизо ситуацията.

Джон Алтърман, директор на Близкоизточната програма в мозъчния тръст Центъра за стратегически и международни науки във Вашингтон каза, че не очаква масиран ирански отговор на атаката срещу дипломатическия му комплекс в Сирия.

"Иран е по-малко заинтересован от това да даде урок на Израел, отколкото да покаже пред съюзниците си в Близкия изток, че не е слаб“, каза анализаторът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.