Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иран отново ще обсъжда атомните си планове с Европа

2 коментара
Иран отново ще обсъжда атомните си планове с Европа

Правителството на Иран иска отново да обсъди ядрената си програма с “евротройката” – Франция, Великобритания и Германия. Тези преговори трябва да се проведат преди 6 март, когато ще се състои решаващото заседание на Съвета на управляващите на МААЕ, съобщава в четвъртък ББС.

“Ние сме готови да демонстрираме своята откритост пред всички народи по всяко време”,  каза пред журналистите на пресконференцията след преговорите в Москва секретарят на Висшия съвет за сигурност на Иран Али Лариджани. “Нашата ядрена програма е доста прозрачна, затова приветстваме всякакви преговори”, допълни той.

В руската столица иранската делегация обсъди предложението на Москва за създаването на съвместно предприятие за преработка на уран на територията на Русия. Реализацията на този план би могла да разсее подозренията на западните страни, които се опасяват, че обогатяването на ядрено гориво в Иран ще доведе до производството на ядрено оръжие.

Али Лариджани заяви, че не смята московската среща за безрезултатна, обаче наблюдателите казват, че на преговорите не се е стигнало да пробив.

Иранският чиновник  заяви, че създаването на предложеното от Москва съвместно руско-иранско предприятие за обогатяване на уран пречи на позицията на САЩ, които искат предаване на ядреното досие на Иран на Съвета за сигурност на ООН. Последният теоретично може да въведе санкции срещу Иран.

Лариджани също отбеляза, че Москва и Техеран засега не са определили датата на следващите преговори по иранската ядрена програма.

Скромно обобщение

“Руското предложение може да се развие и има право на живот”, каза Лариджани, цитиран от руските агенции. “Мисля, че американците на практика създават препятствия срещу руското предложение. Настойчивото искане на САЩ да предадат иранското “ядрено досие” в Съвета за сигурност на ООН говори за опити да се саботира, разруши руското предложение”, категоричен е той.

След преговорите оглавяващият Висшия съвет за сигурност на Иран отбеляза още, че Техеран не смята да се отказва от обогатяването на уран, тъй като смята това за свое суверенно право.

Заместник-министърът на министерството на външните работи на Русия Сергей Кисляк посочи, че преговорите са имали “конструктивен характер”, “но останаха редица нерешени въпроси”.

Журналистите обърнаха внимание на отсъствието от заключителната пресконференция на главния руски преговарящ, секретарят на Съвета за сигурност на Русия Игор Иванов. И на следващия ден руската делегация се въздържа от оценки на срещата.

Русия се надява да уговори Иран да се върне към мораториума върху обогатяване на уран и да се съгласи уранът за иранските АЕЦ да се обогатява в Русия без участието на ирански специалисти.

По-рано министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров нарече мораториума “условие за компромис по иранската ядрена програма”.

“Необходимо е Иран да се върне към мораториума и да приема предложението на Русия за създаване на съвместно предприятие за обогатяване на уран на руска територия”, - отбеляза руският министър.

В навечерието на заседанието на МААЕ

Преговорите в Москва завършиха четири дни преди ключовото заседание на МААЕ относно иранската ядрена програма.

На него ще се обсъжда как трябва да реагира световната общност на предполагаемата активност на Иран за създаване на ядрено оръжие. На заседанието ще е се разгледа въпросът за предаване на иранското ядрено досие в Съвета за сигурност на ООН. За това настояват САЩ и техните европейски съюзници, докато Русия и Китай не са заинтересовани от подобни действиятова да стане.

Иран е съгласен за съвместно предприятие , но отказва да обвърже създаването му с мораториум върху изследвания в областта на обогатяване на уран. При това Иран продължава да настоява, че ядрената му програма има изключително мирен характер.

Лариджани заяви в Москва, че Иран ще проучи предложението на генералния директор на МААЕ Мохамед Ал Барадей да се ограничи само с изследователска работа в областта на обогатяване на урана, като се откаже от промишленото му обогатяване.

“Директорът на МААЕ подхожда реалистично - каза Лариджани. – Надявам се, че на предстоящото във  Виена заседание на Съвета на управляващите агенции ще се вслушат в предложението му. Ние също ще го проучим”.

Както съобщава информационната агенция ИРНА, в момента 70% от иранската електроенергия е произвеждана от ТЕЦ, работещи с природен газ, а 30% - с течно гориво. Това заяви по време на преговорите с руската делегацията заместник министъра на енергетиката на Иран Хамид Читчиян.

По думите му, в бъдеще Иран смята значително да увеличи частта на ВЕЦ и АЕЦ в националната енергетика, а също да построи ТЕЦ на въглища и две хидротермални електростанции. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Joro
    #2

    Az se zapisvam dobrovolec ako US reshi da napadne Iran!

  2. BLUEBIRD
    #1

    Пускайте стратегическата авиация - дългата тояга на мира!!!Пускайте Томахавките базирани под и на вода!!!Да се разрушат ядрените инсталации и ракетните хангари на ракетите със среден радиус на действие с бункер-бъстърите от по 11 тона!!На добрия ирански народ му трябва демокрация,мир и просперитет, а не ядрени оръжия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.