Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Избирателните комисии щели да проверяват за агенти на бившата ДС

0 коментара

След закриването на комисията по досиетата избирателните комисии ще правят проверка за принадлежност към бившата ДС на кандидатите за всички изборни длъжности: народни представители, кметове, президент и вицепрезидент. Прилагането на всички законови текстове - които изискват проверка за "чисто минало" и които не се отменят със закона за класифицираната информация - ще бъде уредено с подзаконов нормативен акт. Тези объркващи обяснения относно прилагането на закона за класифицираната информация даде днес председателят на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Владимир Дончев заедно с депутата от НДСВ Борислав Ралчев.

Дончев организира брифинг за журналисти, на който трябваше за пореден път да разясни основните принципи на закона за класифицирана информация. В опита си да даде отговор или по-скоро да се измъкне от такъв, по въпроса за последствията от закриването на комисията "Андреев" и отмяната на закона за досиетата, Владимир Дончев обърка както журналистите, така и себе си.

Според досега действащия закон за достъп до досиетата се забранява публични длъжности да бъдат заемани от лица - бивши сътрудници на ДС. Проверката за принадлежност се извършваше от комисията по досиетата. Текстове, изискващи проверка на комисията, се съдържат в закона за избор на народни представители, на президент и вицепрезидент, на органи за местно самоуправление, както и в закона за радио и телевизия. Законът за класифицирана информация отмени закона за достъп до досиетата и закри комисията "Андреев". Логично бяха отменени и всички текстове, които изискват проверката за принадлежност към ДС от тази комисия, с изключение на лустрационния текст за членовете на СЕМ и управителните съвети на БНТ и БНР.

Уверенията на НДСВ обаче са, че въпреки отмяната на закона за досиетата, бивши сътрудници на ДС няма да заемат публични длъжности и съответно няма да имат достъп до класифицирана информация. Попитан как точно ще се уреди този проблем, Владимир Дончев първо каза, че проверка ще има, но по закона за обществената информация, след като досиетата бъдат разсекретени. След многократни въпроси Владимир Дончев заключи, че избирателните комисии ще правят сами проверка за надеждност.

Попитани как например ще става проверката за управителните органи на политическите партии, което е част от закона за политическите партии, Дончев обясни, че е логично органът, който ги избира, да иска проверката. По думите на председателя на комисията по вътрешна политика излиза, че конгресите или конференциите на партиите, които избират ръководството, ще трябва да поискат проверка за принадлежност. Ако досието не е разсекретено, проверката ще я прави МВР, ако е разсекретена тя е в Държавния архивен фонд и достъпът е до него свободен, обясниха представителите на НДСВ.

В закона за радио и телевизия е вписан единственият текст, който включва изрична забрана лица, за които комисията "Андреев" е установила принадлежност да станат членове на СЕМ и на управителните съвети на БНР и БНТ. Този текст обаче не е отменен от закона за класифицираната информация, което според Дончев означава, че той ще продължава да действа. Въпросът, който беше зададен от журналисти на Дончев и Ралчев беше, как и кой ще извършва проверката, след като законът за досиетата е отменен, а комисията "Андреев" е закрита. Според депутатите Дончев и Ралчев, ще бъде приет подзаконов нормативен акт, с който да се уреди прилагането на този текст.

Целта на днешната пресконференция беше също така да се опровергаят мотивите на СДС, въз основа на които Надежда Михайлова вчера поиска от президента Георги Първанов налагането на вето на закона. Дончев опроверга тезата на Михайлова, че със закона се амнистират бившите агенти и им се дава възможност да заемат публични длъжности. Председателят на комисията по вътрешна политика обясни, че всички, "които са имали качество, позволяващо им да имат достъп до класифицирана информация, ще биват подлагани на проверка за надеждност и не могат да заемат публична длъжност, ако не издържат проверката".

Според Дончев също така несъстоятелно е да се твърди, че със закона се дава възможност за политически шантаж. "Запазихме текстовете в Наказателния кодекс, наказващи хората, които извършват търговия с досиета", отбеляза Дончев.

Според Дончев също така е необосновано да се твърди, че разрешенията за достъп до класифицирана информация не могат да бъдат обжалвани. Законът предвижда механизми за "специфичен контрол по надлежен начин", обясни Борислав Ралчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.