Изгубихме шансовете за Мондиал 2010 след загуба от Италия

Националният отбор на България по футбол изгуби шансове за класиране за финалите на световното първенство в ЮАР през 2010 година след загуба с 2:0 като гост на Италия.

Попаденията за домакините реализираха Фабио Гросо в 11-та минута и Винченцо Якуинта в 39 -та.

Това е първа загиба за футболистите на Станимир Стоилов в квалификационния цикъл след две победи и пет равенства. България е на трето място в групата с 11 точки след Италия - 20 т. и Ейре – 16 т.

Италианците започнаха силно мача и още в 11-та минута поведоха с гол на защитника Гросо, който се разписа след много хубаво двойно подаване с Пирло. Само четири минути по-късно Якуинта бе изведен на празна врата и стреля, но Станислав Ангелов успя да избие топката от гол линията.

В 26-та минута българите имаха възможност да изравняват. Стилиян Петров засече центриране от корнер, но Буфон изби от гол линията.

През второто полувреме италианците свалиха темпото на игра драстично и това позволи на възпитаниците на Станимир Стоилов да отправят няколко удара по посока на вратата на Буфон.

В 40-та минута обаче Якуинта отбеляза за 2:0 отново след двойно подаване и реши мача.

През второто полувреме българите взеха инициативата в мача и имаха шансове поне за почетно попадение, които обаче не можаха да реализират.

Теоретични шансове за класиране все пак има, но Ейре трябва да загубят едно от двете си домакинства с Италия и Черна гора, а другото да завършат наравно. България пък трябва да победи до края на квалификационния цикъл Кипър като гост и Грузия в София. За финалите на Мондиал 2010 се класира първият отбор в групата, а вторият играе бараж.