Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изобретатели на лазери вземат Нобеловата награда за физика

1 коментар
Тримата учени, които си поделят наградата в областта на физиката

Нобеловата награда за физика през 2018 г. бе присъдена във вторник на трима учени с огромен принос към развитието на лазерите. Половината от наградата е дадена на американеца Артър Ашкин "за оптичните пинцети и тяхното приложение в биологичните системи". Другата половина от наградата се дава на французина Жерар Муро и канадката Донна Стрикланд за "техния метод за генериране на ултракъси оптични импулси с висока интензивност".

Кралската шведска академия на науките коментира, че изобретенията на тримата учени са довели до революция в лазерната физика.

"Изключително малки обекти и невероятно бързи процеси вече могат да бъдат видени в нова светлина. Голямата прецизност на инструментите отваря пътя към неизследвани области в науката и дава възможност за приложение им в медицината и индустрията", се казва в съобщението на академията.

Оптичните пинцети на Ашкин са способни да хващат частици, атоми, вируси и други живи клетки със своите "лазерни пръсти". Този инструмент дава възможност на Ашкин да осъществи една стара мечта на научната фантастика – използване на светлина за преместване на физически обекти.

В същината си неговото изобретение може да избутва изключително малки обекти към центъра на лазерния лъч, който ги задържа там и позволява тяхното изучаване. Големият пробив на Ашкин идва през 1987 година, когато успява да улови живи бактерии с лазер без да ги наранява. Той незабавно започва да изучава биологичните екосистеми, а след това оптичните пинцети започват да се използват широко при проучванията на "механиката на живота", пише академията.

Жерар Муро и Донна Стрикланд на свой ред проправят пътя към създаването на най-мощните лазерни системи, познати на човечеството. До излизането на техния труд лазерите са били технологично ограничени, защото прилагането на голяма енергия е унищожавало техниката.

Ключът се е оказал в модулирането на импулсите на лазерния лъч. Първо двамата учени са разтеглили лазерните лъчи във времето, за да редуцират върховата им мощ. След това те са компресирали импулсите. Ако импулсът е компресиран и светлинната вълна стане по-къса, тогава повече светлина се оказва пакетирана заедно в едно и също пространство. Това увеличава драматично интензитета на лазерния импулс, без да унищожава модулиращата техника.

Изобретението на Стрикланд и Муро е направено през 1985 година и много бързо става стандарт при производството на лазерните системи с висока интензивност. Най-популярната употреба на тяхното изобретение е в очната хирургия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #1

    Умните хора изобретяват неща за облекчаване страданията на хората , а други оръжия за увеличаване на страданията !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.