Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Източноевропейците спряха Тимерманс, но не получиха нищо

Фон дер Лайен няма да е по-сговорчива за проблемите със спазването на демократичните стандарти

13 коментара
Виктор Орбан

Източноевропейските страни останаха с празни ръце при разпределението на ключовите постове в ЕС, след като изразходваха целия си политически капитал, за да успеят да блокират номинацията на холандския социалист Франс Тимерманс за председател на изпълнителния орган - Европейската комисия, коментира агенция Ройтерс.

Като зам.-председател на досегашния състав на комисията Тимерманс дразнеше националистическите правителства на Полша и Унгария, ставайки изразител на критиките на ЕС срещу тяхната политика относно върховенството на закона и демократичните свободи. Сега той вероятно ще остане зам.-председател на следващата комисия, чийто мандат започва на 1 ноември.

Но сега никакъв представител от бившия комунистически Изток няма да оглавява нито една от ключовите институции на ЕС през следващите пет години в резултат на маратонските преговори, които демонстрираха растящите разделения в блока.

На преминалата в разпри и пазарлъци тридневна среща на върха, приключила във вторник, източноевропейците не само пропиляха шанса си да укрепят институиционалното си влияние. Те също така огорчиха по-богатите западноевропейски страни, които и без това вече са все по-недоволни от отказа им да сътрудничат по миграцията, климатичните промени и други проблеми.

"В-4 (Вишеградската четворка) се заинатиха и успяха да блокират Тимерманс заради готовността му да отстоява върховенството на закона в ЕС, - каза неназован служител от ЕС, визирайки четворката, състояща се от Полша, Унгария, Чехия и Словакия.

"Те действаха обструкционистично, постигнаха своето и сега се чувстват окрилени, въпреки че ангажиментът им към европейските ценности е под въпрос."

Фон дер Лайен няма да е по-сговорчива

Според друг дипломат, Урсула фон дер Лайен - съюзник на германската канцлерка Ангела Меркел, е малко вероятно да бъде по-сговорчива относно демократичните стандарти. Номинацията ѝ трябва да бъде утвърдена от Европейския парламент.

"Те успяха да блокират Тимерманс, но не им остана нищо друго, освен да подкрепят Фон дер Лайен, а тя няма причина да бъде мека по въпроса за върховенството на закона", каза дипломатът.

Източноевропейци не успяха да се обединят около кандидат

Няколко източноевропейци, сред които словакът Марош Шевчович и българката Кристалина Георгиева, настоящ шеф на Световната банка, бяха набелязани за една от топ позициите в ЕС, но правителствата от региона не успяха да се обединят около нито един кандидат.

Вишеградската четворка все повече се разминава с ЕС, отказвайки да помогне за приемането на бежанците, достигащи Европа, или за постигането на по-амбициозни цели по климата, с аргумента за икономическата си неподготвеност.

Унгарският премиер Виктор Орбан, който обяви блокирането на Тимерманс за "важен успех", е прицел на обвинения за флиртуване с авторитаризма.

Орбан и управляващата в Полша партия "Право и справедливост" затягат контрола върху техните съдилища и съдии, медиите и научните работници, както и върху неправителствените организации.

Въпреки тревогата в Западна Европа и сред правозащитните групи, че техните действия нарушават демократичните принципи, те запазват популярност у дома благодарение на щедрите си програми за социални разходи и твърдата си линия спрямо мигрантите.

Малките страни се чувстват пренебрегнати

В. "Гардиън" от своя страна коментира, че малките страни се чувстват пренебрегнати от начина, по който бяха разпределени постовете в ЕС

Националните лидери се изолираха в конклав и после се появиха с пакет от имена, чиято връзка с гражданите на страните членки изглежда доста слаба.

След като подчертава, че изходът неизбежно е бил сложен и многостранен компромис, "Гардиън" смята за положителен факта, че двама човека от главната четворка са жени, което ще промени традиционния полов дисбаланс в евроинституциите. Негативният факт обаче е, че всички те са от западната част на континента.

Изглежда, че "стара Европа" отново владее институциите на ЕС, изключвайки страните, присъединили се по-късно.

Това вече е "културен разлом" между ранните инициатори на Европейския проект, които виждат себе си като куратори на основополагащите му идеали, и по-късно присъединилите си, които са по-подозрителни към евроинтеграцията, подчертава "Гардиън", цитиран от БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #13

    Този анализ е булшит. Опитва се да придаде твърде голяма, почти митична политическа "тежест" на изтоевропейските националисти от "Вишеградската четворка", каквато в действителност те нямат. Тимерманс беше спрян не от представителите на Унгария и Полша - те нямат нито необходимия брой за това, нито политическата тежест, особено напоследък. Всъщност е точно обратното, на това, което този анализ внушава - силите на Тимерманс и ПЕС /съюзявайки се с Макрон/ стигнаха за блокирането на Вебер, но само толкова,

  2. diana
    #12

    Източноевропейците спазиха принципа на нашенския шоп, който не иска той да е добре, а на Вуте да му е зле. Не е за чудене! Това е генетично предаван манталитет на хората от този регион.

  3. Real ''Mickey''
    #11

    "никога не съм бил за демократите" ОК, сигурно съм се заблудил нещо от коментарите ти. Ако е така, ПОДНАСЯМ ТИ МОИТЕ НАЙ-ИСКРЕНИ ИЗВИНЕНИЯ!! !П.С. Нямам "схеми" , нямам "опорки". Имам си собствена глава и се старая да бъда почтен. Но държа да те попитам, сложи ли ми минус на коментар 7. Вярвам ще ми отговориш и то честно!

  4. Коментарът е изтрит в 00:28 на 5 юли 2019 от автора.
    #10
  5. edin.drug
    #9

    Не мишок тролски, никога не съм бил за демократите - ти се опитваш да изкараш нещата така, за да ти влязат в схемата с опорките.

  6. Real ''Mickey''
    #8
    Отговор на коментар #6

    Чакай бе ти не беше ли подръжник на левичарите-комундели.Що възторжени поеми написа до сега за "демократите" САЩ, радостни оди за другарите им ТурбоЛиберасти от ЕС. Какви са тия словестни гимнастики сега?:):):)Истината е една: просто кунките на спонСОРОСите се бяха разпростяли и извратили НЕ САМО традиционните социал-демократически партии, но и традиционните десни и центристки партии(вкарвайки и тях в крайно ляво). Резултата е че хората, подкрепящи до сега десните партии се разпръснаха и потърсиха други представителства. Ти това за победа на левичарите-комундели ли го представяш????

  7. Real ''Mickey''
    #7

    Пълна ЛЪЖА е че само източноевропейците са против ТурбоЛиберастИнтернационализЪма!!! И стотици пъти МСМедиите да повторят тази лъжа- НЯМА ДА СТАНЕ ИСТИНА!!!!!!!!

  8. edin.drug
    #6

    Пред кой факт, бе Борка? ЕС е свободен съюз на европейски държави, в който винаги е имало различия на мненията. Единствените групи, които са излишни в него са тези на националпопулистите - като не им харесва ЕС да си извадят страните. Ама откакто се видя халът на британците - никой вече не говори за излизане. Искали да го променят отвътре! Е, промениха го: напълниха го с левичари. А ти по-добре си гледай военния парад на рижия клоун с новите танкове.

  9. Boris Kamov
    #5

    Нагледен пример за съюз от типа "орел, рак и щука". Интересно докога европейците ще си затварят очите пред фактите.

  10. edin.drug
    #4

    Националпопулистите излизаха с лозунги против левите, но на практика техните малоумия увеличиха лявото присъствие не само в ЕП, но и в управлението на отделните държави. Тимерманс е социалист наистина, но социалист от западен тип и биографията му ясно показва неговото антируско позициониране. За разлика от него "вишеградците" (с изключение на Полша) имат къде повече, къде по-малко скрити симпатии към Ватландия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.