Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изводи от годишния доклад за България

0 коментара

Още през 1997 г., в мнението си Комисията заключи, че България изпълнява политическите критерии. Оттогава страната напредна значително, консолидирайки и задълбочавайки още стабилността на институциите си, гарантирайки по този начин демокрацията, правовата държава, зачитането на правата на човека и на малцинствата, както и тяхната защита. Тази тенденция се потвърди през изтеклата година. България продължава да изпълнява политическите критерии от Копенхаген.

Значителен прогрес е постигнат в областта на съдебната реформа благодарение на приемането на план за действие и на важни законодателни изменения в съдебните закони. Сега това развитие трябва да се реализира, като се превърнат в конкретни подобрения на функционирането на системата. Въпросите, свързани с общата структура на съдебната система, както и тези за имунитета, също остават да се решат.

Друго положително развитие се отбелязва по отношение на борбата с все така обезпокоителната корупция. Приет е план за действие, поставящ си за цел да задейства национален пран за действие за борба срещу корупцията. Щом оттук насетне борбата с корупцията става един от главните приоритети на България, страната трябва да продължи упоритите си усилия, за да задейства предвидените мерки.

Реформата на публичната администрацията се развива, тъй като продължиха реформите в законодателната рамка и беше приета стратегия за модернизация на публичната администрация. Сериозни усилия обаче ще са нужни, за да започнат и да се реализират реформи, целящи подобряване на ефикасността, прозрачността, както и отговорността на публичната администрация.

България продължава да зачита правата на човека и основните свободи. Тя подобри значително законодателната си рамка в областта на борбата с трафика на хора, корупцията и организираната престъпност, както и в областта на правота на убежище. Положението обаче остава тревожно в цяла множество други области.

Беше открит нов проблем: тежките условията за живот на хората, настанени в обществени заведения и по-специално домовете за душевно болни. Този въпрос трябва да се разгледа спешно.

България трябва освен това да засили усилията, които е предприела в реформата на системата за опазване на децата, да се погрижи интересите на децата винаги да се отчитат и да се взимат предвид, както и да се намали броят на децата, настанени в обществени заведения. България трябва да действа, за да премахне тежките условия, налагани на задържаните, и по-специално в полицейските управления и в предварителните арести.

Последните изменения в Наказателния кодекс са важен етап към премахването на всякаква дискриминация по пол.

Малко усилия са положени по отношение на ромската общност за решаване на проблемите на обществената дискриминация, на която те са жертва. Никакви или почти никакви конкретни мерки не са взети и за подобряването на условията им на живот, които са особено лоши.

В това отношение приемането на широко антидискриминационно законодателство ще бъде голяма крачка напред.

България има функционираща пазарна икономика, която в средносрочен план ще бъде в състояние да се справи с конкурентния натиск и силите на вътрешния европейски пазар. Това ще е възможно, ако страната продължи с програмата от реформи, предвид някои все още оставащи трудности.

България успя да създаде много стабилна макроикономическа среда и пазарните механизми позволяват по-рационално разпределение на ресурсите. Значителен прогрес беше постигнат в структурните реформи, включително и тези, отнасящи се за процедурите за достъп до пазара, преструктурирането на финансовия сектор и на приватизацията, което създаде условия за постоянен микроикономически ръст.

Други усилия обаче трябва да се направят, за да се подобри гъвкавостта на пазарите.

Ефикасността на администрацията и особено на правосъдието трябва да бъде подобрена, за да позволи на икономическите субекти да взимат решения в обстановка на икономическа стабилност и предвидимост. Важно е да се рационализират административните процедури, които засягат предприятията, включително и процедурите по фалит. Степента на финансово посредничество остава много ниска. Остават някои недостатъци във функционирането на финансовия пазар, което засяга и свързаните отрасли. Реализирането на реформи би трябвало да увеличи нивото на инвестициите - както публични, така и частни, което представлява важен елемент за постоянен икономически ръст и достатъчна конкурентноспособност в средата на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.