Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът даде 800 хил. лв. за манастирския комплекс "Св. Йоан Предтеча"

1 коментар
Кабинетът даде 800 хил. лв. за манастирския комплекс "Св. Йоан Предтеча"

Правителството отпусна 800 хил. лв. за довършване на реставрацията на средновековния манастирски комплекс "Св. Йоан Предтеча" в Кърджали. Средствата се отпускат като допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2015 г., е посочено в съобщението на пресслужбата на кабинета.

Същинската реставрация на комплекса започва през лятото на 1998 г. г., когато фондация "Бъдеще на България" се ангажира с проекта и дарява 127 500 долара. Съвместно с фондациите "Никола Фичев - Захари Зограф" и тази на отец Боян Саръев са възстановени църквата и частично манастирският комплекс. Така след близо 7 века мълчание на Великден 1999 г. камбаните бият за новото възкресение на епископския храм.

Манастирският комплекс "Св. Йоан Предтеча" е разположен на десния бряг на река Арда в кърджалийския квартал "Веселчане". Той е бил част от средновековен епископски комплекс "Св. Йоан Продром".


Основан е през VI - VII век. От археологическите разкопки е известно, че има четири последователно строени църкви. Те са в типично византийски стил и със силно атонско влияние. Манастирът е бил духовно средище на една от големите средновековни епархии – Ахридос.


Руините на манастира са открити през 30-те години на миналия век от местни любители на историческото минало. Дълги години останките остават неизследвани, като през 1962 г. са открити и други части от сградите на манастира. Цялостното археологическо проучване е извършено в периода 1980-1984 г. Реставрацията е направена от 1998 до 2000 г. под ръководството на проф. Николай Овчаров и Даниела Коджаманова.


Историческите сведения и запазените останки от градежи дават основание да се твърди, че той се е превърнал още в края на IX и началото на X век в епископско, а по-късно и в митрополитско средище. За това свидетелстват уникалните находки, намерени в храма и около него. Открити са пет зидани гробници, едната от които е била затворена херметически. След внимателното ѝ отваряне, са открити мощи на висш християнски духовник от края на XI и началото на XII век.


В гроба са намерени още напълно запазен епитрахил (църковна одежда), тъкан със злато и с впечатляваща украса, както и зашити църковни мощи в платнен кръст. Само на четири места в света има запазени такива находки. Това потвърждава, че през средновековието днешният Кърджали е бил важен християнски център. Счита се, че епитрахилът е изключително скъп и е изработен в Константинопол.


През 2000 г. възстановената църква в манастира е осветена отново.


Заради високата художествена и архитектурна стойност останките от манастира и църквата "Св. Йоан Продром" са обявени за паметници на културата от национално значение още през 1968 г. Голяма част от находките, открити при проучването на манастира, могат да се видят в Регионалния исторически музей в Кърджали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #1

    Когато Овчаров говори за църкви „от VI-VII в. в типично византийски стил и със силно атонско влияние”, да не пропуска да казва, че Атонската Св. Гора е създадена по-късно от българските Царе и поддържана главно от тях, преди да стане „византийска”/”гръцка”. И да не бърза да „счита, че епитрахилът е изработен в Константинопол”. София е била над 30 год. де факто столица на Римските императори, в т.ч. 20 год. след Сердикийският едикт за толерантност към християните на Галерий от 311 г. до пренасяне на столицата в незначителния тракийски град Бизантия. Къде са правени дотогава епитрахилите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.