Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът изхарчил 11 млрд. лв. през декември, но дефицитът е 2.8% (обновена)

14 коментара
Премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев, снимка БГНЕС

Кабинетът е направил мащабни разходи през декември – над 11 млрд. лв. и леко е превишил заложения дефицит в Бюджет 2023 (с около 800 млн. лв.). Бюджетът е приключил годината с дефицит от 2.8% или 5.4 млрд. лв., съобщи Министерството на финансите. Това е в рамките на допустимите в ЕС 3%, но е над заложените в консолидираната фискална програма за миналата година 4.58 млрд. лв. Обичайно МФ не допуска подобно превишение, но няма правен проблем с него и не се налага актуализация.

Декемврийските разходи от 11.4 млрд. лв. са с около 2 млрд. лв. повече от изхарченото през декември в предходните две години (2021 г. и 2022 г.), когато тогавашните правителства разходваха по 9.2 - 9.3 млрд. лв. в последния месец на годината.

По европейската методология дефицитът на сектор "Държавно управление" за 2023 г. се води дори по-нисък – 2.2% от прогнозния БВП, уточняват от МФ.

По повод данните премиерът Николай Денков поздрави финансовия министър Асен Василев за постигнатите резултати в сряда преди първото заседание на Министерския съвет за 2024 г. "Бюджетният дефицит на страната е 2.2%., което е почти един процент по-малко от заложения в закона праг от 3% и три пъти по-малко от апокалиптичните 6-7%, с които населението беше плашено (от служебното правителство през март м. г. – б.р.)", каза Денков.

На 15 март миналата година тогавашният служебен финансов министър Росица Велкова изнесе доклад, в който се предупреждаваше, че едва ли не държавата е пред фалит. Тогава Велкова предложи налагането на еднократни данъци върху свръхпечалбите на частния сектор, за да се свие бюджетният дефицит за 2023 г. от над 11 млрд. лв. (6.9% от БВП) до около 5 млрд. лв. (3%) от БВП. Идеята обаче срещна отпор от всички посоки, а министърката бе разкритикувана за апокалиптичните прогнози. Смята се, че една от политическите цели на акцията на служебния кабинет е била да се обвини правителството на Кирил Петков за неразумната финансова политика точно преди предстоящите парламентарните избори. По същото време бившият финансов министър на ГЕРБ Симеон Дянков прогнозира дори 10% дефицит, ако не се вземат мерки за затягане на разходите. В крайна сметка тези прогнози се оказаха крайно нереалистични.

"Като правителство ще продължим да работим за увеличаване на доходите, намаляване на неравенствата, превличане на инвеститорите и подобряване на всички държавни системи, от които зависи удобството на хората и качеството на живот. Не вярвайте на думи без аргументи независимо кой ги казва. Гледайте и оценявайте делата", каза Денков.

Бюджетни разходи на месец в България в млн. лв.*

*Графиката не включва данните за 2023 г., но през декември 2023 г. похарчената сума надвишава тези от предходните години, като достига 11.4 млрд. лв. Графика: Десислава Николова, икономист 

Предварителните данни на МФ, разпространени във вторник вечерта, не дават пълна яснота какво се е случило с бюджета през последния месец на годината, но част от показателите вече са ясни.

Гласуваният дефицит по консолидираната фискална програма – 4.58 млрд. лв., е превишен с около 800 млн. лв. Основната причина е, че държавата не получи втория транш от Брюксел по Плана за възстановяване и устойчивост (около 1.3 - 1.4 млрд. лв.), както се надяваше финансовият министър Асен Василев.

Друг проблем е неизпълнението на плана за ДДС, което МФ наскоро оцени на близо 1 млрд. лв. Във вторник вечерта МФ не съобщи колко е събраният ДДС към 31 декември, но според статистиката месец по-рано са събрани 14.7 млрд. лв. при гласувани за годината 17 млрд. лв.

Общите данъчно-осигурителни приходи са изпълнени малко под плана – ръстът им е с 5.6 млрд. лв. (11.9% повече от 2022 г.) при план за ръст от 6.4 млрд. лв., става ясно от данните на МФ.

"Подобрението от предходните месеци при ДДС от вътрешнообщностни придобивания продължи и през декември, с което до голяма степен изоставането в частта на приходите от косвените данъци от първото полугодие бе компенсирано (ДДС от сделки в страната е събрано над 99% от планираното). Параметрите по изпълнението на данъка върху доходите на физическите лица и приходите от социално и здравно осигурителни вноски и други данъци нарастват с около 14% спрямо 2022 г. и също отчитат изпълнение над 99%. Изоставането при ДДС от внос от първото полугодие на 2023 г. не беше изцяло компенсирано и приходите, събрани от Агенция "Митници" през 2023 г. и се очаква те да бъдат с около 650 млн. лв. по-малко от събраните приходи през 2022 г.", коментира финансовото министерство.

Разходите също не са изпълнени на 100%, а на 97.9% от годишния разчет. Фискът е похарчил 72.5 млрд. лв. през миналата година, което е ръст от 9.6% спрямо предходната година, но е с 1.55 млрд. лв. под планираното за 2023 г.

Не е ясно в каква степен е изпълнена капиталовата (инвестиционната) програма, за която бяха заложени 8.1 млрд. лв. По данни към 30 ноември по това перо са похарчени 5.2 млрд. лв., което е солидно изоставане месец преди Нова година.

От съобщението на МФ обаче става ясно, че в последния момент правителството е предплатило 1.2 млрд. лв. за "авансиране" на общински проекти.

"Постигнатият по-добър дефицит на консолидираната фискална програма за 2023 г. даде възможност правителството да одобри 1.2 млрд. лв. на МРРБ за разплащане проекти на общините. Това дава увереност и предвидимост, че държавата застава зад поетите ангажименти за инвестиции във всички общини в България през 2024 г., като инвестициите в инфраструктура и подобряване на средата за бизнес и живот на местно ниво се очаква да допринесат за ускоряване на икономическия растеж в средносрочен план. След разхода от 1.2 млрд. лв. за аванси за общински проекти очакваният дефицит на касова основа по консолидираната фискална програма (КФП) е 2.8% от прогнозния БВП", съобщава още МФ.

От обясненията не става ясно дали въпросните 1.2 млрд. лв. ще са допълнителни над вече заделените 1 млрд. лв. в Бюджет 2024 за общински проекти.

"Постигнатият дефицит ни даде възможност да отделим 1.2 млрд. лв. допълнително от предвидените пари в бюджета за тази година за проекти в общините. Това са средства, които всеки един ще може да усети в зависимост от това как ще бъдат разходвани в самата община", каза по този повод Николай Денков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. brambar
    #14

    Бюджетен дефицит означава, че събираемостта на държавата е по-малка от нейните разходи. Финансовият недостиг или дефицит както го наричат, се запълва посредством заеми от международни финансови институции, които отпускат заеми при определени условия. В резултат на това държавите правят външен дълг, който към момента за България е около 100 млрд долара. 1989 г. дългът беше 8 млрд. Излишък в бюджета може да се постигне , ако към края на годината институциите, които управляват бюджетни средства не са

  2. глас в пустиня
    #13

    Оценките трябва да се дават от независими експерти а не Асен Василев сам да си прави оценка и Денков да го хвали. С теглене на заеми всеки може да направи малък дефицит.

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #12
    Отговор на коментар #4

    Безмислен е всеки опит да накарате руZки трол/блатЭн шЭбЭк да мисли, колега, или да види какво и да е извън опорките. Диагнозата е - 3 мозъчни гънки. Минус и удивителна, и пълен игнор на съществата без значение. И ЧНГ!

  4. The Rock
    #11

    1 Чудесно изпълнение на бюджета и разбира се "Браво"! 2 Чудесно доказателство какви финансисти са Велкова и Дянков. 3 Защо продължава практиката да се харчат колосални суми в края на годината? 4 Да се даде отчет за какво са похарчени тези пари!

  5. БГаньо
    #10

    А относно ролята на инфрлацията, само да припомня, че бюджетният дефицит през 2022 г. е бил 2,9%, но при годишна инфлация от близо 17%, а сега гаворим за още по-нисък бюджетен дефицит при 4 пъти по-ниска инфлация. Всеки може сам да си прави изводите

  6. БГаньо
    #9
    Отговор на коментар #1

    Това щях да кажа и аз. Като не се краде, веднага се усеща. Не го казвам като лозунг, защото имам известен опит с управление на нещо много по-малко и знам каква може да бъде разликата между крадене и некрадене - огромна!

  7. БГаньо
    #8
    Отговор на коментар #5

    Коя инфлация, бе? Тази, която т.нар. от теб стЪкмистика отчита за периода декември 2022 г.-номеври 2023 г. е 4,4%! Но ти явно имаш друг, по-надежден метод за мерене на инфлацията. Може би в рубли я мериш?

  8. Bлaдo
    #7

    майката им эVа Правителството и на про-руските рЭвльОВЦИ, и на гЭрбавите троляци, и на българските виещи на умрЭло "врачки", които ми обещаваха "глад, студ и мизЭрия" по руски... А ето че и Бюджет си имаме и дори дефицита в Бюджета пада под планирания... ... ... Умpu, nльx(5)! :-))) - нищо за нищо не знаеш и не разбираш... - долната ти тAnня дори нЭма да ти я платят... - толкова е kyxa ;-)))

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  10. Инфлацията напълни бюджета. Въпреки усилията на поне 2-ма мошеници начело във финансовото министерство. Инфлацията, за която стакмистиката е сляпа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.