Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът повиши митата за внос на зеленчуци

0 коментара

След поредица протести на зеленчукопроизводители, правителството повиши митата за внос на зеленчуци в България. Мярката влиза в сила от следващата седмица и ще важи до края на годината.

Въвеждаме максимално допустимите мита за зеленчуци, за да защитим родното производство, съобщи пред журналистите земеделският министър Мехмед Дикме. Още миналата седмица Дикме обяви, че е подготвил това предложение и ще го предложи на правителството.

Митото за внос на картофи се увеличава от 25 % на 60 %, за пипера - от 64 % на 75 на сто. За вносните домати митото става 40 % плюс 200 евро на тон, при досега действащо 30 % +174 евро на тон. След 31 август митническата ставка за доматите ще се покачи още веднъж на 60% +298 евро на тон. При краставиците ръстът на ставката е от 10% + 120 евро на тон, на 70% +378 евро на тон. Според изчисленията, килограм корнишони ще се обмитява с 1 лев.

Таза мярка на практика ще спре вноса на зеленчуци от Турция, Македония и арабските страни, прогнозира земеделския министър. Той се надява това да не се използва за повишение на цените на родната продукция.

Също днес парламентът одобри и четирите внесени проекта за промяна в закона за подпомагане на земеделските производители. 4-те проекта – на правителството, на НДСВ, на Коалиция за България и на ОДС, ще бъдат обединени в един преди окончателното гласуване на текстовете.

Проектите на правителството и на председателя на парламентарната земеделска комисия Пламен Моллов от НДСВ предвиждат Държавен фонд "Земеделие" да отпуска експортни субсидии на износители на земеделски продукти. Това ще става чрез организиране на публични търгове.

На износителите ще се издават експортни лицензии, в които ще бъде определен срокът за осъществяване на износа, видът, количеството и качеството на продуктите, митническите пунктове на износа и направлението. Всяка година до 1 август правителството ще одобрява с решение вида на продуктите, за които се отпускат експортни субсидии, общия размер на субсидиите, както и методиката за определяне на размера на конкретните субсидии. Фонд "Земеделие" ще изплаща субсидиите чак когато износителят докаже, че износът е реално осъществен и продуктите са стигнали до посоченото в лицензията направление, предлагат Министерският съвет и Пламен Моллов.

Двата законопроекта предвиждат фонд "Земеделие" да може да се намесва на пазарите на земеделска продукция, като изкупува и продава чрез търгове непреработени земеделски продукти на определени интервенционни цени. Всяка година до 1 август правителството ще определя продуктите, за които ще е необходима намеса на пазара, периода на интервенцията, цените, по които фонд “Земеделие” ще изкупува, както и минималните количества, които ще се изкупуват.

Двата проекта предвиждат още държавата да подпомага финансово земеделските производители за производство на продукция с определено качество, а министърът на земеделието и горите да издава наредби, с които ще бъдат определени показателите за качество на земеделските продукти. Предвижда се в обсега на държавното подпомагане да се включи и хранително-вкусовата промишленост, селските и планинските райони, както и преработвателите на земеделска продукция.

Предложенията на Коалиция за България включват всяка година до 31 юли правителството да определя защитни изкупни цени за следващата стопанска година на пшеницата, кравето мляко и на други основни видове селскостопански продукти. Защитната изкупна цена да не може да надвишава 85 % от левовия еквивалент на средната експортна цена за последните три години, предлагат от левицата. Общинските съвети да предоставят поне половината база на местните пазари за плодове и зеленчуци на производителите, предлагат още от левицата.

С проекта на ОДС се цели стимулиране на дейността на млади специалисти в земеделието и хранителната промишленост и гарантиране на размера на годишната държавна субсидия за подпомагане на земеделието и хранителната промишленост. ОДС предлага хранителната промишленост да премине към Министерството на земеделието и горите.

И четирите проекта бяха приети без особени проблеми, но в пленарната зала отново се разгоря спор. Този път той бе между Коалиция за България и ОДС по темата защо българското земеделие е в лошо състояние.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.