Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът призна, че ЕС може да ни отложи след 2007

0 коментара

Пет дни преди срещата на върха в Копенхаген правителството призна, че ЕС няма да се ангажира с 2007 г. като дата за приемането ни в ЕС и призова политическите субекти, медиите и цялото общество да се обединят около европейските приоритети на България.

Някои от страните-членки на Европейския съюз на този етап са скептично настроени по отношение на възможността 2007 г. да залегне като точна и крайна дата за приемане на България и Румъния в ЕС, заяви днес правителственият говорител Димитър Цонев.

България очаква да получи 2007-ма като дата за присъединяване към евросъюза на 14 декември на срещата на върха в Копенхаген, макар че до този момент ЕС не е давал сигнал, че ще поеме такъв ангажимент. Формулата на ЕС е, че ще подкрепя България и Румъния в усилията им да се присъденият през 2007 г.

Днес говорителят на кабинета посочи две външни и една вътрешна причина за скептицизма на ЕС по отношение на България. Външните са рецесията в световната икономика и неизвестността около резултатите при приемането на първите 10 нови членки след май 2004 г. "Другата причина е вътрешнополитическото разединение у нас по отношение на вече постигнати договорености с ЕС и стремежът на някои политически субекти да постигнат дивиденти за сметка на нашата външна политика", заяви Цонев, без да назовава субектите.

Като пример той посочи, че България не може да се присъедини към ЕС без реформирана и функционираща съдебна система, което е и условие за пълноправното членство в НАТО. Приватизацията е също част от условията за пълноправно членство, добави Цонев и отбеляза блокираните от съответно от съда и прокуратурата сделки за "Булгартабак" и БТК.

Затова правителството призовава цялото българско общество и медиите в оставащите пет дни до срещата на върха в Копенхаген да се обединят около европейските приоритети на България. Същия призив правителството отправя и към политическите субекти, които да не стават проводници за експрот на вътрешнополитически конфликти, които пречат на евроинтеграционния процес на страната.

На този етап сделките за "Булгартабак" и БТК са оспорени от прокуратурата и съда, като сигналът за БТК бе подаден от ОДС. Наскоро БСП и ОДС искаха вот на недоверие към кабинета заради неспазване на конституцията при вземане на решението за затваряне на 3 и 4 реактор на АЕЦ "Козлодуй". Президентът Първанов подкрепи индиректно становището на опозицията за АЕЦ, а отделно от това критикува управляващите, че не защитават по най-добрия начин интересите на страната в преговорите с ЕС. Съдебният закон не е влязъл в сила, след като бе атакуван от върховния административен съд пред Конституционния съд.

Тенденцията от последните месеци е твърде опасна, особено ако използвам изразената убеденост и на Романо Проди и на Гюнтер Феррхойген, че България е страната с най-голям напредък в преговорите и приключването им до края на 2003 г. е съвсем реална цел. Тоест, в този контекст мнението е, че цялото българско общество трябва да се включи в реализацията на тази цел, посочи Цонев.

Помолен да коментира позицията на ЕС, външният министър Соломон Паси заяви: "Естествено е. В ЕС има множество богати държави, доскоро това беше клуб на богатите и там с неохота допускат държави с по-нисък жизнен стандарт". В интервю за БНР пък обясни, че шансовете на страната датата 2007 да залегне в пътната карта са 50 на 50, а управляващото мнозинство е решено да се бори докрай.

На въпрос дали премиерът е изискал от четиримата министри и шефа на АП писмено или устно обяснение за сделката за БТК Цонев каза: "Сега имаме съвършено нова хипотеза, в която Върховната касационна прокуратура (ВКП) е спряла сделката и в момента тече проверка, която трябва да установи действително тези нарушения факт ли са и дали те биха довели до осъществяване на престъпни състави или до нарушения на държавния интерес. Така, че оттук насетне докато тече тази проверка, каквото и да се съвещава тази проверка като представител на изпълнителната власт, то не може да се повлияе на тези процеси, които текат във ВКП". На въпрос не му ли е любопитно на премиера да разбере какво точно са правили министрите по отношение на сделката Цонев каза: "Всеки един човек, не само премиера, може да разбере, какво е правено по сделката, като вземе досието от АП. Вътре ясно са описани конкретните стъпки и дали те са в съответствие със стратегията, приета от парламента. Премиерът е взел копие от този документ, за да се увери сам дали всичко е направено коректно или не".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.