Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как Латвия стана най-големият износител на вино и уиски за Русия

5 коментара
Как Латвия стана най-големият износител на вино и уиски за Русия

През 2023 г. Латвия стана основният доставчик на уиски за Русия. През първите девет месеца на миналата година Русия е внесла от тази алкохолна напитка на стойност 244 милиона евро. Според руската информационна агенция РИА Новости три четвърти от доставките на уиски за Руската федерация на стойност 177 милиона евро са извършени от Латвия. На второ място - но с голяма разлика - е друга балтийска държава от ЕС, Литва, която е изнесла за Руската федерация уиски за 27 милиона евро, пише руската секция на Дойче веле.

Става дума обаче не само за уиски, а и за вино. Латвия е продала вино на Русия за 73 милиона евро, като по този начин е изместила основния доставчик на вина в Русия - Италия. Най-големият производител на вино в света е изнесъл вино на стойност около 68 милиона евро за Русия между януари и август 2023 г. Според латвийската статистика през 2023 г. общо до декември от тази страна за Русия са изнесени стоки на стойност над 1,1 млрд. евро. Почти половината от износа са напитки, алкохол и оцет. Така миналата година Русия излиза на пето място по обем в ратвийския износ.

Латвия реекспортира алкохол

В по-голямата си част алкохолните напитки, които Латвия изнася за Русия, идват от западноевропейски предприятия, регистрирани в тази балтийска страна. Това признават представители на Латвийската асоциация на алкохолната индустрия. "Очевидно има големи западноевропейски предприятия, които използват Латвия като вид дистрибуционен център“, казва в интервю за Дойче веле Матис Мирошников, икономист в Банката на Латвия, "Тоест, не говорим за производството на латвийски продукти, а за реекспорт.“

Фактът, че балтийските страни фигурират в митническата статистика като страна производител, обяснява Вениамин Грабар, президентът на руската компания Ладога, основен дистрибутор и вносител на алкохол, в интервю за РИА Новости: "Ако преди това документите сочеха, че вносът в Русия се извършва през Латвия и Литва, то сега тези балтийски страни се посочват като цел - страни, в които влиза експортът. А оттам вече се извършват по-нататъшните доставки за Русия."

По този начин веригите за доставки не са се променили. Това са все същите производители, които доставят продуктите си в Русия, само че сега в тяхната документация фигурира Латвия - като страна, в която се изпращат експортни продукти. Всички митнически процедури за доставки от ЕС до Русия, включително подготовката на документацията, се поемат от латвийски партньори.

Износът за Русия: между печалбата и морала?

Износът на обикновени алкохолни продукти, които не спадат към луксозните стоки, не противоречи на санкциите на ЕС срещу Русия. Но фактът, че Латвия се използва като дистрибуторски център, показва, че западноевропейските фирми се страхуват да навредят на бизнес репутацията си, ако доставят стоки директно в Русия, казва Матис Мирошников. За други компании въпросът като цяло е за тяхното съществуване: "Някои компании имат само Русия и Беларус като клиенти. Следователно те не искат и не могат просто да спрат да работят."

Много независими организации се питат доколко е етично да продължат да правят бизнес с Москва на фона на войната на Руската федерация срещу Украйна. Според Moral Rating Agency, която класира западни компании, които все още работят с Руската федерация, френският концерн Pernod Ricard, известен с марки като водка Absolut и уиски Jameson, е най-големият доставчик на алкохолни напитки за Русия.

Руските медии обаче съобщават, че Pernod Ricard планира да прекрати бизнеса си с Руската федерация, но според пресслужбата на концерна това ще отнеме "няколко месеца". Междувременно служителите на концерна в Русия продължават да получават заплати. Т. нар. паралелен внос - доставка на стоки за Русия през трети страни, очевидно продължава. Pernod Ricard в Латвия не отговорили на запитването на Дойче веле. Други износители на алкохол също не пожелали да разговарят с медията.

Нарастващата търговия с Русия контрастира с политическата посока

Изпълнителният директор на Латвийската асоциация на алкохолната индустрия Дейвис Витолис има особен аргумент: "Алкохолът наистина е продукт, който все още може да се продава. Въпреки че алкохолът, когато се консумира в излишък, може да бъде вреден за здравето", каза той в интервю за Латвийската телевизия, но подчерта, че това е негово лично мнение.

Икономистът Матис Мирошников смята, че "от една страна е добре да се получават пари от Русия, защото по този начин на Руската федерация остават по-малко пари за война. От друга страна, това позволява на руските елити да правят каквото си искат и осигуряват обичайния си стандарт на живот, сякаш нищо не се е променило."

Ръстът на търговията с алкохол с Русия контрастира рязко с политическия курс на балтийските страни. Литва, Латвия и Естония особено силно настояха за въвеждане на санкции срещу Русия. Много преди руската война срещу Украйна те предупреждаваха за агресивния курс на Владимир Путин. Латвия и Естония се отказват от руския език. Обучението ще се провежда само на държавния език. Всеки, който иска да живее в Латвия с руски паспорт, трябва да владее латвийски език на ниво А2. В противен случай го грози депортиране.

В страната се създаде парадоксална ситуация. От една страна има блокада на Русия, нейната култура и език. От друга страна, нараства износът за Руската федерация с цел получаване на ползи. Министърът на земеделието Каспарс Герхардс, който отговаря за алкохолната индустрия в Латвия, не пожелал да коментира. На запитване на Дойче веле било отговорено, че министърът няма време за интервю.

А латвийският министър на икономиката Илзе Индриксоне, отговаряйки на въпрос на латвийските медии за износа за Руската федерация, каза, че правителството отдавна изисква компаниите да спрат да търгуват с Русия и Беларус. "Обсъдихме физическо затваряне на границата и възпрепятстване на транспортните връзки. Но ако не всички страни, които граничат с Русия и Беларус, а само ние, направим това, тогава такава мярка няма да доведе до никакви резултати."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Боянска
    #5

    Препоръчвам на нашите производители на оцет да се включат в щафетата, както и сок от кисело зеле. Добри са за изтрезняване. Все пак, братя сме :)

  2. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Затваря най-големият завод за слънчеви панели в Европа 18.01.2024
    Автор: Обективно Центърът за соларни технологии на „Майер Бургер“, снимка: „Майер Бургер“ В Германия ще бъде затворен най-големият завод в Европа за производство на слънчеви панели на швейцарската компания „Майер Бургер“, съобщи PV Magazine.
    Заводът във Фрайберг, Саксония, отвори врати през 2021 г. и създаде около 500 работни места за града. Той е най-големият производител на слънчеви фотоволтаични панели в Европа. Собственикът

  3. Г. Димитров
    #3
    Отговор на коментар #1

    По силата на тази логика, нека пукнат и от инфаркт. Що спряхте МакДоналдс тогава?

  4. Sgt. Pepper
    #2

    Санкции за Латвия! Санкции за Литва! Санкции за Италия! Инак ние как ще си пробутаме Слънчевия удар?

  5. The Rock
    #1

    Отровете от пиене руската сволач!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.