Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия заобикаля санкциите като използва криптовалута за купуване на технологии

3 коментара
Русия заобикаля санкциите като използва криптовалута за купуване на технологии

Стейбълкойнът Tether (или USDT) се е превърнал в незаменимо средство за плащане за военната машина на Владимир Путин, която се опитва да внася забранени компоненти, използвани в производството на оръжия. Bloomberg съобщи, че САЩ и Обединеното кралство преглеждат транзакции на стойност над 20 милиарда долара, извършени с помощта на USDT чрез руската борса за криптовалута Garantex. Според източници на агенцията, информирани за разследването, тези транзакции могат да се превърнат в "едно от най-големите нарушения на санкциите" срещу Русия.

Вестник Wall Street Journal (WSJ) https://www.wsj.com/finance/currencies/crypto-fuelsrussian-shadow-trade-for-weapons-parts-1bfdc1a1 е открил конкретни примери за такива транзакции. Разследването на вестника се основава на интервюта с конкретни участници в транзакциите, кръстосана проверка на техните истории чрез други замесени хора, хиляди съобщения в каналите на Telegram, разменени между руски вносители и техните посредници, и данни от руските митнически и данъчни власти.

Tether (USDT) е криптовалута, създадена през 2014 г. от Tether. Това е стейбълкойн, тоест цената му е обвързана в съотношение 1:1 със стойността на резервната валута – щатския долар; това минимизира нестабилността, което прави tether удобно средство за плащане и спестявания. Всеки издаден USDT токен трябва да бъде подкрепен с реални резерви в долари в сметките на компанията.

През декември 2022 г. дъщерно дружество на концерна "Калашников" се обръща с молба за закупуване на електронни компоненти за дронове към Андрей Зверев, който, както той самият казва пред WSJ, отдавна се занимава с контрабанден внос на китайски стоки в Русия. Зверев предоставял на клиентите си сметки в Tether, като предпочитал да извършва транзакции чрез московската крипто борса Garantex, създадена през 2019 г.. Клиентите купували USDT за рубли, Зверев конвертирал стейбълкойните в юани и ги изпращал на продавачите. За разлика от плащанията през традиционните банки, плащанията в tethers са анонимни и Tether рядко блокира крипто портфейли въз основа на това, че потребителите може да са прехвърлили мръсни пари през тях, пише той на клиентите си.

Зверев не е назовал "дъщерята" на "Калашников" пред WSJ, но концернът притежава почти 50% от акциите на Zala Aero Group. останалият дял принадлежи на неговия основател, бизнесмена от Ижевск Александър Захаров. След руската инвазия в Украйна компанията, Захаров и членовете на семейството му попаднаха под западни санкции. Безпилотните самолети Zala Aero, включително дронът камикадзе Lancet, се използват от руската армия за бомбардиране на украински позиции. В тях украинските специалисти откриха по-специално микроконтролер STM32, произведен в Швейцария. Той е в списъка от 248 компонента, които Zala Aero поискала от Зверев да предостави в края на 2022 г.

Впоследствие той показал списъка на WSJ, потвърждавайки: ""Калашников" ме помоли да намеря някакви възможности. Как да купя резервни части в Китай и как да ги доставя до Русия".

Зверев, който казва, че вече се е върнал в Москва, поръчал компонентите от хонконгския дистрибутор Kynix Semiconductor, който работи с руски компании от 2018 г. и оценил тази партида на 70 милиона юана (почти 10 милиона долара). Използването на Tether за плащане според Зверев позволява да се "прекъсне връзката" между поръчителя на продукта и доставчика, което затруднява западните власти да проследяват транзакциите.

Поръчаното от Zala Aero той изпратил по обичайния си "сив" маршрут - с камион през Киргизстан и Казахстан. Тази, подобно на други доставки, не се декларира на митницата, за да се сведе до минимум следата на хартия. По думите на Зверев, потвърдени пред WSJ и от други хора, участващи в подобни операции, митничарите рядко проверяват товарите.

Зверев продължавал да използва Garantex за други подобни транзакции, защото, както пише той на клиентите, "злите регулатори" от Съединените щати и Европа няма да се доберат до борсата. Вашингтон наложи санкции срещу нея още през април 2022 г. Говорител на Garantex казал обаче пред WSJ, че тя работи само в Русия и няма представа как руски компании могат да извършват USDT транзакции в чужбина чрез посредници.

Основателят на Garantex Сергей Менделеев каза през януари 2024 г. на конференция в Москва, че tether е доказал своята полезност за вносителите, помагайки за избягване на вторични санкции: "Ако търсите начини да платите на иранците, можете абсолютно лесно да им платите по този начин. Няма проблем".

В съобщение от миналия август Менделеев оценява месечния обем на сивия внос с помощта на USDT на 10 млрд. долара. Други участници в тази дейност се съгласили с тази оценка, въпреки че WSJ не е успял да я потвърди по друг начин. Преди това Менделеев рекламира услугите на Зверев, който пък написал в Telegam: "Концернът "Калашников" купува резервни части в Китай за своя проект за безпилотни самолети, заобикаляйки санкциите с моя помощ.“

Сякаш затвърждавайки съществуващата практика, на 11 март 2024 г. Путин подписа закон за използването на цифрови финансови активи (ЦФА) при международни плащания. Ръководителят на комисията по финансовия пазар на Държавната Дума Анатолий Аксаков преди това заяви, че ЦФА ще помогнат на руските вносители и износители да работят по-активно с приятелски страни и ще смекчат въздействието на санкциите върху Русия. В отговор на 25 март Съединените щати наложиха ограничителни санкции срещу няколко оператора на емитиране на ЦФА и крипто компании, работещи с Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #3

    Нашата Ружа,да не би да е в Русия?

  2. Tsvyatko Kovachev
    #2

    ако някой се чуди дали Китай не плаща за последните войни ...

  3. Калико Джо
    #1

    Щом го разследват значи скоро ще затворят и този канал и подобните му. Веднъж стомна за вода, два пъти ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.