Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как претендентите за председател на БАН решават проблема с финансирането й

И двамата кандидати се обявяват за засилване на проектното финансиране, но ще преговарят за по-висока държавна субсидия

7 коментара
Как претендентите за председател на БАН решават проблема с финансирането й

Очаквано въпросът за финансирането на науката заема централно място в концепциите на двамата кандидати за председател на БАН. Академията се очаква да избере своя нов председател в четвъртък (1 декември) на фона на протести на работещите в нея за по-високи заплати в хода на гласуването на бюджета в Народното събрание.

Засилване на проектното финансиране и диалог с държавата за по-висока бюджетна субсидия обещават и двамата кандидати за поста - акад. Юлиан Ревалски и чл.-кор. Николай Милошев. Оптимизиране на разходите, промени в структурата, засилване на диалога с държавата и бизнеса са други основни моменти в концепциите на двамата кандидати.

Засилване на проектното финансиране, но и по-висока държавна субсидия

Математикът акад. Юлиан Ревалски смята, че в съответствие със съвременните тенденции и преобладаващия европейски опит финансирането на научните дейности трябва да бъде смесено–институционално-проектно - с достойно и устойчиво държавно финансиране, без което готовността за успешно проектно финансиране няма да бъде ефективна.

“Извършването на научни изследвания на високо ниво изисква и сериозно финансиране, като дългогодишната световната практика показва, че вложеното в научни изследвания се връща с излишък“, казва той. Според него субсидията на БАН трябва да продължи да се разпределя по видими и проверими критерии, отчитайки спецификата на основните направления, но наред с това да има вътрешен фонд за научни изследвания, който да разпределя целево средства на проектен принцип.

“Всички заедно трябва да се обединим около разбирането, че трябва да убедим нашите държавни органи, да променим разбирането за финансирането на науката, като преминем от принципа за “бюджетиране на науката“ към принципа за устойчиво и съществено “инвестиране в науката““, казва в концепцията си Ревалски.

“Ще положа всички усилия, заедно с всички ръководни органи на БАН и Съвета на настоятелите, за съществено увеличение на заплащането на научния и научно-помощния персонал. Има различни форми, които биха могли да се приложат за постигане на тази цел – от търсене на схеми за обвързване на заплатите в БАН с минималната или средната за страната, до използване на проектното финансиране и атестацията, като елемент за диференцирано заплащане в зависимост от резултатите“, казва Ревалски.

Кои са кандидатите за председател на БАН и от кого са издигнати?

Юлиан Ревалски (1956 г.) от 2013 г. е директор на Института по математика и информатика на БАН, а през 2011-2012 г. е бил заместник-директор на института. Бил е гост-професор в университети в чужбина.

Николай Милошев (1959 г.) сега е заместник-председател на БАН, бил е министър на образованието и науката в служебното правителство на Марин Райков, а преди това - директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.

Предложението за кандидатурата на Николай Милошев е направено от Научния съвет на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.

За кандидатурата на акад. Юлиан Ревалски има две предложения - от Научния съвет на Института по математика и информатика на БАН и от 41 представители на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН.

Според него каквито и реформи за оптимизиране на дейността да бъдат предприети, те изискват сериозни публични инвестиции.

В концепцията си като важни промени той посочва преференциално стимулиране на младите учени, реинтеграция на опитни учени, разпределение на съществена част от бюджетната субсидия на проектен принцип, строго спазване на принципите от атестационната и оценъчна политика, структурни промени, и др.

Физикът от Геофизичния институт на БАН Николай Милошев също обещава да се захване приоритетно с финансирането на академията.

“Смятам, че следващото ръководство трябва в кратки срокове, след обсъждане в Общото събрание, да проведе срещи с държавното управление на страната, на които да предложи функции, които БАН може да изпълнява, и да поиска финансовото им обезпечаване“, казва той.

По думите му двойно увеличение на субсидията е немислимо да стане изведнъж, затова първо учените трябва да покажат, че могат да бъдат много по-полезни, отколкото са били досега.

И двамата кандидати посочват в концепциите си, че успоредно с усилията за по-добра държавна субсидия учените от БАН трябва да се възползват активно от възможностите за проектно финансиране по линия на новата оперативна програма “Наука“ и др. източници.

Модернизиране и екипна работа по оперативна програма “Наука“

Ревалски посочва, че за ефективни научни изследвания на високо ниво е необходима и съответстваща на това ниво съвременна изследователска инфраструктура, без която тези изследвания не биха били осъществими. Според него е задължително институтите на БАН да бъдат изключително активни в предстоящите проекти по оперативната програма “Наука“, които по същество са проекти за изследователска инфраструктура.

“Няма смисъл средствата за центрове за върхови постижения и центрове за компетентност да бъдат използвани за голямо по обем строителство на нови сгради – БАН разполага с подходящ и значителен сграден фонд, за да приеме нова модерна инфраструктура само с необходимите минимални строително-монтажни работи. По този начин средствата по тази оперативна програма ще бъдат възможно най-ефективно използвани“, казва той.

Милошев посочва, че досега една от слабите страни на БАН е бил подходът отделните институти и направления да работят поединично. “Почти няма проекти, в които да участват екипи от институти на БАН. Сега програма “Наука“ за първи път ни стимулира, а най-точно казано, ни принуждава да работим в много по-широки екипи.

“Считам, че личните или институтски интереси няма да пострадат, а обратно развивайки на ново практическо равнище екипния принцип на работа, ние ще осигурим за БАН, за института си, а и за себе си едно далеч по-достойно съществуване, което вярвам всички са убедени, че заслужаваме“, посочва Милошев.

“По мое мнение, основната слабост в работата ни е недостатъчната екипност, добронамереност и заинтересованост към проблемите на институцията БАН като цяло, а също и по звена. Често вместо обща екипна реакция от БАН, се получава едно противопоставяне и противоборство вътре в БАН“, казва Милошев.

Какво още предлагат кандидатите?

Сред приоритетите на Ревалски са още увеличаване на броя на докторантите, като това ще изисква увеличение на тяхното заплащане - както институционално, така и чрез допълнително целево финансиране.

Той се обявява и за активно работещо звено за връзка на БАН с ЕК в Брюксел в областта на научната политика и съответните европейски програми в областта на научните изследвания.

Специално място в концепцията си той отделя на връзките на БАН с бизнеса и ролята ѝ в силовите ведомства за гарантирана на националната сигурност.

Той обръща внимание и на необходимостта от реновиране и саниране на сградния фонд на академията, за което според него трябва да се търсят възможностите на различни програми.

“Бъдещото ръководство на академията трябва да подкрепя и да създава условия за развитие на автономността на институтите във всяко от основните направления на дейността им. Дефинирането на приоритетите, определянето на целите и средствата за постигането им, трябва да се извършва именно там – в институтите. Там са квалифицираните специалисти, там са международните контакти, там е опитът. Ролята на ръководството на БАН, по мое мнение, трябва да се състои в подпомагане на равнопоставените хоризонтални връзки между институтите и осигуряване на интегритет на БАН като цяло“, казва той.

Милошев посочва още, че има готовност да предложи структурни промени в академията и предлага оптимизиране на разходите, като ликвидира дублиращи се дейности и разходи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #7

    Акад.Ревалски се обявява "..и за активно работещо звено за връзка на БАН с ЕК в Брюксел в областта на научната политика .." и пак той "да променим разбирането за финансирането на науката, като преминем от принципа за “бюджетиране на науката“ към принципа за устойчиво и съществено “инвестиране в науката“" . какво ужасяващо плямпане, че и желание за клон на БАН в Брюксел!
    Този кандидат за председател на БАН е за 100%-ов червен картон - топъл въздух!
    Пътят е известен от векове като казва Sasho Alexandrov

  2. Sasho Alexandrov
    #6

    Институтите на БАН да преминат към съответните университети, както е в държавите с развита наука.Академиците в Българската академия на науките със статут подобен на академиците във Френската академия на науките и на Американската академия на науките

  3. A.Aleksiev
    #5

    Според едно изследване, проведено от Румъния през 2007, по научна продукция на 1 милион вложени евро от бюджета БЪЛГАРИЯ Е НА ПЪРВО МЯСТО В СВЕТА. Това се интерпретира като ОПАСНА и ПРЕКАЛЕНА интензивност при ниско финансиране. По този критерий в първата десетка са България, Словакия, Естония, Латвия, Румъния, Полша, Унгария, Литва и Русия, а в последната десетка са Люксембург, Япония, САЩ, Германия, Франция, Исландия, Швеция, Австрия, Финландия и Норвегия
    Ако се вгледаме добре в ПЪРВАТА ДЕСЕТКА,

  4. Dr. Web Browsing
    #4

    БАН на времето е била създадена по съветски модел, затова на повечето политици сега и като трън в очите (това като отговор на "SW") и от там произтичат всички сегашни интерпретации на хората, т.е. че като такава структура тя се явява като гнездо на бивши и застаряващи комундета или на хора с такъв произход, че затова сега е със затихващи функции и т.н. в този дух. А истината е (според мен, разбира се), че в икономически развити държави, които на времето не са минали по пътя на сателити на системата на СССР, отдавна са решили този въпрос в полза на науката, защото никое общество не е достатъчно богато за да се лиши от нея.

  5. Boriana Boneva
    #3

    Сметки без кръчмаря. Ето, програмата на Ревалски е по модерна и по съобразена с тенденциите във финансирането на науката. Но както всяка програма която разчита не на финанси извън бюджетирането, е неосъществима или може да се осъществи при ред други условия. Като съкращаване на безплодни звена и даже инпститути. Като предварителна преценка дали вложеното до сега се е връщало, ако не в излишък, то поне в размера на даденото. А тук ми се струва, че БАН може да се похвали с малко примери. При

  6. Vidco91
    #2

    Като цяло, концепциите на акад. Юлиан Ревалски по ми допадат. По-специално, подкрепям виждането, че трябва да се престане с хвърлянето на огромни стредства за строителство на нови сгради, а да се обърне внимание на оборудването на съвременни лаборатории.
    Другият кандидат, чл. кор. Николай Милошев, се готви да провежда срещи с държавното управление на страната, на които да "предложи функции, които БАН може да изпълнява, и да поиска финансовото им обезпечаване“. Това са мижай да те лажим предложения

  7. Монада
    #1

    Милошевата програма е жалък пасквил по симеондянковски. Неграмотно написана и в пълно разминаване с реалностите у нас и в съвременния свят изобщо. Програмата на Ревалски е дори по-добра от тази на Александър Петров при предишните избори, а това вече говори много. Ето линк към двете програми (линкът в текста не работи): http://www.bas.bg/общо-събрание/процедура-за-избор-на-председател-на-бан-2016г

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.