Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как ще се отрази политическото торнадо върху петролните цени

2 коментара
Как ще се отрази политическото торнадо върху петролните цени

През изминалите десетилетия международният петролен картел ОПЕК се опита да повлияе на цената като контролира количествата нефт, които идват от сондажите в нефтените полета и стават достъпни за потребителите навсякъде по света под формата на различни нефтопродукти. Свидетели сме на примери как водещите страни, добиващи петрол, се обединяват, за да намалят продукцията си или пък да наводнят пазара, като оказват влияние върху доставките в една или друга посока през последните десетилетия. Много често тези страни продължават да използват господстващото си положение при добив на черно злато като мощно икономическо оръжие.

Кралят принц на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман (също известен като MBS) без съмнение предизвика сериозни политически вълнения в Близкия изток. Предположения за изиграната от него роля при подадената оставка на министър-председателя на Ливан оказа  допълнителен натиск върху сунитско- шиитското разделение в Близкия изток.

Прякото въздействие върху пазара доведе до по-високи цени на петрола, а след инцидента петролът сорт Брент достигна нови 52-седмични висоти. Исторически погледнато, напрежението в Близкия изток доведе до по-високи цени на петрола, но това движение при  цените на нефта едва ли е изненадващо за хората, следящи от близо тези процеси.

Доколко това е дръзко и благоприятно за нефтения пазар? Все още ли е подходящо времето да се осланяме на историята, когато политическите рискове бяха основен фактор за възстановяване позициите на петрола? Струва ми се, че има потенциал за нещо различно точно "зад ъгъла”, което все още не е добре разкрито от медиите.

ОПЕК се събира в края на месеца, на 30 ноември. На последните няколко срещи коронованият принц MBS показваше "мускули” и събра достатъчно подкрепа както от страните от ОПЕК, така и от страните извън ОПЕК, за да намали нивата на добив на черното злато. Още през октомври той подкрепи разширяването на тези съкращения до 2018 г. Излишно е да се казва, че сътрудничеството между ОПЕК и членовете извън ОПЕК е от решаващо значение за стабилизирането и ребалансирането на петролния пазар.

Само едно нещо се е променило този път - отношенията между Иран и Саудитска Арабия.

В споразумението за намаляване на добивите, договорено през 2016 г., на Иран бе позволено някакво увеличение количествата нефт, които доставя на международните пазари, поради наскоро случилото се освобождаване от търговско ембарго, наложено от Съединените щати през 2012 година. Би било любопитно дали Саудитска Арабия ще позволи на Иран да се наслади на допълнителен имунитет от участие в съкращения този път.

След оставката на министър-председателя на Ливан, от Йемен към Саудитска Арабия бе пусната балистична ракета, за която се твърди, че има ирански произход. Бих се обзаложил, че тези военни действия ще са аргумент от решаващо значение за изграждане на мнение по време на срещата на ОПЕК - не само между Саудитска Арабия и Иран, но вероятно и с участието на други сунитски и шиитски държави. Всичко това създава потенциално трудна среща на ОПЕК, към която пазарите са песимистично настроени за по-нататъшното съкращаване на добиваните количества петрол.

Позиционирането на пазара преди срещата на ОПЕК и спекулативните нетни позиции показват, че пазарът залага на "пара в свирката”, която да се чуе в края на месеца - нетните позиции на петрола да са на най-високо ниво ... досега. Ако срещата на ОПЕК завърши отрицателно, неблагоприятното въздействие върху цените на петрола ще се задълбочи от големия брой "бикове”, които ще се втурнат към изходите…

Американският лек петрол WTI в момента се търгува близо до 58 долара за барел и се доближава до някакво ниво на резистентност между 57 до 62 долара/ барел, а за сорта тип Брент търговията е на нива от почти 63 долара и съответна резистентност между 60 до 65 долара/ барел. За последно наблюдавани такива нива бяха в средата на 2015 година. С оглед на това, че срещата на ОПЕК ще бъде опетнена от "саудитско- иранска” кръв, очаквам цените на нефтения пазар да се позиционират на нива съответно за WTI около 58-62 долара/барел и Брент около 63-66 долара/барел. Дори в краткосрочен план цената да достигне нива от 70 долара/барел, бързо ще се върне до споменатите нива.

*Авторът е енергиен експерт от Центъра за Балкански и Черноморски изследвания и сондажен инженер

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Когато се говори за цени на петрола, трябва да се взима предвид относителния дял на зелената енергия в световната икономика, войните в страните износители на петрол и безработицата в страните вносители на петрол. Така тенденцията ще стъпи на обективни фактори.

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    САЩ увеличават добива от шисти с рекордна скорост за шест месеца
    Дружествата за шисти в САЩ след тримесечен период, в който са били поставени на пауза, отново увеличават сондажната дейност в областта.
    На фона на скока в котировките на петрола , обемът на сондажите нараства , съобщи "Бейкър Хюз" в доклад.
    Миналата седмица броят на работещите сондажни платформи в САЩ се е увеличил с още 9 единици и е достигнал 2-месечен връх от 747 единици.Още 300 не са отворени.
    От началото на ноември 18 работни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.