Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калфин настоява да се върне принудителното пенсиониране

4 коментара
Калфин настоява да се върне принудителното пенсиониране

Отново работодателят ще решава дали да излезе или не в пенсия човек, достигнал пенсионна възраст и натрупал изисквания стаж. Такава промяна в закона ще предложи Министерството на труда и социалната политика, съобщи ресорният министър Ивайло Калфин, цитиран от "Дневник". 

Според досегашните разпоредби човек, изпълнил условията за пенсиониране, може да остане на работа, ако желае, дори работодателят му да не е съгласен с това. Калфин  се ангажира да внесе поправка, според която, ако работодателят прецени, може да прати служителя си в пенсия.

Според Калфин експериментът, прилаган през последните години, не е дал положителен резултат. Обратното - поставя в неблагоприятно положение работниците без право на пенсия, защото ги лишава от закрила.

Същевременно вчера зам.-министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова съобщи, че държавата предвижда бонус за фирмите, наели служители над 55 г. Новата схема за насърчаване на заетостта сред хората в предпенсионна възраст ще стартира през лятото.

Планира се 12 месеца държавата да поема възнагражденията им в размер на минималния осигурителен праг на съответната длъжност. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #4
  2. Milev
    #3

    Този вицепремиер все по-добре си гледа работата. Ако не му попречат другарите от АБВ.

  3. Васил Митов
    #2

    Трябва да се прави разлика между пенсиониране в смисъл на започване на получаване на пенсия и пенсиониране в смисъл да не може да се назначават на работа хора над определена възраст. Да се налага подобна забрана, особено на частния бизнес е пълна идиотщина. Изобщо не мога да разбера защо в България се търсят начини да се пречи на хората да работят и да печелят, след като сме една от най-бедните нации в Европа. Това е остатък от социализма. В държавните предприятия държавата може да си въвежда каквито

  4. Boriana Boneva
    #1

    правилно!!! Ето какво казва закона- д-р, доцент и професор се пенсионират на 65 години. Задължително . И по институтите на БАН в СУ и др. университети, особено там където няма пари, или не си началник или човек на директора пенсионират веднага след 65 г. Но чистачките, чиновничките в същите учреждения- те могат да работят колкото си искат и никой не го пипа А същевременно стоят млади безработни хора. Този закон беше направен за държавните чиновници- като някой си мислеше- а това беше правителството Борисон І - че ще че векува във властта.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.