Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каракачанов въвежда военното обучение в училище от 2018 г.

Нямало как мярката да влезе още тази есен, защото трябвало да се намерят учители

19 коментара
Красимир Каракачанов

Военното обучение у нас ще се въведе от 2018 г.

Това обяви пред "Хоризонт" в неделя министърът на отбраната Красимир Каракачанов, без по темата да са провеждани каквито и да било обществени консултации и дебати и без да е ясно становището на Министерството на образованието.

"Ако добре организираме нещата, логиката на това да търсим въвеждане на военно обучение в средните училища е още от следващата година", посочи Каракачанов. По думите му за целта са необходими преподаватели, които нямало как да бъдат намерени до началото на учебната 2017/2018 г.

След като в деня на Българската армия – 6 май, Каракачанов отново лансира идеята си за задължителна казарма, на 7 май той продължи и с военното образование.

"В програмата за управление са записани военното обучение в училищата и доброволната военна служба", посочи Каракачанов, като обясни, че по отношение на задължителната казарма първо трябва да се проведе дебат в обществото. По негови думи общественото мнение в България било на страната на възстановяването на наборната военна служба, но трябвало да бъде много добре планирано как точно да се случи това.

"Закриването на наборната служба през 2008 г. беше изключително прибързано и грешно като политическо решение на "Тройната коалиция". Както виждате, дебатът в Европа и НАТО-вските държави за връщането на наборната военна служба тече отдавна. В някои от държавите членки на НАТО наборната служба никога не е премахвана. Нека да има дебат в българското общество – това е полезно", коментира министърът.

Каракачанов обаче не е склонен на обсъждания по темата за военното обучение, която по думите му ще стане част от програмите на учениците от 2018 г. при добра организация.

"За да могат младежите, преди да завършат средното си образование, да имат най-елементарните познания за това как да реагират по време на военни действия, терористични действия, как да реагират по време на природни бедствия, как да оказват първа помощ. Така че започваме с въвеждането на военно обучение в училищата", обяви Каракачанов.

По отношение на предстоящите военни сделки Каракачанов смята, че поръчките на двата патрулни кораба и на бронираната машина за пехотата, за която няма осигурено финансиране, трябва да отидат в български фирми. По думите му България има капацитет да произведе както военни кораби, така и специализирана техника за пехотата.

"Те трябва да се строят в България, за да могат парите, които се отделят от българския данъкоплатец, да остават в българската икономика и да създават работни места тук, в България", посочи министърът.

Второто правителство на Борисов заложи в бюджетната рамка за следващите години средства за купуването на нови изтребители и кораби, като сегашният кабинет се очаква да финализира сделките. Няма предвидени обаче пари за купуването на нови бронирани машини за Сухопътни войски, които вече са на път да се превърнат само в пехота.

По отношение на покупката на изстребителите Каракачанов засега не е обявил категорична позиция. На едно от последните си заседания назначеното от президента служебно правителство одобри класирането на подадените оферти в конкурса в полза на шведските "Грипен", докато офертите за американските "F-16" останаха на втора позиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ДимитърГеоргиев
    #19
  2. Apostol
    #18

    Спомените от 70-те години на миналия век ни връщат към едно включено в учебните гимназиални програми военно обучение, което обаче нямаше оценка, така, че всеки можеше да учи или да не учи, важното беше, да присъства, за да не му пишат отсъствия. Преподаватели бяха запасни подполковници, които дори идваха с униформи в училище, а иначе директорките ги използваха главно като разпоредители на входа при нахлуване сутрин на масовката, като организатори и отговорници на трудови дни, бригади и маршировки

  3. ДимитърГеоргиев
    #17
  4. trezwomislesht
    #16

    Ще се намери ли нещо освен проявите на ДСБ активистите, което тукашната аудитория да приветства? Лошо ли е подрастващите да се научат как да реагират при терористични атаки/дай боже да не се случат/ или при природни катаклизми, как да се отбраняват срещу насилниците завладели училищата? Защото това според мен трябва да е същината на предлаганото от Каракачанов. Защото подрастващото поколение е възпитавано нарцистично с мутренски елементи на морал/каквито идеи изповядват повечето родители/. Дали по времето на Възраждането някой родител се е оплаквал от "методите" на даскала с дългата пръчка или сега много се олигофренихме?

  5. pepe
    #15

    Този не е добре. :) Не дай боже някое дете, непълнолетно, да се нарани по време на някое от тези "военни обучения" /както неведнъж се е случвало по време на комунизЪма/ и родителите - всички, не само на въпросното дете, ще подпалят парламента и министерския съвет с депутатите и министрите в тях. :) Нека пробва. :)

  6. ivancho ivanov
    #14

    Боклук навътре(във властта), боклук навън, толкова може Черньочанов(Кара на турски е черен)! В главите на някои от Патриотите се въртят мисли от към тридесетте години на 20-тия век в Европа - военно обучение на младежта! Младежта ходом марш в казармата за да знаят какво е дисциплина и любов към България - вместо да учат и работят, за самите тях и за БЪлгария. Каракачанов, Джамбазки са такива каквито са, но бяха законно избрани - избирателят без военна заплаха, посочва казармата като средство за образоание(военно)/дисциплина. Няма да получат първото а ще загубят второто, доколкото го имат!

  7. Bлaдo
    #13

    лесно му е на каракачанов - стажът му в ДС му се признава за военна служба и дори и война да стане - той ще "служи" като скатано зкпч-Э нЭкъде в подзЭмията на воЭнното министЭрство...

  8. анита хегерланд
    #12

    Каракачанов просто не е в час. Помня това обучение - то беше най-смешното и безсмислено упражнение в 10 клас. Маршируване на плаца, в лагер в полите на Рила, и разглобяване и сглобяване на автомат за време. Вечеринките с китара бяха най-интересното преживяване там. Откъде ще намери база за това сега?! Трябва да се отделят пари за всички училища, да се намерят преподаватели, да се изготви програма...Нека той пръв да се подложи на такова обучение и тогава да го предписва на останалите.

  9. Milenca
    #11
  10. симпатяга
    #10

    Каракачанов говори за военно обучение и казарма,Джамбазки говори за трудови войски,с цел изграждане на трудови навици у някои..... Последно кого ще трябва да издържаме?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.