Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Карантина и санитарен кордон - методите от миналото срещу големите епидемии

2 коментара
Карантина и санитарен кордон - методите от миналото срещу големите епидемии

Чума, холера, жълта треска - още от Средновековието карантините, а след това и санитарните кордони са били измислени и редовно прилагани в отговор на големи епидемии. Такава мярка беше въведена от днес и за милиони италианци. По този повод агенция Франс прес прави кратка справка за карантините и санитарните кордони.

Преди италианските власти да наложат карантина за областта Ломбардия плюс 14 провинции в няколко съседни области в Северна Италия, подобни мерки за ограничаване на движението бяха взети за китайския град Ухан - мегаполис с 11 милиона жители. Ухан е централен град на китайската провинция Хубей. От него тръгна епидемията с новия коронавирус, засегнала сега десетки страни по света. Блокадата на Ухан засегна ежедневието на жителите на града, но и на 50 милиона китайци.

Според Патрик Зилберман, специалист по история на здравеопазването във френското Висше училище за обществено здравеопазване, мерките, наложени в Ухан, се доближават до карантината в Мумбай в Индия, засегната от чумата през 1898 г.

По-наскоро по време на епидемията от ебола в Западна Африка (2013-2016 г.) мерки за затваряне на границите, за изолиране и за карантина бяха налагани на няколко пъти. Така например 6 милиона сиералеонци бяха принудени да си останат у дома за три дни през септември 2014 г., а после и през март 2015 г. Целта на мярката беше спиране на разпространение на епидемията.

Карантината е временно изолиране, наложено на хора, на кораби, на животни, идващи от страни, в които има зараза с инфекциозна болест. Санитарният кордон съответства на разполагане на постове за наблюдение с цел контролиране и блокиране на влизането или излизането от засегнати от епидемия зони. В случая с Ухан беше обособен еквивалент на огромен санитарен кордон около района на града.

Иначе карантината се заражда през Средновековието с цел защита от чумата. Първи данни за нея има в Дубровник през 1377 г. и във Венеция от 1423 г. Тогава продължителността ѝ е била 40 дни, от където идва и самата дума.

След това до карантини редовно се прибягва в Европа по време на епидемиите и на голямата холерна пандемия, засегнала континента през 30-те години на 19-и век.

Санитарният кордон пък се е появил във Франция през 19-и век, когато през 1821 г. Париж праща 30 000 военни да блокират границата с Испания, за да се попречи на разпространението на жълта треска.

Но според британския специалист по инфекциозни болести Том Соломон от Ливърпулския университет и преди това е имало така наречените санитарни бариери по време на големите чумни епидемии. Той посочва за пример доброволното изолиране през 1665 г. на село Иам в Англия след случай на чума. Целта на мярката е била да се избегне разпространението на заразата. В Югоизточна Франция пък "стена срещу чумата" е била издигната във Воклюз през 1721 г. в продължение на 27 километра, за да защити областта Конта Венесен от чумата, върлуваща по това време в Прованс и Марсилия.

Тези мерки за ограничаване на движението обаче могат да се окажат и контрапродуктивни, да породят паника и да подтикнат хората да избягат от засегнатите райони на всякаква цена, казва Том Соломон.

Мерките могат да доведат и до сериозни социални смутове, както е станало в Мумбай по време на чумната епидемия от края на 19-и век, където е имало принудително вкарване в болници на мъже и жени, без разлика към коя каста са, допълва Патрик Зилберман.

В по-близки до нас времена епидемията от тежък остър респираторен симптом в Китай породи през 2003 г. размирици и протести, прераснали в насилие в района на Шанхай и Нанкин след въвеждането на карантини, казва историкът.

В петък висш китайски представител каза, че провинция Хубей може скоро да бъде отново отворена след месец на блокада с цел спиране на заразата с новия коронавирус, припомня Франс прес.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #2
    Отговор на коментар #1

    Твърде некомпетентен коментар. По тема, която е много по-важна, отколкото ти се струва. В резултат на епидемията в Италия вероятно ще има рецесия. Какво значи това ? Ами ще загубаят пари, много пари, милиарди. Колко милиарди ? 1% спад в икономиката годишно това са 100 милиарда долара. Само за Италия. За Европа, улножи ги по 10. На този фон похарченото за ваксини са жълти стотинки. Иначе: сыгласен съм с теб: не епидемията е страшна, ами човешката неграмотност и глупост. Къде са сега българските анти-ваксъри ? Спотайват се ? Или?

  2. Димитър Мавров
    #1

    Нещо много се надува опасността-много повече отколкото от най-обикновен ГРИП.Колко са починалите от грип в САЩ само последните месеци?Около 15000,а починалите от т.н. "коронавирус" са в пъти по-малко.Сега ще се хвърлят милиарди за ваксина,която сигурно няма да бъде използвана.Просто се използва страхът на хората като се използва недостатъчно вярна информация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.