Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЕВР: Няма да позволим шокови цени на водата

Новите ВиК-наредби дават картбланш за постъпване до 3.25 и 5.50 лв. за кубик догодина

1 коментар
КЕВР: Няма да позволим шокови цени на водата

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) няма да позволи шоково поскъпване на водата от следващата година, заяви нейният председател Иван Иванов в четвъртък във връзка с влизащите в сила наредби за регулирането на цената и на качеството на водата, одобрени от правителството преди ден. Той не се ангажира с мнение какво е приемливото за регулатора повишение на тарифите, но от думите му стана ясно, че КЕВР ще предприеме действия за планови ежегодни поскъпвания в следващите пет години, както Mediapool писа.

Двете наредби дават възможност водата да поскъпне между 3.25 до 5.5 лв. за кубически метър при сегашна средна цена за страната 1.80 лв. за куб. м. Иванов заяви, че няма да се приемат заявления от водни оператори над тези тавани и повишаването ще е доста под тях. Той обясни също, че цената на водата ще се обвърже още по-силно с нейното качество и непрекъсваемостта на доставките. В момента статистиката сочи, че само в четири от 29-те големи града се спазват критериите за качество на водата, допълни водният комисар Димитър Кочков.

Глоби за водни режими и негодна за ползване вода

ВиК- операторите, които не спазват заложените 29 стандарта, ще бъдат санкционирани и принуждавани да рехабилитират мрежата си и да изграждат станции за пречистването на водата при добиването ѝ от водоизточниците, стана ясно от обясненията на КЕВР.

"Ще се търси баланс на интересите както на водните оператори, които трябва да имат финансовата възможност да поддържане на мрежата и инвестиране в подобряване качеството на услугата, така и на потребителите, които трябва да получат социално поносима цена", заяви председателят на КЕВР.

След анализ, изготвен от КЕВР и Световната банка, е преценено, че прагът за поносимост на цената на водата е 2.5 на сто от средните доходи за областта, обслужвана от съответното ВиК-дружество. Досега той е бил 4%, което е позволявало на операторите да претендират за цени между 5 и 8 лв. за кубик, което обаче никога не е правено, поясни Иван Иванов.

Намален таван за възможното поскъпване

Промяната намалява тавана на цената до 3.25 лв. за региони със средни доходи от 350 лв. месечно и до 5.50 лв. за области с доходи от 600 лв., изчисли Ивайло Касчиев, шеф на дирекция "Водоснабдяване" в КЕВР.

Според Кочков и в момента клиентите на ВиК- дружествата в Разград, Исперих и Търговище плащат цени на водата до социално поносимите прагове. Касчиев допълни, че операторите в Търговище, Хасково и Силистра ще имат проблеми с определянето на цените им, тъй като хем не покриват стандартите за качество на водата, хем им трябват вложения, които биха вдигнали цената над социално поносими прагове.

Представителите на КЕВР многократно подчертаха, че тепърва предстои да се изчисли точно какъв ще е таванът за допустимото поскъпване за всяка от 28-те области в страната според статистическите данни за доходите на населението им. Стана ясно обаче, че на територията на една област за някои клиенти, които сега се обслужват от общинско водно дружество, може и да има запазване на цената след уеднаквяването на тарифите в региона, независимо дали водата се добива с помпи или гравитачно.

Потребителите не бива да се притесняват, че ще се стигне рязко до тарифи от 3 или 5 лв. през следващата година, посочи Иван Иванов и добави, цените ще се определят плавно за всяка година в периода 2017-2021 г.

До юли ВиК- операторите да внесат петгодишни бизнес планове

За целта всички ВиК- оператори ще трябва да внесат в регулатора до 31 юни 2016 г. проекти на петгодишни бизнес планове, които трябва да съдържат информация за сегашното качество на услугите, състоянието на активите и намеренията за инвестиции в съответния период. На тази база те трябва да представят разчети за цените на всяка година, които ще им позволят да подобрят качеството на доставяната вода, да спрат водните режими, където има такива, и да намалят течовете по мрежата.

Регулаторът ще провери във втората половина на годината какво е състоянието на водните оператори и ще вземе решение за цените. Иван Иванов обаче призна, че на комисията ще ѝ е трудно да се справи с тази задача, тъй като и в момента работи на предела на административния и финансовия си капацитет, а парламентът отказа в бюджета за тази година да се отпуснат повече пари за КЕВР. Председателят ѝ обаче е оптимист, че когато наближи моментът за масовите ВиК-проверки, Министерският съвет ще повиши бюджета на комисията.

Иванов не се ангажира с коментар какво ще предприеме КЕВР за цените на ВиК-операторите от една област, които още не са се обединили в едно дружество, ако не успеят да сторят това до края на юни.

В момента са окрупнени водните операторите в 16 области, в останалите 12 все още редицата държавни, общински и смесени ВиК- дружества не могат да се разберат за окрупняването си, каквото е изискването на Закона за водите и на ЕК, за да получават водните оператори еврофинансиране. Ако не се обединят, те няма да ползват еврофондовете, което означава, че сами трябва да инвестират в инфраструктура, което от своя страна, ако въобще намерят средства за това, ще вдигне значително цената на доставяната от тях вода. От обясненията на Иванов се разбра, че засега не се разглежда хипотезата да останат необединени ВиК-предприятия на принципа една област – едни оператор – една цена на водата.

Европарите за ВиК-тата остават извън от цената

Касчиев обясни, че направените през еврофондовете инвестиции във ВиК-мрежата както за стария програмен период, така и за новия срок на Оперативна програма "Околна среда" няма да влизат в цената на водата. Ще се признават само собствените вложения на ВиК-операторите и съфинансирането им за европроектите. Водният комисар Димитър Кочков каза, че за всяка от следващите пет години ще има тавани за инвестиционните разходи на ВиК-дружествата и ще се следи стриктно дали те се спазват, както и дали се подобрява качеството на водата и услугата.

За пръв път през миналата година КЕВР е наложила три персонални глоби от 2 хил. лв. за управителите на три ВиК-дружества, които не са спазвали стандартите за качество на водата. Представителите на комисията обаче отказаха да съобщят кои са те, тъй като обжалвали санкцията. "Занапред това ще е политиката на комисията, да съобщава само глобите, които окончателно са влезли в сила", обяви Иванов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.