Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кисинджър е за реалистична американска външна политика

0 коментара

В последно врем Хенри Кисинджър съветва американските лидери да дадат предимство на реализма, като си сътрудничат с Китай и насърчава Джордж Буш да продължи проекта си за противоракетна отбрана въпреки резервите на европейците.

Историческа личност на американската дипломация, 78-годишният Кисинджър предлага да не се отстъпва пред чувствата, а да се действа според дългосрочните интереси в последното си произведение, озаглавено "Нуждае ли се Америка от външна политика?"

Светът след студената война е по-сложен, отколкото се предвиждаше, обяснява той на поколението, интересуващо се повече от вътрешните работи и много по-неопитно от предшествениците си във външната политика.

Бившият президентски съветник по въпросите на националната сигурност след това държавен секретар при Ричард Никсън /до 1977 г./ подканя "САЩ да се научат да различават между това, което трябва да правят, което могат да правят и това, което не е във възможностите им", като предупреждава, че в противен случай ще се изчерпят.

В Европа е налице "желание за по-голяма идентичност", което в крайна сметка е от интерес за САЩ. Кисинджър обаче се опасява, че краят на съветската заплаха може да постави под въпрос трансатлантическите връзки, особено, ако европейската отбрана се откъсне от НАТО.

Той препоръчва щит срещу ракетите на държавите-парии, който да бъде разгърнат дори срещу инцидентни или ограничени нападения от други държави, защото въпреки "мнението на нашите съюзници или на други важни страни, не бива американският народ да бъде осъден на постоянна уязвимост".

Неотдавна във Вашингтон Кисинджър, който заедно с Никсън успя през 1972 г. да постигне изключително сближаване с Китай на Мао, заяви, че иска САЩ, без да свалят гарда, да установят "отношения на сътрудничество с Китай". Според него, Пекин е все още много слаб, за да се очаква, че ще изгони американците от Тихоокеанска Азия.

В Близкия изток Израел, привилегированият приятел на Вашингтон, трябва да приеме идеята за палестинска държава. В тази част на света обаче, предупреждава той, няма да има никога постоянен договор: "никога няма да бъде постигнат постоянен компромис за светите места".

Според Хенри Кисинджър, Америка трябва да избягва левите подводни камъни - да води като мисионер войната в името на доброто, или десните - "настоятелния стремеж към хегемония ще разруши ценностите, създали САЩ". Все пак, подчертава той, "светът се нуждае отчаяно от просветеното водачество" на Америка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.