Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайската интернет-полиция блокира LinkedIn и името на американския посланик

0 коментара

Китай разширява цензурата в интернет, след като в мрежата се появиха призиви за протести подобни на тези, които обхванаха Близкия Изток и Северна Африка. Сайтът LinkedIn бе блокиран на 25 февруари, както и възможността за търсения в мрежата на името на американския посланик в Китай, съобщи АП.

При търсенето на името на посланик Йон Хънтсман на китайски в популярния микроблог сайт Sina Weibo, излиза съобщение, в което се казва, търсенето няма резултат поради неназовани причини, свързани със закона, регулациите и политики за контрол.

В мрежата се разпространява видео, показващо Хънтстман, чието име бе споменато като потенциален кандидат-президент на републиканците, да наблюдава тълпата, събрала се на малък протест в Пекин миналия уикенд. Неидентифициран китаец пита Хънтсман какво прави там и дали иска да види хаос в Китай. След този коментар посланикът си тръгва от мястото на протеста.

Посолството на САЩ знае, че името на Хънтсман е под рестрикции в някои търсачки в местния китайски Интернет, заяви говорителят Ричард Бонган, но отказа повече коментари.

Той каза, че в неделя посланикът и семейството му са минавали по оживена търговска улица в Пекин и това, че се оказали на мястото на организиран по същото време протест, било съвпадение.

Призивите за провеждане на протести всяка неделя в различни китайски градове се разпространяват във външни сайтове и досега не са предизвикали масови демонстрации. Независимо от това китайското правителство е разтревожено.

Освен че засилват филтрирането в интернет, властите са разпитали, поставили под домашен или друг арест над сто човека, съобщи групата за мониторинг "Чайна хюман райтс дифендърс". Поне петима са задържани по обвинения за подривна дейност и заплаха за националната сигурност. В някои случаи това е било заради предаване на информация, свързана с призиви за протести.

Пекинската полиция е извикала в петък представители на Асошиейтед прес и на други чужди информационни агенции и медии на срещи, по време на които им са били припомнени правилата, изискващи чуждите репортери да получават разрешение от правителствени агенции, компании и отделни лица за интервюта.

От социалната мрежа LinkedIn потвърдиха в петък, че сайтът е блокиран за някои потребители в Китай. "Това изглежда е част от по-широко усилие в Китай в момента, включващо и други сайтове”, обяви базираната в Калифорния компания "The Mountain View".

Миналата седмица и в китайското интернет-пространство за пръв път се появиха призиви за "Жасминова революция”. Сензорите на кабинета обаче бързо засякоха това, след което бяха взети мерки за заглушаването на призивите чрез блокиране на търсенето в местни микроблогинг сайтове. Също така за потребителите стана невъзможно да публикуват информация, включваща части от или цялата фраза в китайски социални мрежи като Renren.com.

"Жасминовата революция” започна да се появява и в LinkedIn. Например там един потребител с име Jasmine Z изразяваше мнението си относно потенциалната революция в Китай.

Блокажът на LinkedIn може да последва съдбата на други американски социални мрежи, които имаха проблеми с китайските Интернет сензори. През 2009 г., след етнически бунтове в западния регион Синдзян, Facebook и Twitter бяха блокирани. Кабинетът дори прекрати достъпа до Интернет в региона за няколко месеца.

С решението си да спре Facebook и Twitter правителството също така освободи място за експанзията на китайските сайтове за социално общуване. Сега в страната има няколко клонинга на Twitter и Facebook.

Освен че е най-многобройната страна в света, Китай има и най-голямото онлайн население – 457 млн. потребители, от които 63 милиона използват микроблогове, по данни на китайския център за информация за интернет-мрежата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.