Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисията по дискриминация решава за квотите в СУ до месец

3 коментара

Комисията за защита от дискриминация (КЗД) ще вземе решението по сигнала срещу Софийския университет (СУ) за квотния прием в специалност “Българска филология” до 14 ноември. Това стана ясно на заседанието на КДЗ в четвъртък.

Сигналът бе подаден от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека (АЕИПЧ)  срещу практиката да се определят квоти за прием на момчета и момичета в специалността “Българска филология”, редовно обучение.

Според жалбоподателите квотният принцип поставя в неравностойно положение представителите и на двата пола, както при кандидатстването, така и при класирането.

Момчетата са ощетени, понеже за тях са определени по-малко места за прием. От своя страна момичетата са онеправдани при класирането, защото влизат в университета с доста по-висок минимален бал от конкурентите си от другия пол.

Според ректора на СУ проф. Боян Биолчев квотната практика помага за равното представителство на мъжете и на жените в дадена професия и компенсира количественото превъзходство на единия пол.

До края на този месец жалбоподателите трябва да представят писмено становище за новите доказателства, които бяха представени от Министерство на образованието (МОН), което е заинтересована страна до случая.

Дора Дончева от МОН запозна комисията с други три дела, които са заведени от АЕИПЧ, и в момента се гледат на различни съдебни инстанции.

Те отново са за дискриминация при приема, само че за специалностите право, теология и славянска филология в СУ, уточни тя.

Недопустимо е асоциацията да води няколко дела по един и същи проблем в различни институции, защото въпреки че са за различни специалности, по същество казусът е един и същ, обясни Дончева.

Жалбоподателите отговориха, че става въпрос не само за различни специалности, но и за различни видове дискриминация.

Гинка Черничерска, адвокат от АЕИПЧ, обясни, че в специалност теология момчетата са поставени в неравностойно положение, тъй като те влизат с няколко единици по-висок бал от момичетата.

В специалност право кандидат-студентите СУ приема равен брой момчета и момичета, но последните отново имат по-високи резултати. В този случай ние съдим и МОН, защото смятаме, че министърът не е изпълнил задължението си да контролира работата на висшите училища, както е разписано в закона за висшето образование, допълни тя.

Дончева защити ведомството с аргумента, че определянето на квоти е част от автономията на университета, която образователния министър не може да се меси.

Тя коментира още, че в конкретния случай в специалност “Българска филология” няма дискриминация, защото по този начин се гарантира балансирано представителство на специалисти в една професия. Приемът само по бал би нарушил този баланс и би довел до непряка дискриминация, допълни тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Idealist
    #7

    Prirodata e razdelila horata na dve: mqje i jeni. Vseki pol si ima svoyata rolya v choveskota priroda.Da ne se mesim kqdeto ne ni e rabotata. Kvoti tryabwa da ima. Priema tryabwa da e za vsichki specialnosti 50:50 %.

  2. Канопус
    #6

    Квотата не е просто начин да вкараш тъпите момчета в университета. Тя е начин да се осигури някакво равенство във възраст, когато жените се отличават със зубърските си способности, а мъжете са заети с други неща. След време обаче същите тези зубърки стават майки и зарязват кариерата си, за да гледат деца, а мъжете показват потенциала си на пробивно и иновативно мислене, което по принцип е по-слабо развито при жените (без да казвам, че няма умни и пробивни жени). Затова ако махнат квотите за мъже, един ден няма да има подготвени кадри за определени позиции, където за жените е трудно или неудобно да се справят! Пък вие си преценете

  3. Lee
    #5

    Ami zashto ne kvotirate togava 50%-50% rabotata v domakinstvoto i gledane na deca? Ako jenite tolkova umirat ot kef da si zaryazvat karierata, za da gledat deca, tova shte pomogne da ima dobre kvalificrani individi i ot dvata pola v povecheto profesii.Kvotite sa diskriminacia, dokolkoto po-umni individi ne sa priemani za smetka na individi s "pravilnia pol".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.