Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Контролът върху храните вече се съсредоточава при производителите

0 коментара

Контролът за безопасност нахраните ще бъде изместен и съсредоточен при производителите, а не както досега – постфактум в магазините. Това заяви новият изпълнителен директор на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) Пламен Моллов.

"Прави впечатление, че досега работата на агенцията е била с акцент върху количествените показатели. Контролът трябва да се измести към мястото, където се правят храните, опасността за качеството на храните е при производителите", посочи Моллов. По думите му бизнесът и контролните органи са партньори, "те не са котка и мишка" и трябва да изградят ясни правила за провеждане на контрол.

Зам.-министърът на земеделието и храните Явор Гечев заяви, че работата на агенцията ще бъде изцяло променена и контролът ще е по цялата верига – от производителите, през преработвателите, до магазина. Той каза още, че към НАП ще бъде създадена специализирана структура, която да контролира храните.

Моллов коментира, че в момента до известна степен е изгубен балансът по отношение на контрола върху храните, защото ветеринарно-медицинската му част е много добре развита, но трябва да се засилят проверките при растителните храни, фуража и други.

Контролът трябва да бъде подплатен с добре изградена лабораторна дейност, посочи шефът на агенцията , а по-късно Гечев заяви, че се планира изграждането на нова единна независима референтна лаборатория за контрол на качеството на храните, която да потвърждава пробите от другите лаборатории в системата. Очаква се това да стане до средата на следващата година.

В момента работят много лаборатории, като 10 от тях са към Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), целта сега и да се създаде независим орган, който да потвърждава или отхвърля пробите, обясни зам.-министърът. По думите му финансирането на лабораторията може да стане и с европейски средства от Програмата за развитие на селските райони.

Гечев каза също, че от началото на следващата година ще заработи и цялостна нова система за проверка на вноса на продукти, за които се смята, че са рискови. Ще се проверяват не само количествата, но и качеството, страната - произход, както и проби за ГМО, допълни той.

Зам.-министърът се обяви още за по-голям пазарен дял на българските продукти, които по нищо не отстъпват на тези, от която и да е магазинна мрежа в Европа. Той ще настоява и за по-висок дял на българската суровинна продукция в различните производства.

Ресорният заместник-министър каза още, че "сред основните приоритети на министерството е да се увеличи производството на български сурови, с които да се захранва родната индустрия". "Крайната цел е да се повиши брутният вътрешен продукт от преработвателния бранш”, заяви той.

Гечев се съгласи с изискването на браншовите организации, че в новия закон за храните, чието изготвяне предстои, родното производство на храни не трябва да се товари с нормативни изисквания от ЕС, а само със специфичните за България регламенти. "Фен съм на законите, в които пише толкова, колкото е необходимо", посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.