Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коронавирус: Ваксинираните или преболедувалите са по-добре защитени?

112 коментара
Коронавирус: Ваксинираните или преболедувалите са по-добре защитени?

Преболедувалите коронавирус в Германия се радват на същите свободи като напълно ваксинираните, но само за период от шест месеца. Някои изследвания обаче сочат, че тяхната защита трае далеч по-дълго.

"Това шестмесечно правило вече не почива на научно основание", смята Себастиан Улберт от Института по клетъчна терапия и имунология в Лайпциг. Наличните до момента данни показват защита от около осем месеца, казва председателят на Постоянната комисия за ваксинация към Института "Роберт Кох" Томас Мертенс.

Защитата след боледуване е поне една година

Според Улберт обаче преболедувалите често може да са добре защитени и година след инфекцията, включително срещу нови варианти на вируса като Делта. При ваксините това още се изследва. Те "в най-добрия случай постигат имунитет, сходен на този при преболедуване", казва Улберт.

В момента в Германия прекаралите Covid-19 трябва да си поставят една доза от някоя от одобрените ваксини шест месеца след положителния тест, с който е установена инфекцията. При напълно ваксинираните сертификатът важи една година. Имунният отговор, предизвикан от инфекция, "стимулира дългосрочната имунологична памет", обяснява Улберт. Това според него означава, че "преболедувалите са поне толкова добре защитени, колкото ваксинираните, затова не може след шест месеца да се приема, че едва ли не не са се срещали с вируса".

До подобни заключения стига и германското Дружество по вирусология. Имунната защита след ваксинация и боледуване се изгражда по сходен начин. Имунната система създава антитела, които започват да циркулират в кръвта. Освен това решаващо за имунната защитата е изграждането на клетки на паметта, които при последващ контакт с вируса могат да активират бърз отговор на организма и производството на нови антитела. Дори при спад в броя на антителата, клетките на паметта може да са достатъчни за изграждане на ефективна защита.

Преболедувалите са защитени и от мутациите?

Една от разликите между това да си ваксиниран и да си бил заразен е, че наличните ваксинации предизвикват имунен отговор срещу част от патогена (обикновено шиповия протеин). Докато при преболедуване имунният отговор е насочен срещу целия вирус. Следователно тези, които са прекарали болестта, биха могли да имат предимство например при появата на нови варианти. Те често показват мутации в протеина на шипа, което означава, че имунният отговор на тези, които са били ваксинирани, може да отслабне.

Редица изследвания доказват, че благодарение на клетките на паметта, изградени след инфекция от Sars-CoV-2, при нов контакт с вируса преболедувалите изграждат много бързо нови антитела, които са по-ефективни от антителата, изградени след ваксинация. Дружеството по вирусология заключва, че защитата при преболедували трае поне година.

Положителният тест за антитела не е достатъчен за зелен сертификат

В Германия преболедувалите са равнопоставени на ваксинираните, но само ако могат да докажат инфекцията си с положителен PCR тест. "Има хора, които разполагат с антитела, но не са защитени от вируса, както и такива, които нямат антитела, но имат защита", казва ръководителят на Института "Роберт Кох" Лотар Вилер.

Дали антителата, които са развити, когато тестът е отрицателен, пазят от Covid-19, все още не е ясно на учените. Причините за това може да са няколко: не всички антитела, които се изграждат, действително пазят от вируса. Освен това пациент може да има положителен резултат за антитела, защото е боледувал от друг коронавирус (не Covid-19).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

112 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #112
    Отговор на коментар #111

    Бяха 5 пъти повече, когато се правеха по 5000 теста дневно. Сега се правят по 40000 теста дневно. Броят на отчетените заразени е доста близо до реално заразените. Заразените нарастват, факт. Следователно ваксинираните и преболедувалите с имунитет са под 70%. Грипът повтаря, настинката повтаря, covid-19 повтаря,факт въпреки "клетъчната памет". Преболедувалите леко изкарват по-леко повторно заразяване, но 2 до 3,6% от изкаралите тежко covid-19 умират при повторна инфекция, факт. Следователно, имунитетът е до време!

  2. Dante Alighieri
    #111
    Отговор на коментар #109

    Хайде да си коригираш информацията относно процентите починали от Ковид - не са между 2 и 4, а под 1, тъй като официално оповестените заразени са поне 6 пъти по-малко от реалния им брой. Относно имунитетът след преболедуване, предлагам да коментираш въпроса за т. н. клетъчен имунитет (паметта на клетката), който е в състояние да генерира огромен брой антитела след повторна среща с вируса, който вече е запаметен, и срещу него има светкавично противодействие.От втория въпрос следва и подвъпрос: защо

  3. Big Bang
    #110

    При ОПРЕДЕЛЕНИ УСЛОВИЯ вирусите могат да блокират частично имунната с-ма на организма и да създават по този начин условия за развитие на БАКТЕРИАЛНИ инфекции. Това се постига чрез запушване на най-малките кръвоносни съдове (капилярите) т.н. микротромбози. Докторите се опитват да избегнат това чрез прилагане на хипаринови препарати, а бактериалните инфекции да потискат чрез антибиотици. Те обаче, не се опитват да разберат при какви условия става блокирането на имунната с-ма от вирусите. Т.е. опитват се да лекуват последствията вместо да се борят с причините.

  4. ImBlack
    #109
    Отговор на коментар #96

    Някой си вярват, че разбират. Други знаят, че твърде малко знаят, за да разбират и затова вярват в това, което е отвъд познанията им.Първото неразбиране е, че всеки човек е различна машина и опираме до проценти, вероятност и фактори. Няма еднозначен отговор.Covid-19 убива пряко или косвено 2 до 4%; 20% го изкарват със средна до тежка симптоматика.80% го изкарват безсимптомно или с много леки симптоми.Преболедуването създава в 85% имунитет от 6 месеца до година, който постепенно от 4-тия месец намалява

  5. Мнение
    #108

    Мангъров каза и друго, с което съм съгласен, относно тумбата професори, които всяка сутрин зомбират хората по ТВ. Каза че това са книжни плъхове, които през живота си не са виждали наживо заразно болен. И е прав. Много по голямо доверие трябва да имаме на човек който 40 години е работил само в инфекциозни клиники и е лекувал какви ли не зарази, отколкото на комунистически професори стояли цял живот на бюро, които и един аспирин не са изписали в живота си.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #107
  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #106
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #105
  9. Kruger
    #104
    Отговор на коментар #101

    Да, обаче интересно дали ваксинирания срещу Вируса, който предлага този експеримент, ще се подложи на същия за да докаже, че е наистина имунизиран? И ваксината му работи. Може и с намордник.:) Няма, и това е разбираемо, защото това са глупости. Не е разбираемо защо уж интелигентни хора трябва да ги дрънкат, чак пък толкова ли са ги стресирали.

  10. kosta
    #103
    Отговор на коментар #101

    Всички от Ковид отделенията са без маски. Остави го тоя дървен философ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.