Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията в България е достигнала исторически връх през 2023 г.

21 коментара
Снимка: Pixabay

Корупцията в България е достигнала трети исторически връх през миналата година. Това сочат данните от традиционния доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), представен в четвъртък. Според документа при 30% от гражданите и при над ¼ от бизнеса е имало засилен корупционен натиск. Едновременно с това се отчита пълен провал при опитите да се провеждат антикорупционни политики от страна на институциите. Не по-розова е ситуацията и със способностите на България да ограничи т.нар. стратегическа корупция по линия на Русия.

Завладяването на държавата

През последните 25 години нивата на корупция у нас са имали три пикови момента, отчита проучването на ЦИД. Първият е бил в началото на периода през 1999 г. Тогава почти 29% от участниците в анкетите казват, че са участвали в корупционни действия. Натискът е отчетен на 34.2%. Вторият връх е през 2014 г. Преди десет години данните отчитат сериозно завишен корупционен натиск от 39.4%, както и 29.3% положителни отговори за участие в корупционни действия. Тези нива спадат драстично още на следващата година, но след това се наблюдава ръст, за да се стигне до нов пик през миналата година.

Наред с тези резултати се отчита, че голяма част от българските граждани са склонни да участват в такива действия независимо дали в позицията на държавни служители или дали подкупват такива, за да решат някакъв проблем.

"Тенденцията на нарастване на тази склонност е почти непрекъсната от 2000 г. насам, което е показател, че обществените нагласи се променят в посока нормализиране на корупцията. Това е съпътствано от намаляване на доверието в способността на публичните институции изобщо да се справят с корупцията, като 67 % от гражданите смятат, че корупцията не може да бъде съществено ограничена по никакъв начин", се посочва в доклада.

Имаме закони, но какво от това?

Българските институции се провалят в опитите си да проведат ефективни антикорупционни политики. Обикновено те се прилагат "на сляпо" без какъвто и да било резултат. От време на време някои от изградените мрежи за завладяване на държавата се разплитат – например случаят с КТБ от 2014 г. Бързо след това обаче се наблюдава прегрупиране, за да продължи всичко постарому. Битката за овладяване на държавата от различни мрежи за влияние е особено силна при властови промени.

"Властовите промени предоставят кратки прозорци от възможности за антикорупционен напредък, който след това може да се консолидира или да регресира, както показаха последните конституционни и други законови изменения, реформата в устройството на Комисията за противодействие на корупцията и предсрочното освобождаване на действащия главен прокурор. Тези мерки не доведоха до непосредствено ограничаване на системната корупция или прелом в дейността на антикорупционните институции, докато политическият прозорец за тяхното реализиране изглежда се затваря", посочват авторите на доклада.

Особено показателни за провала на антикорупционните политики са данните от съдебната статистика. При сравнение на данните за регистрирани в полицията престъпления и тези, наказани с окончателна присъда.

"Сравнението показва възпиращ ефект от страна на правоприлагащата система в размер на по-малко от 0,01 %, което е много по-ниско, отколкото при други социално чувствителни групи престъпления", се посочва в доклада.

Политическото влияние

Съдебната система, която би следвало да наказва корупцията, остава под много силно политическо влияние. Пример в това отношение е смяната на главния прокурор Иван Гешев през лятото на 2023 г. В доклада се припомня, че той бе назначен на поста в процедура без конкуренти, а преди това бе наблюдаващ прокурор по делото КТБ.

До последните промени в Конституцията българската съдебна система бе конструирана по съветски образец като главният прокурор имаше големи правомощия за влияние и на практика бе безотчетен.

"Тази структура концентрираше политическия и корупционен натиск върху фигурата на главния прокурор и неговите непосредствени подчинени и създаваше стратегически уязвимости за националната сигурност от завладяване на държавата, поради прекомерната концентрация на власт", посочват от ЦИД.

Те припомнят емблематичния скандал "ЦУМ-Гейт", започнал след като бизнесменът Сашо Дончев се оплака, че е бил заплашван от бившия шеф на държавното обвинение Сотир Цацаров. Тогава нито политици, нито съдебна власт видя нещо нередно в поведението на главния прокурор.

Показателни за неработещата съдебна власт са разследванията на неправителствени организации като "Антикорупционен фонд", които през последните години осветиха мрежи за влияние в съдебната власт като "Осемте джуджета" и "Нотариуса". Главното действащо лице в едната – Петьо Петров-Еврото – избяга в неизвестност, а Мартин Божанов-Нотариуса бе показно застрелян.

Стратегическа корупция

"България е една от най-засегнатите и най-уязвимите страни в Европа по отношение на зловредното икономическо и политическо влияние на Русия. Стратегическата корупция подкопава доверието в публичните институции и насажда социално разделение, като използва икономическите отношения за политически цели", се посочва в доклада на ЦИД.

След нахлуването в Украйна през 2022 г. Русия е повела атака срещу модела на ЕС за демокрация чрез всички средства на хибридната война.

"В операциите си в България Кремъл експлоатира редица дефицити в държавното управление: липсата на етически стандарти в политиката, неефективното прилагане
на закони (за борба с корупцията, пране на пари, финансиране на политическите партии и т.н.), ограничената медийна свобода, компрометираната съдебна система и др.
", пише в доклада.

Според авторите му България не е успяла да се справи убедително с руското влияние въпреки натиска от ЕС и НАТО, както и санкции по закона "Магнитски".

"Година след нахлуването на Русия в Украйна България успя да сложи край на периода на политическа нестабилност, подхранван от прокремълски сили, и през пролетта на 2023 г. избра едно макар и крехко, евроатлантическо мнозинство с антикорупционна програма. Прилагането на тази програма обаче се оказа политически трудно, което заплашва да пропусне уникалната възможност за стратегическо премахване на енергийната зависимост от Русия и за разрушаване на свързаните с Кремъл мрежи за
завладяване на държавното управление
", се посочва в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #21
    Отговор на коментар #17

    Комунизма беше наложил корупцията като единствена среда за съществуване.Най-зловещото в нея беше,че тя имаше партийна окраска,с която изтребваше всеки,който в отчаянието си, изтърваваше по някоя критична дума срещу наложеният ред.

  2. Александър Борисов
    #20

    И този "връх" го постигнахме,благодарение усилията на кумирът на "Мазен кумунис" ! Колкото по-корумпирани, толкова Бойко "по-велик"!

  3. Deus Vult
    #19
    Отговор на коментар #18

    По времето на социализма беше определящ фактор. Корупционния потенциал се наричаше "връзки" и при много хора беше повод за гордост и завист от страна на околните. Човек не можеше да си купи стоки от ежедневието, като телевизор, пералня, хладилник без "връзки". Да не говорим за жилище. Хората с "връзки" бяха уважавани и контактите с тях - търсени. Това не се възприемаше като нещо лошо. Думата "корупция" въобще не беше популярна в обществото. Има една серия филми от онова време - за баш майстора. Много точно предават нещата. Винаги съм се чудил как са минали през цензурата. Изгледай ги и ще придобиеш някаква представа.

  4. Rolo Tomassi
    #18
    Отговор на коментар #17

    Социално-политическият режим може да е допринесъл за процъфтяването й, но не е главен фактор за съществуването й. По тази логика в Италия, Испания или Гърция не трябва да има никаква корупция...

  5. Deus Vult
    #17
    Отговор на коментар #16

    Не е вярно. Хората бяха развратени от социализма, просто. При него корупцията беше се настанила трайно в ежедневието на хората. Възприемаше се като нещо нормално и много хора просто бяха възпитани така. Корупцията се дължеше на политиката на недостиг на стоки и услуги, която се провеждаше напълно целенасочено от БКП.

  6. Rolo Tomassi
    #16

    Никога няма да се отървен напълно от корупцията - тя е генетично обусловена по нашите ширини. Идеята е чрез закони и прилагането им, тя да се намали до ниво, допустимо за обществото. Защото във всяко едно общество има корупция - дори и в развитите такива.

  7. Антон
    #15
    Отговор на коментар #11

    Кифльо, да напишеш в два поста "коруБция", не е правописна грешка, мърлява работа на санитарите е... Утре ги докладвай на главния лекар.

  8. Deus Vult
    #14
    Отговор на коментар #12

    И е хубаво да поработите върху езика ...

  9. Deus Vult
    #13
    Отговор на коментар #12

    Голям брой от "нашите" политици са русофили, така че ... :)

  10. magda.shishkova
    #12

    Това на края най много ми хареса , не сме ние корумпираните, "Според авторите му / ЦИД/ България не е успяла да се справи убедително с руското влияние въпреки натиска от ЕС и НАТО, както и санкции по закона "Магнитски"". Ето кой е виновен нашите политици / крадци/, да опоскат държавата . Русия / естествено/. По голяма глупост не бях чела и те се наричат Център за изследване на "демокрацията" , а ръсят пропаганда и как да им вярваш?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.