Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България предпоследна в ЕС според Индекса за възприятие на корупцията, Русия пада под Африка

8 коментара
България предпоследна в ЕС според Индекса за възприятие на корупцията, Русия пада под Африка

Индексът за възприятие на корупцията в България през 2023 г. е 45 пункта, като това отрежда на страната ни 67-мо място в световната класация и предпоследно място в ЕС. Това съобщи Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация "Прозрачност без граници" (Transparency International) при представянето на резултатите от индекса във вторник.

Според индекса на последното място в ЕС за втора поредна година с 42 точки е Унгария, Румъния е с 46 точки, а Гърция е с 49.

Индексът за възприятие на корупцията на Transparency International за 2023 г. включва 180 държави и територии по света, като той измерва нивото на корупцията в публичните институции. Изследването класира страните по скала от 100 (показател на ниско ниво на корупция) до 0 (показател за максимално високо ниво на корупция). Индексът е изграден на базата на 13 различни изследвания, проведени от 122 независими международни институции и изследователски организации.

В сравнение с 2022 г. страната повишава своя резултат от 43 на 45 точки. Сравнението за периода от 2012 г. досега показва минимална промяна в стойностите на индекса от 41 точки през 2012 г. до 45 точки през 2023 г..

Средната стойност на индекса за света е 43 точки, като няма съществена промяна в последните години.

Изследването за 2023 г. показва, че страната все още не е преодоляла значителни проблеми с върховенството на закона и с олигархичното влияние, се посочва още в доклада. Според Славов в България липсва цялостна визия и енергия в процеса на противодействие на корупцията.

Кои са първи и кои последни

Дания, Финландия, Нова Зеландия и Норвегия са най-малко корумпираните страни в света според Индекса за възприятие на корупцията на "Прозрачност без граници".

В дъното на класацията, която е изготвена въз основа на оценки на директори на компании, експерти и институции, са страни, раздирани от кризи, като Сирия, Венецуела и Сомалия.

Водещата европейска икономика Германия остава на девето място.

"Там, където има дефицит на върховенство на закона, независими медии и развито гражданското общество, корупцията процъфтява", заяви Александра Херцог, ръководител на германския клон на "Прозрачност без граници".

Тя спомена конкретно Унгария като такъв пример, където при управлението на Виктор Орбан страната се свлече до 76-ото място в класацията и така заема последното място в ЕС по този показател.

"Липсата на отчетност и политическата корупция подриват върховенството на закона в регион, в който хората губят доверие в институциите", посочва организацията по отношение на корупцията в държавите от ЕС. "Най-стряскащи са случаите, при които групи с тесни интереси, упражняват прекалено голямо влияние върху процеса на вземане на политически решения."

Не по-малко обезпокоителни са и случаите, при които правителства вземат на мушката си журналисти, податели на сигнали за нередности и други борци срещу корупцията.

Сред най-слабо представящите се в тазгодишната класация демокрации със сравнително висок резултат са Исландия, Нидерландия, Швеция и Великобритания. При авторитарни страни като Иран, Русия и Венецуела също се отчита отстъпление, отбелязва Асошиейтед прес.

Дания оглавява класацията за шеста поредна година с индекс от 90 точки. Следват я Финландия с 87 и Нова Зеландия с 85 точки. Челната десетка допълват Норвегия, Сингапур, Швеция, Швейцария, Нидерландия, Германия и Люксембург. САЩ остават с непроменен индекс от 69 точки, което им отрежда 24-то място.

На другия полюс са страни като Сомалия, която отново е на последното място с 11 точки. Малко преди нея се нареждат Южен Судан, Сирия и Венецуела с по 13 точки; с 16 точки е Йемен, а с по 17 са страни като Екваториална Гвинея, Хаити, Северна Корея и Никарагуа.

Украйна е с 36 точки и така продължава вече 11-годишното си изкачване в класацията въпреки руската инвазия, а в основата на това е съсредоточаването ѝ върху реформите в съдебната система, които е необходимо да направи, за да покрие изискванията за членство в ЕС. Но независимо от това "наличието на значителен брой случаи на корупция по високите етажи на властта остават повод за сериозно безпокойство".

Русия пада под Африка

Русия губи още две позиции и пада на 141-во място от 180 възможни в световната класация за възприятие на корупцията на Transparency International.

Тя губи още 2 точки в националния индекс на корупцията и получава 26 точки от 100 възможни - най-ниският резултат за целия период на изследване.

След като пропусна почти всички страни от Източна Европа, почти всички постсъветски републики, както и повечето страни в Африка и Латинска Америка, Русия се намира в класацията за 2023 г. до Уганда и Гвинея (те също събират 26 точки), отбелязва The Moscow Times.

Ситуацията с възприятието за корупция в Русия според Transparency International се оказва по-лоша от тази в Габон (136-то място), Мавритания (130-то място), Замбия и Етиопия (поделено 98-о място), но малко по-добра от Зимбабве и Централноафриканската република (149-о място). Сред държавите от бившия СССР само Азербайджан (154-то място), Таджикистан (162-ро място) и Туркменистан (170-о място) са получили по-ниски показатели.

Негативната динамика в Русия се забелязва отдавна, но поради натиска върху пресата и най-вече войната срещу Украйна всички мерки на правителството за борба с корупцията са загубили своя ефект, казва Иля Шуманов, директор на руския отдел на Transparency International, пред Deutsche Welle: "Последната година също се превърна в сигнал за професионалната общност, че ситуацията с корупцията в Русия е много по-лоша, отколкото е била през последните десет години."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #8

    Поради незнанието на българите „ какво е корупция“ и в 21 ви век, снагата на България е изяждана от проказата на страшна корупция, генериранa най вече от политическия и бизнес елит и е не само предпоследна в ЕС според Индекса за възприятие на корупцията страна, но и корупцията я направила най бедната нация и държава в Европа, оставена от своето население на доизживяване.

  2. Коментарът е изтрит в 21:54 на 1 февруари 2024 от автора.
    #7
  3. gay2n3055bg
    #6
    Отговор на коментар #1

    Не, виновни сме ние, че не взехме тоягите!...

  4. ПyтлЭр Xyйло
    #5
    Отговор на коментар #1

    А, невинен е. Напълно. И за Барселона-гейт също. Нали наште славни, професионални, честни, напълно независими и неподкупни прокурори тъй рекоха? Иначе, чудя се що Австрия и Гърция са преди нас, там има едни таваришчи на путлер, дето доста взеа последните 10 г. Ето и линка ТИ:https://www.transparency.org/en/cpi/2023

  5. В и К
    #4
    Отговор на коментар #3

    Разбира се, че един от малкото полезни за руската кочина iДиоти останали в Европа ще бъде "сериозен" за московските нацисти. Но и това е поправимо, со кротце, благо и малце еврокютек.

  6. F16
    #3

    Не знам по какви критерии се оценява че Унгария е най-корумпирана, и измества България от последното място/ В България бъка от корупция/ Виктор Орбан е сериозен човек и по-скоро се грижи и гледа за благополучието на сънордниците си/

  7. F16
    #2

    "Основната корупция е корупцията на високо ниво на длъжностно лице. Този вид корупция има като основна характеристика въздействието върху цялата държава и лицата, които я съставят. Последствията от този вид корупция могат да се превърнат в преки или непреки разходи, които в крайна сметка ще бъдат поети от всички данъкоплатци/
    Системната корупция (или ендемичната корупция) е корупцията, която се дължи главно на слабостите на дадена организация или процес. Това може да е в контраст с длъжностни

  8. Мазен Кумунис
    #1

    И пак докторът на науките Бойко Велики е виновен? ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.