Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията в съдебната ни система намалявала

3 коментара

Нивото на корупцията в съдебната система в България продължава да намалява и в момента е доста ниско, заяви във вторник ръководителят на проект "Инициатива за развитие на съдебната система в България" към Американската агенция за международно развитие Кенет Стюарт.

В изявлението си той се позовава на данни, събрани в доклада на Центъра за изследване от демокрация.

Това стана по време на поредното издание на клуба “Журналисти срещу корупцията”.   

Това е второто изявление от страна на организации, работещи по публични проекти, свързани с българската съдебна система, в което се твърди, че корупцията в съдебната власт у нас е на прилично ниво.

Такова беше заключението и на Центъра за либерални стратегии, който обяви в доклад преди седмица, че съдебната ни система на средно европейско ниво.

Въпреки това Стюарт призова да не се пренебрегва фактът, че обществото не вярва на тези данни и се смята, че системата е корумпирана.

Според него единственото решение на този проблем е да се наложи на откритост при работата на съдебната система.

Той почерта и ролята на унифицираната съдебна практика, която да покаже пред гражданите предсказуемост на съдебния процес.

“Колкото повече информация имат гражданите за работата на съдилищата, толкова повече доверие ще имат те в тях”, допълни още той.

Според магистратите, участващи в проекта “Съдът и ние”, познаването на работата на съда е ключова за създаването на доверие в правосъдната ни система.

Председателят на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова посочи, че корупцията не се лекува с тежки осъдителни присъди, а с превенция, за която е необходима прозрачност в работата на съда.

“Вече 15 години свикнах да слушам, че ние сме виновни почти за всяко лошо нещо в държавата. Сега за втори път тази седмица се казва нещо хубаво за нашата съдебна система и аз започвам да се напрягам”, заяви Куцкова

Съдията от Апелативен съд – Пловдив Дочка Върбева заяви, че почти е загубила надеждата да чуе добра дума за българския съд и съдии.

“През последните години ние бяхме подложени на унищожителна критика за това, че работим мудно и неефективно и затова, че едва ли не изпълняваме заложените ни от закона функции”, каза Върбева.

По проекта "Съдът и ние" са били реализирани три медийни кампании - в Стара Загора, в Пловдив и в София, чрез документални филми и публикации, отчете председателят на сдружението Ренета Николова. Тя отбеляза, че с работата си по проекта клубът е бил отличен с трета награда в категория "Материали, излъчени в електронни медии" в годишния журналистически конкурс за най-точно и обективно отразяване на работата на съдебната власт.

Въпреки, че пътят за защита на интересите на гражданите по съдебен ред изглежда сложен и бавен, това е единственият цивилизован начин за решаване на проблемите, посочи Николова. По думите ѝ успешното правораздаване в България изисква безусловна политическа воля за преодоляване на безнаказаността за престъпността и корупцията, както и за справедливо решаване на съдебните спорове.

Според съдиите, работили по проекта, най-важният резултат от него е изграждането на правосъзнание у гражданите и запознаването им със законовите разпореждания. Нели Куцкова посочи, че идеите на трите медийни кампании могат да се доразвият в образователен филм или в наръчник за правата и задълженията както на гражданите, така и на участниците в съдебния процес.

В поздравителен адрес до клуба председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев посочи, че информационно-образователните филми по проекта са безспорно доказателство, че българската съдебна система работи, а магистратите не са основната пречка за приемането на България в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sam
    #4

    Uvajaemi sadii ne se pravete na ostipani momi. Naviarno ste chuvali che niama dim bez ogan? Po dobre da biahte podgonili s zialata sila na zakona neizbroimite si podkupni kolegi i orejehete izpalnenieto na partiini porachki.Kato ste tolkova nepodkupni zasto tipove kato Simeon i M.Velchev sa na svoboda, kolko izvestni veche i zad graniza mafioti sa v zatvora, na kolko " biznesmeni " za koito i dezata znaiat kak sa pridobili kapitala si osadihte?Otchaili ste se ne vie, horata se otchaiaha ot vas.

  2. отвратен
    #3

    И тая ли грозница намери да се обажда и да се прави на сведуща по всички въпроси. Тая същата дето във ВСС, заради липсата на законово необходимия стаж и вероятността да я изхвърлят от съвета я манипулираха както си искат. И тя ли ми се прави на будна съвест и се опитва да представлява съдийството! Срам!

  3. secondo
    #1

    ..твърдят куци и сакати съдийки и съдии с големи заплати и големи чейнета-а кой чрез масови откази от правосъдие и съзнателно бавене,фрапиращо бездействие и всевъзможно отлагане на дела дълги години,спомогна да превъртането и узаконяването на милиарди левове основни и оборотни фондове и средства,фалшива приватизация позволяваща безскрупулно ограбване на обикновения народец..сигурно аз,а не въпросните съдийки с големите усти..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.