Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коя е Ейми Кони Барет, номинацията на Тръмп за нов върховен съдия

7 коментара
Ейми Кони Барет и Доналд Тръмп

Ейми Кони Барет - изборът на американския президент Доналд Тръмп за Върховния съд, е непреклонен консерватор, който може за десетилетия да тласне съда надясно и да изложи на риск правото на аборт, пише в понеделник агенция ДПА. Ако бъде одобрена от Сената, Барет ще заеме овакантеното място на починалата този месец Рут Бейдър Гинсбърг, икона на либералите и борец за правата на жените.

Барет, смятана за идеологическа противоположност на съдийката, която може да наследи, е популярна сред религиозното консервативно крило на коалицията на Тръмп.

48-годишната майка на седем деца от щата Луизиана е работила по-малко от три години в 7-ми окръжен апелативен съд, който отговаря за щатите Индиана, Илинойс и Уисконсин.

Барет е прекарала по-голямата част от професионалния си живот като преподавателка в католическия Университет "Нотр дам". Тя е ревностна католичка и принадлежи към харизматичното движение за обновление.

През 2017 г. тя беше назначена от Тръмп за съдия и предизвика разгорещени спорове в Сената, тъй като много демократи бяха притеснени от нейните политически и религиозни възгледи. Утвърждаването ѝ в Сената стана с малко мнозинство, до голяма степен с гласуване по партийна линия.

"Вие сте пропита от догматизъм и това буди безпокойство", каза сенаторката демократ Деян Файнстийн по време на изслушването ѝ. Думите ѝ бяха оценени като изключително полемични.

Барет изтъкна, че религиозните ѝ убеждения няма да влияят на съдебните ѝ решения, като каза: "Никога не е уместно съдия да поставя личните си убеждения над закона, независимо дали произтичат от вярата, или от нещо друго".

Барет работеше под ръководството на покойния върховен съдия Антонин Скалия - суперзвезда на консерваторите. Тя е защитничка на "текстуалистката" правната философия на Скалия, която тълкува конституцията на САЩ въз основа на първоначалните ѝ формулировки, а не в сегашния социален контекст.

Тя има много научни публикации по въпроса, но съдебният ѝ опит е по-ограничен.

Позицията на Барет при произнасяне като апелативен съдия по дела за аборти, имиграция и правото на притежание на оръжие показва консервативните ѝ разбирания. Изразявайки несъгласие, през 2019 г. тя заявява, че би ограничила обхвата на федерален закон, забраняващ на криминални престъпници да притежават оръжие.

"Историята следва здравия разум: тя показва, че законодателното тяло има властта да забранява на опасни хора да притежават оръжие", написа тя. "Но тази власт се отнася само до хора, които са опасни. Основополагащата законодателна власт не е лишила углавни престъпници от правото да носят оръжие само заради статута им на углавни престъпници".

През 2018 г. тя се присъединява към несъгласните с два щатски закона, които бяха блокирани - единия, изискващ останките от зародиши да бъдат кремирани или погребвани, а другия - забраняващ абортите единствено въз основа на раса, пол или увреждане на ембриона.

Либералите се опасяват, че тя ще промени идеологическия и философски баланс във Върховния съд, което би могло да доведе до промени по теми като здравеопазване, отчетност на избраното правителство и абортите.

Демократите казват, че Барет може да се опита да отмени решението по делото Роу срещу Уейд - знаково дело във Върховния съд от 1973 г., гарантирало правото на жената да направи аборт.

Като преподавателка Барет каза, че "същината" на съдебно произнасяне може да остане в сила, дори ако на щатите бъде позволено да налагат повече ограничения върху достъпа до медицинската процедура. Тя е писала също, че съдиите не трябва да бъдат строго обвързани с прецедентите в произнасяния на Върховния съд.

Ако бъде бързо утвърдена, Барет може да даде решаващия глас на 10 ноември, когато Върховният съд изслушва аргументите по голямо дело, в което правителството на Тръмп се опитва да отмени "Обамакеър", известен също като Закон за достъпна медицинска помощ от 2010 г., разширил покритието на здравното осигуряване. През 2017 г. Барет разкритикува възгледа на председателя на съда Джон Робъртс, спасил закона през 2012 г.

Барет ще е третото назначение на Тръмп във Върховния съд. Тя ще е едва петата жена във висшата съдебна инстанция на САЩ. И най-младата съдийка в този съд, а пожизненото назначение би ѝ позволило да влияе на съдопроизводството в САЩ за поне едно поколение.

Каква е процедурата

Ейми Кони Барет ще се яви на редица официални и неофициални срещи в контролирания от републиканците Сенат, който има правомощието да я утвърди на тази пожизнена длъжност, предаде Ройтерс.

Тръмп иска Барет да стане върховен съдия преди президентските избори на 3 ноември. Това дава съвсем малко време на Сената да изпълни ролята си и да одобри новия съдия. Ето какви са следващите стъпки в тази процедура:

НЕОФИЦИАЛНИ СРЕЩИ НА КАПИТОЛИЙСКИЯ ХЪЛМ

Очаква се още днес Барет да започне неофициални срещи със сенатори на Капитолийския хълм, започвайки с лидера на републиканското мнозинство Мич Макконъл.

През 2017 г. този процес породи спорове, след като сенаторът Ричард Блументал разкри, че тогавашният номиниран от Тръмп Нийл Горсъч, който вече е върховен съдия, е определил като "демотивиращи" критиките на Тръмп към съдебната система.

ПРОЦЕДУРАТА ПРОДЪЛЖАВА В ЮРИДИЧЕСКАТА КОМИСИЯ НА СЕНАТА

Юридическата комисия на Сената, председателствана от съюзника на Тръмп Линдзи Греъм, е натоварена с разследване на миналото и квалификацията на всеки номиниран.

Барет ще попълни въпросник за своето минало, професионална кариера и финансово състояние. След това ще се яви на публично изслушване и накрая комисията ще гласува по изпращането на кандидатурата ѝ в пленарна зала.

РАЗСЛЕДВАНИЯ НА ФБР И ААЮ

ФБР ще извърши собствено разследване и ще съобщи резултата на юридическата комисия. Американската асоциация на юристите, която е национално непартийно сдружение на юристи, също ще направи своя оценка на Барет и ще обяви дали тя е квалифицирана да заседава във Върховния съд.

ПУБЛИЧНИ ИЗСЛУШВАНИЯ

Публичните изслушвания в юридическата комисия продължават няколко дни и са силно очаквано събитие за всеки номиниран за върховен съдия. На тях обществеността може да чуе как кандидатът отговаря със свои думи на въпроси от сенатори, които обикновено са свързани с юридическата философия и често пъти с мнението на номинирания по деликатни социални въпроси като абортите.

Предвидено е изслушванията да започнат на 12 октомври, съобщиха редица американски медии, цитирайки републикански източници от Сената.

Обикновено номинираните в последно време пазят тези свои позиции в тайна. Сенаторите често пъти задават допълнителни въпроси на кандидата в писмена форма.

ГЛАСУВАНЕ В СЕНАТА

След като през 2017 г. републиканците в Сената премахнаха т. нар. филибъстър (тактика на бавене на одобряване на кандидат за даден пост чрез процедурни хватки) за номинирани за Върховния съд, сега е достатъчно обикновено мнозинство от 100-те сенатори за одобряване на кандидата. Това вероятно ще се случи, тъй като републиканците имат мнозинство от 53 места и само двама сенатори републиканци са се противопоставили публично на желанието на Тръмп да запълни вакантното място преди изборите.

Практиката показва, че средният необходим срок от номинацията до окончателното гласуване в Сената е около 70 дни. В случая с починалата съдийка Рут Гинсбърг, за чието място е номинирана Ейми Кони Барет обаче процедурата е продължила само 42 дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #7

    В голям зор се видя Блатото с намирането с какво да оплюят ПРЕЙРАСНАТА номинация за Върховен Съдия!:):) Най големия бисер до сега бе че жената със 7 деца, две от които осиновени и чернокожи, е извършила осиновяването с "колониална цел" и "уайт сюпримъси" ....ха-ха-ха....долни жалки марксически червеи:):)

  2. Real ''Mickey''
    #6
    Отговор на коментар #2

    Taварищ, разсмя ме!!! Подхвърлиха ти ПРЕСМЕТНАТО кокълчето(\"углавни\") и се разлая с умиление към стопанина си:):):)Правиш ли разлика углавни престъпници и опасни престъпници??? Защо някой извършил банкова или застрахователна измама(углавни престъпления) да бъде лишен от правото да носи оръжие?Нищо няма под фуражката ти Таваерищ. А с тая жалка мухлясала мантра за \\\"тръмп в джоба на путя ти\\\" само ставаш за т....к?????? Дерзайте :):)

  3. Г. Димитров
    #5

    #2, БАЛ(ЪК)РОГБГ, Ако си направиш труда да прочетеш конституционната мотивация на съдийката за решението за оръжие, може и да научиш нещо, а не само да папагалстваш левичарски опорки..

  4. Г. Димитров
    #4

    "..Демократите казват, че Барет може да се опита да отмени решението по делото Роу срещу Уейд - знаково
    дело във Върховния съд от 1973 г., гарантирало правото на жената да направи аборт."

    Как сама да се "опита да отмени" Роу срещу Уеид? Вие понятие имате ли като преписвате такива глупости? Никой освен Кларънс Томас не би гласувал за такова решение. Твърде голям залог и в крайна сметка нищо не постига. "Гарантираното" право на аборт (къде е гарантирано - отделен въпрос) може да бъде засегнато

  5. LoudSpeaker
    #3
    Отговор на коментар #1

    Червено-пеевски тролове, пропагандиращи ултраконсервативатизма в американската политика. Защо ли?

  6. balrogbg
    #2
    Отговор на коментар #1

    Адмирации и за Путин, не само за Тръмп и новата съдийка известна с решението си углавните престъпници да имат право да носят оръжие.

  7. ефрейтора
    #1

    Адмирации за Президент Тръмп! Успех ,съдия Ейми Кони Барет !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.