Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Левицата поиска още един временен депутат в Европарламента

4 коментара

Парламентарните групи на БСП и ОДС се скараха за броя на временните депутати в Европейския парламент (ЕП), които ще представляват България там до гласуването на постоянни. Това е станало на среща между председателите на групите в Народното събрание.

Въпреки че преди две седмици шефовете на парламентарните групи се разбраха ОДС да запази досегашната си квота от двама души в ЕП, в петък от БСП са възразили срещу това с мотива, че групата на сините вече е доста по-малка, след напускането на Демократическата партия, и затова им се полага само един евродепутат. А пък на левицата, като най-голямата парламентарна сила трябвало да се даде още едно място и така временните евродепутати да станат вече седем.   

“Не се разбрахме, но ще отстояваме позицията си да имаме двама евродепутати”, коментира пред Mediapool председателят на ОДС Петър Стоянов. “Изразихме пред представителите на левицата гневната си позиция, тъй като не може да се опират на факта, че имат мнозинство в парламента”, допълни Стоянов. Според него не ставало въпрос за сложно математическо изчисление, а за национални приоритети и “национална отговорност”.

“Мнозинството е недалновидно. В ЕП мнозинство има Европейската народна партия, десните диктуват политическата воля там”, коментира лидерът на ОДС.   

Стоянов каза, че в парламентарната група твърдо стоят зад кандидатурите на Мартин Димитров и Филип Димитров за представители в ЕП.

“На нас се полага тази една квота, тъй като сме най-голямата парламентарна сила”, коментира Кристиян Вигенин (БСП). Той обясни, че левицата все още не е взела окончателното си решение какво да прави с квотата. Това ще стане вероятно в понеделник, след като ръководството на БСП се произнесе.

“Въпросът е по-скоро принципен, а не да се заяждаме със сините”, добави Вигенин. Според него шансът ОДС да получи двама евродепутати бил 50 на 50.

Миналата година 18-те места за България в ЕП бяха разпределени пропорционално между политическите сили в Народното събрание – шестима от Коалиция за България, трима от ДПС, четирима от НДСВ, по един от ДСБ, “Атака” и БНС. ОДС имаше двама евронаблюдатели – Мария Капон и Мартин Димитров, но Капон напусна парламентарната група и стана независим депутат.

Сега 18-те евронаблюдатели трябва да бъдат избрани за временни евродепутати до провеждането на редовни избори за ЕП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #5

    [email protected]

  2. столетницата
    #4

    Кога пък от БКП са мислили за българските интереси! Виж, за руските - да.

  3. az
    #3

    "Според него не ставало въпрос за сложно математическо изчисление, а за национални приоритети и “национална отговорност”."Какъв национален приоритет си ти, бе, охлюв нещастен? Закопа СДС, обаче за сметка на това си лаком като свиня.

  4. [email protected]
    #2

    [email protected]

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.