Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Левицата забуксува с промяната на изборния закон

5 коментара
Левицата забуксува с промяната на изборния закон
Подготвените от БСП предложения за промяна на избирателната система от пропорционална в смесена не са срещнали голяма подкрепа по време на заседанието на парламентарната група (ПГ) на левицата във вторник вечер и засега те не са одобрени.

Проектът за изменение на Закона за избор на народни представители, одобрен миналата седмица от ръководството на БСП, се е натъкнал на възражения от страна на червени депутати, че въвежда "по-мек" вариант на мажоритарен вот и реално не се променя настоящият начин на гласуване, научи Mediapool в сряда.

Проектът предвижда парламентарните избори да се провеждат по смесена система, като 31 народни представители се избират по мажоритарна система в едномандатни избирателни райони. 209 депутати пък ще влязат в НС по пропорционална система с кандидатски листи на партии или коалиции, регистрирани в 31 многомандатни избирателин райони.

БСП предлага още в мажоритарните едномандатни райони избран да бъде този, който е получил най-много гласове. Според юристи в БСП обаче, за да има действителен мажоритарен избор, е трябвало да бъде предвиден избор на поне 60 мажоритарни депутати.

Проблем, по думите на представители на БСП, създавало и преливането на гласове и в районите със смесено население, където е най-високата избирателната активност заради големия брой гласоподаватели на ДПС. Така може да се получи голяма диспропорция.

Според записаните варианти броят на действителните гласове, подадени за мажоритарен кандидат, се прибавят към броя на действителните гласове, подадени за кандидатската листа на съответната партия или коалиция. Записан е и още един вариант – към действителните гласове, подадени за кандидатската листа на съответната партия или коалиция, се прибавя разликата от броя на действителните гласове, подадени за мажоритарен кандидат, които надхвърлят броя на действителните гласове, подадени за листата.

Предвижда се още всеки избирател да има право на два гласа – един за мажоритарния кандидат и един за листа на партия или коалиция. За разпределение на мандатите в многомандатните райони между партии и коалиции се използва методът Д Ондт на национално ниво.

В проекта на левицата за промяна на избирателната система, за което настояваше още в началото на годината президента Георги Първанов с настояване да се засили мажоритарният елемент, се предлага още гласуването да бъде с две бели общи бюлетини – партийни и за мажоритарния кандидат.

Червени депутати обаче са скептици, че промяната на изборния закон ще стане до края на тази година, а някои дори изразиха мнение, че това може да не се случи и до следващите парламентарни избори, тъй като коалиционният партньор ДПС изобщо не искал да се променя статуквото.

За това говорел и фактът, че единствено партията на Доган няма внесено предложение в тази посока, а третият коалиционен партньор НДСВ пък се разминава с БСП във вижданията каква да е избирателната система.

Жълтите настояват за преференциалон гласуване – т.е. избирателят сам да подрежда листата и 10 процента избирателен праг. НДСВ предлагат още отнемане на гласове от определена партия при доказване за купуване на гласове, за което обаче се налага промяна на конституцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. лябопитен
    #6

    Много закони трябва да се променят, а това ще рече, че трябва да има Велико Народно Събрание. И колкото по-рано толкова по-добре, защото агонията в момента е нетърпима!

  2. Съгласен
    #5

    Трябва да бъде сключен нов обществен договор, но за това трябва да бъде свикано Велико народно събрание или да стане революция. Не кълвете на "мажоритарната система", защото е по-лесно да купиш и после да контролираш един, отколкото няколкото, избрани в партияната листа. Помислил ли е някой защо в БГ народните представители не могат да бъдат отзовавани от избирателите, ами си прелитат от група в група, обявяват се за независими и правят безотговорно какви ли не политически лупинги !!!??? Това също може да влезе предмет прри обсъждането на новия обществен договор.

  3. Карина
    #4

    закона, за да прокарат и защитят своите интереси. Подхвърлянето на невъзможни идеи е чудесна възможност за отвличане на вниманието и насочване на усилията към безплодни разговри."Как да променим, за да запазим"- това решение се търси, такава е волята на управляващото мнозинство.

  4. Sin
    #2

    "Промяна не може да има !" - от коя песен беше това ? "Последен валс" ?

  5. nik
    #1

    Имам едно конструктивно предложение към другарите-комуноиди.То е : първанов-Гоце, от с.Сирищник, да връчи орден "Стара планина" на протежето си христо ковачки, след което да му постави партийно поръчение - да изготви проекта за изборен закон.Другарят ковачки има богат опит!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.