Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Левон Хампарцумян: Картелчета и споразумения помпат инфлацията

Цените се вдигат докато започват да ти се разбягват клиентите

13 коментара
Левон Хампарцумян: Картелчета и споразумения помпат инфлацията

Няма защото да се учудваме, че тук плащаме повече, отколкото в Люксембург или Франция, защото там пазарът и конкуренцията действат по-добре отколкото в България. Това каза банкерът Левон Хампарцумян в неделя пред БНТ.

"Наскоро видяхме пътищата - 30% от това, което трябва да се вложи вътре, е спестено, но е платено. Това е една огромна маса пари, която излиза на пазара, а от другата страна няма път, това нещо не е произведено.

Други стоки по други начини не са произведени също, в различни сектори на икономиката са се направили картелчета, споразумения и всичко това помпа инфлацията много повече, отколкото в страни, където има ефективно действащ пазар", обясни той.

На въпрос за растящите банкови такси Хампарцумян каза, че с част от таксите банките покриват неефективности в управлението им. "В момента имаме повече от един канал за достъп до парите си 24/7 - това вече е друг вид услуга, по-удобна за хората, а това изисква разходи. Банките имат присъщи разходи, които трябва да направят и ги кара да вдигат цените", каза Хампарцумян.

Той допълни, че това, което държи цените нормални, е конкуренцията, а между банките има конкуренция. "Но цените се вдигат до момента, в който започват да ти се разбягват клиентите - това е начинът да се регулират нещата", посочи Хампарцумян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #13
    Отговор на коментар #12

    А кои са "банкерите"? Служителите (работещите) в банка, собствениците (акционерите), нещо друго? Станете и вие "банкер" и ще сте добре. Щом така смятате, какво чакате!:)

  2. dabedabe
    #12

    Но банкерите са добре.

  3. Kruger
    #11
    Отговор на коментар #10

    Добре, да ги оставим банките. "Голямата част от населението" участва както в купуването, така и в продаването на услуги. От двете страни. Не съм забелязал да има отлив от клиенти за всякакви услуги, даже от трета необходимост. Не знам какъв е тоя картел на работодателите и за какво се е борил, но картела на продаващите труда си е законодателно циментиран с пълни абсурди, противоречащи на базови принципи на свободния пазар. То в ЕС е така и резултата (по-скоро липсата му в сравнение със САЩ) се вижда.

  4. xa_poznai
    #10
    Отговор на коментар #9

    Няма защо да се фиксираме върху банките, те са само една малка брънка във веригата... Въпроса е, че цялото наслагване от печалби накрая прави цената на живота за голямата част от населението по-скъпа от "нормалното" както си го написал... Това води до емиграция, защото просто сметката не излиза. Просто в момента се вижда по-ясно от всякога, че пазарната икономика не работи у нас. Трябва нещо да се побутне. Няма как да имаш най-ниските разходи, а цените да са високи колкото на места където разходи

  5. Kruger
    #9
    Отговор на коментар #4

    Ако оставим настрана бакалските сметки за "нормална" печалба, в частност дали и колко качеството и количеството на банковите услуги се променят във времето, то основен принцип на свободния пазар е всеки да продава стоките/услугите си възможно най-скъпо и да купува от другите възможно най-евтино. Съгласен съм, че проблемът е, че пазара на банкови услуги не е свободен. Той не е свободен не заради монопол - доказано няма такъв. Съмнявам се да има и картелни споразумения – някакви тайни сбирки

  6. boriana
    #8
    Отговор на коментар #6

    Колкото и да пълниш гушата на Андрешо толкова ще блъде недоволен и ще краде. Комунизмът ни направи мързеливи, разбрахме пазарната икономика като начин за пълнене на джоба, ако може с по-малко труд и някой да ни дава. Дойдат ли избори политиците развращават народонаселението с обещания и критика на тези преди тях като започват от Адамово време.

  7. boriana
    #7

    Хърпърцумян както винаги е забавен. Картелчета...ха ха ха-. ВСИЧКИ ЗАПОЧВА ОТ ПРОИЗВОДИТЕЛЯ!!! Той е отворил една голяма уста да печели. Пл. Славейков-аРт базар. На него и хранителни продукти. Една жена продава кашкавал- опитваш малко парче, той мек, незрял и пресолен. Питаш вие ли го произведжате. Утвърдителен отговор. Колко е- 30 лв. Помакините на битака в Д. Богров продават кашкавал за 25 лв. Във фермерския магазин до нас е 21 лв. Суровините от Полша, Унгария и трагична Украйна по евтини от тези на нашенски Андрешко. КОЙ Е КРАДЕЦЪТ? КОЙ Е ТАРЛИКАТЪТ? По нашески-селото продълржава да мрази града.

  8. Десен бесен
    #6
    Отговор на коментар #5

    Не съм съвсем съгласен. Внос да, но първо на земеделските производители трябва да им се дадат същите субсидии като на колегите им в останалите държави. Оказва се, че по-регламент държавите имат права да дублират евросубсидиите, а нашите не го правят особено за производителите на плодове, зеленчуци, мляко и месо. Така най-големият производител на ябълки в България изкорени дърветата, защото идват евтини полски ябълки с лев напред.

  9. полк. Дрангов
    #5

    КОНКУРЕНЦИЯ е решението на проблема!... Въвеждане на Еврото, внос на по евтини Турски, Гръцки, Румънски и Македонски хранителни стоки!...Ама същото важи и за банките!

  10. xa_poznai
    #4
    Отговор на коментар #3

    Банковото дело е специфична материя, а в конкретния случай е добре за акционерите, но не и за клиентите! А не е добре за клиентите, защото няма добавена стойност в самата услуга, която да компенсира повишаването на таксите. Същите си растат единствено и само като картелно споразумение видно от таксите на всички банки. И тук не говорим за "загуба на банките", а за печалба която не е изработена. Нищо не се е подобрило но услугата поскъпва. Това е възможно единствено при картел и слаба конкуренция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.