Офертите на банките за купуване на нови жилища стават все по-примамливи за кандидатите да се сдобият с нов дом. На пазара вече има предложения за лихви по-ниски дори от преди кризата – от 6%. Данните на БНБ също отчитат макар и минимален ръст на този тип сделки от 0.6% на годишна база за първото тримесечие на годината. Броят на имотните продажби пък се е увеличил с 23% за първите три месеца на годината спрямо същия период на 2012 г., сочат данните на Агенцията по вписванията.
Девет банки имат телевизионни реклами на жилищни кредити от март насам, като такава активност в предлагането не е имало дори и по време на кредитния бум преди кризата, коментира Румен Радушев, ръководител управление “Жилищно кредитиране” в Пощенска банка.
От “КредитЦентър” също отчетоха увеличение на запитванията за ипотечни заеми от началото на годината с 6% спрямо същия период на миналата година. Запитванията към “Пощенска банка” пък са нараснали с 25% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на 2012 г.
И компанията за недвижими имоти “Адрес” отчита повишена активност на пазара на имоти от началото на годината, което не е характерно за този период. Причините за това са падналите цени на жилища и изгодното кредитиране. В допълнение към това голям процент от хората смятат съхранението на парите си в банка за несигурно, като допълнителен тласък за покупка на имот има и въвеждането на данък върху лихвите по депозитите.
Лихви от 6-7%
Годишните лихви по новите ипотечни заеми се движат между 6 и 7% показват офертите на пазара. Някои банки предлагат и по-ниски лихви за първата година, или пък гратисен период за първата вноска.
“Пощенска банка” има кредитна линия от 10 млн. лв. за млади семейства до 35 години при покупка на първи дом с лихва от 6.35%, като за първата година лихвата по заема е 4.6%. Освен това няма такса за разглеждане на документите от 50 лв., както и такса за еднократно усвояване на заема от 1.5%. Общо годишният процент на разходите по този вид ипотечен заем е 7.2%, като максималният срок за погасяване е 35 години.
ОББ също смъкна лихвата по ипотечни заеми при покупка на жилище до 6.20% в лева и евро от 1 април. Новата лихва е в сила при превод на работна заплата или регулярни постъпления по сметка “Комфорт”.
“Райфайзенбанк” пък пусна ипотечен кредит с лихва от 6.15%.
За заемите, отпуснати преди 2011 г., на т. нар. стари клиенти важат договорените тогава условия. За да се възползват от нови условия е необходимо да подадат молба за това. Към всеки едни клиент подхождаме гъвкаво в зависимост от личния му кредитен рейтинг, коментира Румен Радушев от “Пощенска банка”.
Според него пазарът на жилищни кредити достига исторически едни от най-ниските си нива на лихвите. Причината за това е активността на големите кредитни институции и фокусирането им върху жилищно-ипотечното кредитиране, се посочва в анализа на “Пощенска банка”. Очакванията ѝ са тази година нивата на лихвите да се запазят.
Левовите ипотеки предпочитани пред евровите
Левовите ипотеки стават все по-предпочитани пред тези в евро. Тенденцията започна през миналата година, като вече новите ипотеки в лева са повече от тези в евро 52%:48% по данни на “КредитЦентър”.
“Пощенска банка” отчита, че делът на левовото жилищно кредитиране е достигнал нива от 74.5% през първите три месеца на годината при около 50% за същия период на 2012 г. Очакванията са тенденцията да се запази и да се премине границата от 80% левово кредитиране до края на годината, каза Румен Радушев.
Най-активни на пазара за покупка на жилища са младите хора между 26 и 35 години, които имат стабилни доходи. По професии най-голям брой жилищни кредити от началото на 2012 г. до момента “Пощенска банка” е отпуснала на държавни служители, собственици на фирми, финансисти, търговци и ИТ специалисти. Според данните на банката в дъното на класацията са преподаватели, архитекти, проектанти и журналисти.
Предпочитаният ипотечен заем от “Пощенска банка” е до 20 000 евро със срок за изплащане над 25 години. Данните на “КредитЦентър” сочат, че най-много кредити се теглят до 30 000 евро със срок за изплащане до 15 години. “КредитЦентър” обработва данните на всички банки, с които работи.
Пазарът на жилища активен в големите градове
Брокерите и банкерите отчитат, че пазарът на жилища е активен в големите градове – София, Варна, Бургас и Пловдив.
В София всяка четвърта от пет продажби на жилища е била под 50 000 евро през първите три месеца на годината, сочат данните на “Адрес Недвижими имоти”. Купените имоти са разположени главно в крайните квартали на София и са с площ от 45 до 75 кв.м.
По данни на “Пощенска банка” в момента в София може да си купите изцяло обзаведен апартамент на цени от 750 – 800 евро/кв.м, а във Видин и четиристаен апартамент за 20 хил. евро.
Стабилизиране на пазара на жилища през тази година и плавен ръст през следващата прогнозира Националното сдружение “Недвижими имоти”. Данните на НСИ за първите три месеца на годината обаче отчетоха спад на цените на жилищата с 1.9% на годишна база.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
18 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
УУУУУУУУ 14, ама толкова глупости скоро не бях чел искаш ли да се видим на живо аз да ти покажа моето положение да обсъдим твоята позиция в банката?
16, много добре зная, колко струват ТАМ имотите, но ТАМ бих получавал заплата, която би ми позволила да взема ипотечен заем при нормална и ясна лихва и да мога да го изплатя, а ТУК нито заплатата ми отговаря на квалификацията, опита и отговорностите ми, нито лихвите са тези, които рекламират. Чети дребния шрифт и ще видиш, че с рекламирана лихва от 6,25% и всякакви други трикове, след 20 години плащаш имота на двойна цена, която, в края на краищата, е по-голяма, отколкото цената на подобни имоти ТАМ. Затова аз отдавна съм се отказал да мисля за ТАМ и се боря да мога да живея нормално ТУК! Ако се съберем, ще я изметем всичката тая престъпна пасмина, която е срам за България!
България се напълни със озлобени бедняци на който им се струва че 30К евро са страшно много за имот , а горките само да знаеха за там за къде сме тръгнали какви са цените, щяха изобщо да не четат стаитии по имотната тема щото ако сега на някой му изглежда не добро време за купуване никога няма да е по-добро. И да не се объркваме там за където сме тръгнали също населението застярява влошава се етническата му структура, също беше презастроено ама не като нашите митични милиони празни апартаменти …
които никои не е виждал, ами като например в Лас Вегас (метро колкото София ) през 2009 със цели квартали празни ... а днес за изненада на чакащите още падане в Лас Вегас няма и следа от кризата и цените са нагоре с 40% от дъното, повече от половината балон се е надул отново ... Отново съвсем сериозно, без никаква ирония, ако на някой днес му изглежда скъпо ще живее под наем цял живот ... честото на позналите от тоя тираж!
14, стига де, прекаленото усърдие прави лошо впечатление
Клиент съм на Пощенска банка и съм много доволна, точно, коректно обслужване, ниски лихви по кредита, възможност за разсрочено плащане , изключително добри условия, ако отново ми се наложи заем пак ще избера Пощенска банка.
Да бяхте написали нещо за ГПР, минимален, максимален, среден ... Кой го интересуват лихвите, отдавна се знае че трябва да се гледа ГПР.
Няма банка в България, която да дава ипотчен кредит на лихвен % под 9%. Това, което виждаме е рекламен трик. На практика към лихва от 6% се добяват всякакви такси и комисионни на месечка и годишна база на главница и други, че % надвишава винаги 9%. Все пак като робовладелци имат право на всичко!
Клиент съм на Пощенска банка и съм много недоволна от услугите и, безпроблемно отпускат кредити при много добри условия, но после повишават лихвите с 3-4 пункта, недоверието е взаимно - те разбират това и постоянно отказват намаление на гиганстките лихви, обслужващият персонал е любезен и дава формален отговор на въпросите, които вълнуват кредитополучателя.
Стига коментари от служители на Пощенска, май сега е момента да обсъдим всички кредити в щвейцарски франкове!!!
Банкерско-брокерска пропаганда от най-елементарен тип. Всеки нормално разсъждаващ човек е наясно, че няма как този пазар да се съживи в скоро време, поради икономически и демографски причини. Цените ще продължават хода си надолу, защото:
- има огромно количество новопостроени празни жилища
- ножицата между цените на жилищата и средния годишен доход все още е твърде голяма
- високата безработица и липсата на сигурност в постоянността на доходите ще се задържат в следващите няколко години
- населението …
в България намалява, особено това в активна възраст
- населението е крайно обедняло и вече няма ресурс за купуване на жилище, както и за изплащане на кредити
- средният и дребният бизнес са ликвидирани или силно задлъжнели - т.е. един сравнително голям и относително заможен в миналото потенциален пазарен сегмент вече не съществува.
- цели райони обезлюдяват, а инфраструктурата там се разкапва. Никой не би купил жилище в такъв район, дори и да падне под себестойност.
- хората най-после разбраха, по трудния начин, че жилището не е инвестиция, а разход, при стагниращ пазар
- на пазара тепърва ще излизат стари, но хубави жилища, продавани от фалирали семейства, които търсят източник на доход.
- има по-развити европейски страни, в които жилищата са относително по-евтини от тези в БГ и все повече хора научават за това - това е психологически възпиращ фактор при при намерение за покупка. Разликата в нивата на лихвите по ипотечни кредити у нас и в страните от ЕС също е възпиращ фактор.
Така че, дори и да има моментни "микро-раздвижвания" на пазара, като гореспоменатите, те ще са конюнктурни и краткотрайни, а след тях ще продължават дългите периоди на спад. Брокерчетата и банкерчетата добре знаят, че дъно няма...