Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липсата на дата за затваряне на ТЕЦ-овете може да блокира аванса от 1.6 млрд. лв. от ЕС

Служебният кабинет е поставен пред тежка дилема, която трябва да реши до 30 септември

12 коментара
Липсата на дата за затваряне на ТЕЦ-овете може да блокира аванса от 1.6 млрд. лв. от ЕС

Новият служебен кабинет, който предстои да бъде назначен от президента Румен Радев в четвъртък, може да бъде изправен пред тежка дилема още в първите дни от мандата си. Той или ще трябва да запише дата и точен график за затваряне на въглищните централи (ТЕЦ "Марица Изток" 2 и на т. нар. централи на Христо Ковачки), или рискува да не получи одобрение за националния план за възстановяване и съответно да остави България без аванс от 1.6 млрд. лв. до края на годината.

Това стана ясно от няколко изказвания по темата в понеделник. Те са провокирани от наближаването на крайния срок за изпращане на плана в Брюксел – 30 септември. Ако това не се случи, България не губи достъпа си до средствата за възстановяване (12.6 млрд. лв.), но може да не получи заложения в държавния бюджет аванс от 1.6 млрд. лв. до края на годината. В момента България и Нидерландия са единствените държави в ЕС, които все още не са внесли официално в Брюксел плановете си за възстановяване.

От кабинета на вицепремиера по европейските въпроси Атанас Пеканов засега запазват мълчание по темата.

Според три източника, запознати с преговорите обаче, Брюксел се опитва да убеди България да запише конкретна дата за затваряне на въглищните централи още сега - в плана за възстановяване, макар въпросът да се отнася до Фонда за справедлив преход, който ще се договаря до октомври догодина. Възможно е това да е и тактически ход на представителите на еврокомисията за решаване на проблема в момент, в който все още няма избрано редовно правителство в България. В същото време служебният кабинет не иска да предрешава такъв стратегически въпрос за страната.

В понеделник служебните министри на икономиката и финансите Кирил Петков и Асен Василев посетиха региона на Раднево и Стара Загора и проведоха работна среща със синдикатите от комплекса "Марица-изток" именно по повод тежката тема със затварянето на мините и държавната ТЕЦ. В началото на срещата двамата дори подкрепиха с подписите си организирана от инициативен комитет подписка за запазване на енергийния комплекс и мините.

Като бивш служебен министър на икономиката и енергетиката Асен Василев изтъкна, че познава добре работата и проблемите в комплекса "Марица Изток", който произвежда 40% от електроенергията на България, и категорично застава зад запазване на енергийната независимост на страната ни. По думите му е необходимо бързо намиране на работещо решение за план А - запазване на "Марица Изток", защото Европа е имала тежко лято с високи цени на електроенергията, цената на емисиите от електроцентралите са нараснали с 55% и ако достигнат до 100 евро, е възможен икономически срив. По думите на Асен Василев сред обсъжданите досега проекти са иновативни технологии за изгаряне на въглища, залесяване с бързо растяща дървесина, изграждане на екоматерии и соларна инсталация. Служебният министър на финансите призова синдикатите да не вярват на "продавачите на надежда", които им предлагат инсталации на водород, защото това е изключително скъпо производство и цената на електроенергията ще нарасне много.

Кирил Петков припомни, че има тригодишен период, в който финансирането е осигурено. Той подчерта, че сега в индустриалната зона на Пловдив не достига работна ръка, а във фирмата, в която работи кума му, собственост на американска компания, най-ниската заплата е 2500 лева, а средната - 4500 лева. Той предложи край Раднево да се изгради логистичен център за стоки и услуги, които са за пазарите в Европа. Министърът на икономиката препоръча общината да кандидатства пред "Трансперънси интернешънъл" за сертификат "Община без корупция", за да бъде по-привлекателна за инвеститорите.

Темата за проблемът с датата за затварянето на централите ще бъде обект на обсъждане и на заседание на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), съобщи пред Mediapool председателят на бизнес организацията Васил Велев.

"След като никой в държавата не смее да постави точна дата, ние ще направим конкретно предложение за дата и за план, чрез който извеждането на централите от енергийната система на страната да стане поетапно и никой да не остане ощетен", каза Велев. Той обясни, че повече детайли по темата ще бъдат изнесени публично във вторник.

По думите на Велев в момента Европейската комисия има две основни бележки към България по плана за възстановяване – отсъствието на дата за затваряне на въглищните централи и конкретен план за заместващи мощности, както и на детайлен план със законодателни промени за съдебна реформа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #12

    На фона на 300 процента поскъпване на борсовия ток в Европа. На фона на тежка инфлация и очертаваща още по-тежка зима.На фона на тотална деиндустриализация на ЕС заради безумните "зелени " енергийни политики. На фона на тоталната зависимост от Газпром на цялата европейска икономика. На фона на всичко това такова изнудване от страна на брюкселските мижuтypku е свръх нахално

  2. необвързан
    #11

    Никой не иска да ги спре, защото отлично разбира, че ще има бунтове, поредно рязко повишаване на цените и вероятен режим. А обвързването на това решение с другия план, от страна на брюксел, си е класическо изнудване. Шах с пешката.

  3. Stefan
    #10
    Отговор на коментар #7

    Марица Изток 2 е държавна, другите Марици са американски. Тецовете на ковашки можеха да бъдат спрени отдавна по други причини. Но когато си жал.кар на хранилка в Брюксел ти е все тая за хората и икономиката и просто изпълняваш мръсни поръчки.

  4. Stefan
    #9

    Среден пръст на Брюксел за затварянето и готово. Крайно време е да се научим, че интереса клати феса. Партиите, които не се съобразяват с националните интереси - вън от парламента. Това по повод думите на единственият евродепутат от една иначе симпатична коалиция.

  5. BlueWater
    #8
    Отговор на коментар #3

    Енергийната мафия още от 2018г. знае, че бизнесът и ще изчезне до 2025г. или по-рано. За това се краде като за последно.

  6. The Rock
    #7

    Недейте така, Ковачки деца храни, че и ГЕРБ на всичкото отгоре. Смилете се!

  7. Авакум Захов
    #6

    Решението на всички проблеми е стикерът "Община без корупция". Каква пълзяща посредственост!

  8. редник
    #5

    Когато ХИ стане премиер (хи-хи) ще реши проблема - той е умен и решителен! Някои казват, че е и красив!

  9. Mz/X
    #4

    В Германия, Полша, Чехия и т.н. работят в пъти по-малко хора защото имат по-висока производителност. От там и социалния проблем е малък. У нас поради социалистическата организация на труда в държавните предприятия са назначени в пъти повече хора от необходимото, които си крадат заплатите понеже не полагат труд за да ги заработят. А заплатите им са над 2 пъти над нормалното понеже са монополисти.

  10. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.