Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон е готов да заеме на Украйна активи на Руската централна банка

6 коментара
Дейвид Камерън

Великобритания е готова да предостави като заем на Украйна всички замразени активи на Руската централна банка в Обединеното кралство. Това заяви британският министър на външните работи Дейвид Камерън пред Камарата на лордовете (горната камара на британския парламент), цитиран от в. "Гардиън".

Тези средства може да бъдат използвани като гаранция за изплащането на репарации на Украйна от страна на Русия заради военната инвазия.

"Има възможност или да бъде отпуснат синдикиран заем, или да бъдат емитирани облигации, които да бъдат гарантирани със замразените руски активи. По този начин ще можем да дадем тези пари на украинците със съзнанието, че те ще ни бъдат върнати, когато Русия им плати репарации", заяви Камерън.

С тези средства Украйна може да купи оръжия и боеприпаси или да намали бюджетния си дефицит, посочва "Гардиън".

Британският външен министър отбеляза, че Великобритания планира да заеме много по-голяма сума на Украйна от замразените руски активи, които Европейският съюз обсъжда да ѝ предостави.

ЕС оценява на около 260 милиарда евро активите на Руската централна банка, които са под негов контрол, отбелязва "Гардиън". Планира се на Киев да бъдат предоставяни "извънредните" печалби, генерирани на базата на тези активи. Тези печалби се оценяват на около 4 милиарда евро годишно.

Камерън за първи път публично обсъжда предложението толкова подробно, отбелязва британското издание и допълва, че това вероятно означава, че планът има политическа подкрепа в САЩ, но не и в ЕС.

Трите най-големи страни от Европейския съюз - Германия, Франция и Италия - са против самите те да използват руски резерви, за да плащат на Украйна. Те са подкрепени от Европейската централна банка, която многократно е заявявала, че подобна стъпка рискува да подкопае доверието в еврото: изправени пред прецедента на конфискация, международните инвеститори могат да намалят инвестициите в европейски държавни облигации.

Според Камерън използването на руски резерви като обезпечение за заем за Украйна по никакъв начин няма да подкопае репутацията на Лондон като международен финансов център. Въпреки че не са публикувани официални данни, смята се, че в Обединеното кралство има руски активи на стойност около 25 милиарда паунда (32 милиарда долара), а в САЩ - на стойност 40-60 милиарда долара в САЩ.

Използването на приходите е единствената идея, която ЕС обмисля, считайки я за по-безопасна от правна гледна точка, каза служител от една от страните от Г-7. Това беше потвърдено във вторник от ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел: "Ние не говорим за изземване на замразени активи, ние само обсъждаме доходите, които те генерират."

Въпреки че страните от ЕС отделят повече време, за да оценят правните и финансови последици дори от подобен ход, постепенният подход също им позволява да видят как реагират капиталовите пазари, казват двама служители на Европейската комисия. Поради това тя отложи крайния срок за вземане на окончателно решение, което по-рано беше планирано да бъде договорено до втората годишнина от нахлуването.

Съединените щати призовават европейците да действат по-бързо и все пак сами да изземат активите. Министърът на финансите Джанет Йелън наскоро нарече решението да се използват приходите като "важна първа стъпка", която тя въпреки това "подкрепя от все сърце".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. archibal
    #6

    „В Черно море, за съжаление, вече втори ден няма руски кораби“, – ВМС на Украйна

  2. archibal
    #5

    "Индия отказа да сключи договори с Роснефт поради санкции , - Bloomberg Те пишат, че Роснефт не успя да сключи дългосрочни договори с най-големите индийски петролни рафинерии за закупуване на 500 хиляди барела на ден . Между другото, Индия стана вторият най-голям купувач на руски петрол след нахлуването в Украйна. В своя пик, през май 2023 г., доставките достигнаха 2,15 милиона барела на ден , почти 30 пъти по-високи от предвоенните нива."

  3. anton nikolov
    #4

    Браво Британия ! Навремето се доказахте като нация, когато сами воювахте с нацистката военна машина и отказахте всякакъв мир с ненормалника Хитлер, докато Сталин делеше с него Полша , а САЩ се правеха на гламави.

  4. slon
    #3
    Отговор на коментар #2

    Мммм. Англия ще умре без олигарсите. Цял Лондон е купен от Олигасите след брегзит и благодарение на тях оцеляват. Без ЕС. Лондон е маката РУСИЯ.

  5. rusonefil
    #2

    Айде, давайте не чакайте.

  6. ABV
    #1

    Rule, Britannia! Britannia rules the waves: Britons never, ever, ever will be slaves. https://www.youtube.com/watch?v=akbzRuZmqVM&ab_channel=IanBerwick

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.