Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МАЕ очаква бензинът да поскъпва още, ще расте и търсенето на петрол

0 коментара
МАЕ очаква бензинът да поскъпва още, ще расте и търсенето на петрол

Международната агенция по енергията (МАЕ) прогнозира, че световното търсене на петрол идната година за първи път ще превиши равнищата отпреди пандемията от Covid-19 благодарение на Китай, предаде Франс прес.

Потреблението ще надмине предпандемичните нива за първи път и ще достигне 101.6 милиона барела дневно догодина, се посочва в месечния доклад на организацията с първите прогнози за 2023 г., публикуван в сряда.

Вероятното ускорение ще е породено в голяма степен от устойчивото възстановяване на китайското търсене след сериозни нарушения, свързани с Covid-19 през 2022 година, обяснява МАЕ. Това ще компенсира в значителна степен забавянето в развитите страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

За 2022 година МАЕ предвижда световно търсене от 99.4 милиона барела дневно, което е лека корекция нагоре спрямо миналия месец заради по-големия от очакваното растеж през март и април. Показателят обаче остава с 1 милион барела дневно под равнищата през 2019 година.

Организацията отбелязва, че котировките на петрола продължават да се повишават след руската инвазия в Украйна, а цените на бензина нарастват още повече заради крайно ограничения капацитет за рафиниране. Така прогнозите за цените са "структурно високи", което ще ограничи пътуванията с автомобили.

Активното възобновяване на въздушния трафик подкрепя търсенето на петрол в краткосрочен план, според МАЕ. Динамиката зад възстановяването на пътуванията със самолет в Европа и Северна Америка е все по-ясно изразена, отчитат експертите.

По отношение на предлагането МАЕ прогнозира, че страните извън ОПЕК+ ще движат растежа през остатъка от годината. Тя цитира най-вече САЩ, следвани от Норвегия, Бразилия, Канада и Гвиана.

Общото годишно предлагане за страните от ОПЕК+ може да се понижи през 2023 година, тъй като ембаргото и санкциите засягат обемите от Русия и производителите извън Близкия изток, които страдат от допълнителен спад, допълва МАЕ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.