Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Махмуд Абас, привърженик на диалога с Израел

0 коментара

Известен повече с партизанското си име Абу Мазен, 68-годишният Абас заемаше поста генерален секретар на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина и беше дясна ръка на Арафат, преди той да го определи на 7 март за министър-председател. Този нов пост бе създаден под натиска на международната общност и главно на САЩ.

През последните дни отношенията между двамата политици се обтегнаха много покрай споровете за състава на правителството и едва вчера с международно посредничество те успяха да се разберат.

В крайна сметка Махмуд Абас съумя да наложи изискванията си на своя покровител и ще разполага с реална власт и с право да назначава някои фигури в кабинета.

Възприеман от известно време като потенциален наследник на Арафат начело на Палестинската автономна власт, Абас подложи неотдавна на критики използуването на военни средства в интифадата, обявена в края на септември 2000 г. и призова палестинците да изберат мирната съпротива срещу Израел.

През декември 2002 г. той прикани палестинците да прекратят изцяло въоръжената борба и ги посъветва да се върнат към средствата, използувани при първата интифадата /1987-1993/ т.е. "замерване с камъни, демонстрации и други средства за мирен протест".

На 24 февруари тази година при посещение в Москва той обяви, че палестинското ръководство е призовало палестинците "да демилитаризират интифадата за една година".

"Мирните" му позиции бяха възприемани общо взето хладно от палестинските радикални движения. Тъй като се смята за приемлив за израелците партньор, Махмуд Абас е доста непопулярен сред палестинците.

Що се отнася до реформите на Палестинската власт, които трябва да извърши, за да отговори на очакванията на международната общност, Абас смята, че те не трябва да бъдат отхвърляни, само защото са били наложени с натиск от САЩ.

Човекът в сянка, Абас беше един от архитектите на израелско-палестинските мирни споразумения от Осло /1993/, които сега са пред издихание.

Роден в Сафед, Галилея, той е част от масовия палестински бежански поток, предизвикан от създаването на израелската държава през 1948 г. Довереник на Арафат, към чието движение Ал Фатах се присъединява от самото му зараждане през 60-те години, Абу Мазен е защитил докторска дисертация за ционизма в Москва в края 70-те години.

Оттогава е и убеждението му, че не може да има възможно решение за израелско-арабския конфликт без диалог с еврейската държава.

След като е изгонен от Ливан заедно с Арафат през 1982 г., той живее в изгнание в Тунис до 1994 г., когато се завръща в палестинските територии след подписването на споразуменията от Осло.

Махмуд Абас, който казва, че се е срещал за последен път с израелския премиер Ариел Шарон преди 14 месеца, не изключва възможността да го види отново въпреки критичното си отношение към него.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.