Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Майсторска манипулация на записите могат да направят само службите

0 коментара
Майсторска манипулация на записите могат да направят само службите
Само службите биха могли да направят трудно забележима манипулация в записите от разговорите на шефа на митниците Ваньо Танов, разпространи последния месец. Възложеният на БАН анализ обаче едва ли ще каже категорично има ли интервенция и къде точно, смята експертът Златогор Минчев от Съвместния център за обучение, симулации и анализ към Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.

Минчев коментира пред Mediapool, че не неговото звено се занимава с възложения от прокуратурата анализ на записите, макар да има опит в тази област. Според него звеното, което прави експертизата, ще остане в тайна заради големия политически и обществен интерес.

Анализът беше възложен на академията миналата седмица и резултатите от него се очаква да бъдат оповестени всеки момент.

За центъра, в който работи, Минчев коментира, че “не от вчера“ се занимава с “анализ на сигнали, а работят от повече от десет години“.

Според Минчев БАН разполага с достатъчно висок капацитет, дори "на световно ниво“, да извърши възложения ѝ анализ.

БАН трудно ще излезе със заключения, заплашващи стабилността на държавата

Той коментира, че манипулация в записа принципно лесно може да се установи със спектрален и фазов анализ, които при намеса ще покажат промяна в динамиката. “Но конкретно дали въпросният запис е манипулиран в посока промяна на значението, разместване на словоред, това е сериозен ангажимент, и аз не мисля, че в България някой ще се ангажира с твърдо становище по въпроса. По-скоро трябва да изчакаме международна експертиза“, коментира Минчев.

Прокуратурата обаче засега не е възлагала независима международна експертиза, макар че премиерът Бойко Борисов преди време допусна такава възможност. Към момента има една експертиза, направена от институт на МВР, според която записите може и да са манипулирани, но не се посочва категорично да са добавяни, махани или размествани думи и фрази, каквито са твърденията на участниците в разговорите.

Вестник "Галерия", който разпространи компрометиращите властта разговори на Танов с премиера, министри и депутати, поръча експертиза на реномирана парижка лаборатория, която излезе със заключение, че записите не са манипулирани. Тази експертиза обаче няма значение за разследването, тъй като е поискана от частен възложител, а не от българска официална институция.

Златогор Минчев смята, че размяна на словоред е “много лесно да се установи от научна гледна точка“, но да се “поеме отговорност за подобна интервенция е доста опасно действие“.

“Всеки учен ще вземе отношение по въпроса от гледна точка на това, че има някаква интервенция, но каква конкретно е интервенцията, къде са променяни изреченията, такъв тип информация е доста ангажираща", поясни той.

“Може би има колеги, които са готови да се подпишат и това публично да бъде огласено, но не мисля, че случаят е такъв. Точно това е една от причините, експертизата, която ще излезе, да не бъде или публично огласена или да не бъде ясно назовано какви са резултатите и кой е човекът или институцията, която го е правила“, смята Минчев.

“Когато са замесени политически въпроси, трябва да се отчита и този факт. Защото в случая се заплашва стабилността на държавата“, допълни той.

Поради всичко това Минчев е на мнение, че в анализа на БАН няма да има категорична констатация.

"Нормално учените работят с допускания, с процентни вероятности. Когато питате учени, те поглеждат въпроса от различни гледни точки и се стараят да бъдат максимално обективни. Няма как да очаквате една държавна организация, каквато е академията, на бюджетна издръжка, да излезе със становище, което заплашва държавността. Ето защо е добре да се поиска експертиза от чуждестранна организация“, каза още Минчев.

Само службите могат да направят успешна манипулация на записите

Според Минчев има капацитет у нас да се установи произходът на записите. Той смята, че има достатъчно компетентни хора, които да манипулират записите, но за целта трябва да са заинтересовани лица.

“Кой е конкретният технически изпълнител за мен не е толкова важно, по-важно е кой е разпоредил това нещо. Като техническо изпълнение обаче успешната манипулация може да се направи само от службите“, смята експертът.

Ако това се направи в радио или звукозаписно студио, то монтажът ще си проличи веднага, добави той.

“За да не е видно, е нужно професионално оборудване. То е специализирано и не се продава на физически или юридически лица. То се разпространява на ниво сътрудничество между службите. Тоест, ако тук има някаква интервенция, тя е на съвсем високо ниво и трябва сериозно да се замислим за стабилността на нашата държава“, коментира Минчев.

“Това не говори добре за нашата демокрация“, посочи той.

Следите водят към МВР

Според неофициална информация на Mediapool, комплексната експертиза на прокуратурата ще излезе със заключение, че записите от специални разузнавателни средства (СРС) и са изтекли от службата за подслушване в МВР - ДОТО.

До този извод вече са стигнали и от комисията за контрол на ДАНС, които ще обявят окончателното си становище тази седмица. Проблемът бил с пропуски в законовия регламент, които не позволяват да се установи точно откъде е изтекла информацията.

Т.нар. акунти за достъп до телефонни разговори в ДАНС и останалите служби се водят изнесени работни места на ДОТО. Това на практика означава, че служители на дирекцията трябва да стоят на слушалките в ДАНС. Естествено, подобно нещо не се случва, а подслушването в реално време се извършва от спецагентите, а не от служители на МВР. Въпреки това отговорност на ДОТО е да подсигури системите си срещу незаконно изнасяне на информация, включително запис на диктофон на воден разговор, презапис на файл на флашка или диск и т. н. Според експерти такъв презапис от изнесен акаунт не е възможен, а при опит за нерегламентирана намеса, тя веднага се отразявала на централния сървър на ДОТО в МВР.

Според неофициална информация, която едва ли ще бъде потвърдена от някого, в България има 20 компютъра с лицензиран софтуер за подслушване и специализирано наблюдение, но софтуерът бил размножен незаконно още на стотина устройства. Поради тази причина през последните дни се заговори, че МВР разполага с нерегистрирана техника за следене, включително и мобилна, и че тя се използва нерегламентирано.

* Златогор Минчев има докторска степен по кибернетика и роботика в Техническия университет в София. От 2005 г. работи в сферата на сигурността в редица проекти с финансиране от правителството, ЕС, НАТО, САЩ и неправителствения сектор. От 2008 гоина е IT директор в “Джорж Маршал” - България. Автор и съавтор на над 50 научни публикации в сферата на компютърните науки, кибернетиката, роботиката, електрониката, обработката на биологични сигнали, управлението при кризи и информационната сигурност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.