Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мъка. И вторият ден на новия парламент приключи с неизбран председател (видео)

97 коментара
Мъка. И вторият ден на новия парламент приключи с неизбран председател  (видео)

След два дни безуспешни опити да си избере председател, започналото в сряда първо заседание на 48-ото Народно събрание, ще продължи в петък със същата задача. След две провалени процедури в първия ден, в четвъртък се проведоха още две гласувания със същия нулев резултат.

Преди ден първата политическа сила ГЕРБ не успя да консолидира достатъчно гласове за своя кандидат Росен Желязков, но това не можа да направи и втората -"Продължаваме промяната", която бе номинирала Никола Минчев. Късно снощи ПП обяви, че се отказва въобще да издига кандидат. Това съвсем не улесни задачата, защото в четвъртък още по-ясно се открои фактът, че ГЕРБ пак не може да намери подкрепа за своя кандидат при първото за деня гласуване. 

Последваха часове спорове и преговори. Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов коментира, че при сегашната патова ситуация всички партии трябва да оттеглят кандидатите си и да се търси неполитически вариант за излъчване на председател на НС. "Това означава председател, който е излъчен през такава формула, каквато например дава Конституцията за най-възрастен председател. Тя не е по политическа логика".

Така след известни колебания ГЕРБ оттегли номинацията на Желязков, но изтълкува думите на Иванов буквално и лансира за поста Вежди Рашидов, който като най-възрастния народен представител ръководи първото заседание на НС до избора на редовен председател.

По-късно Рашидов сам оттегли кандидатурата си.

През целия ден вървяха взаимни увещания да се заложат нови критерии за избор, след като досегашните не вършат работа. На един от председателските съвети, на които партиите обсъждаха как да излязат от ситуацията, ПП даде пресконференция и поиска лидерите на формациите да обсъдят публично и пред камери как да се реши проблемът, за да видят хората как е постигната договорката. В крайна сметка обаче никоя партия не откликна, а Кирил Петков и Асен Василев обявиха, че са искали да предложат всяка политическа сила да предлага кандидати не от своите редици, а от останалите парламентарни групи.

Как минаха двете гласувания във втория ден

В началото на новия пленарен ден беше направен опит за избор, като този път номинациите бяха четири - Росен Желязков (ГЕРБ), Йордан Цонев (ДПС), Петър Петров ("Възраждане") и Кристиан Вигенин (БСП). От ПП спазиха решението си да не издигат кандидат. Това обаче по никакъв начин не промени нещата, защото останалите четирима получиха същата подкрепа като вчерашната – т.е. недостатъчна.

Последва дълга почивка и председателски съвет, на който ГЕРБ са предложили Рашидов, но не са срещнали единодушна подкрепа.

Когато депутатите се върнаха в залата, обсъжданията продължиха в необичайно спокоен и дори любезен тон, но от тях не произтече нищо.

На този фон се открои гневният изблик на лидера на БСП Корнелия Нинова срещу "Продължаваме промяната".

По време на обсъжданията по втората процедура тя нападна бившите си коалиционни партньори от ПП, които инициираха среща между партиите, на която никой не отиде. "Репликата да се видим в зала "Запад", за да няма задкулисие, е индиректно обвинение, че всички други сме се събрали на най-официалното място, председателския кабинет и дискутираме в парламентарната зала нещо задкулисно. Няма да позволим да ни върнат в образ на задкулисие. Може да сте тук само от година, но тези хора са изстрадали битката със задкулисието. Не сме се борили шест години с мафията и задкулисието, за да си позволява някой да ни открадне освен програмата, и образа", каза Нинова. 

Съпредседателят на ПП Кирил Петков заяви, че е постигнат консенсус за обективност във връзка с правилата за избор на председател. Според него критериите, на които трябва да отговаря новият председател са: да има предишен опит като председател или зам.-председател на НС; да бъде "неконфликтна личност"; да разполага с общественото доверие.  Даниел Митов от ГЕРБ отбеляза, че няма начин да се определи кой например е "неконфликтна личност", особено като се има предвид, че е нормално политиците да влизат в сблъсъци помежду си в пленарната зала.

В крайна сметка се стигна и до второто гласуване за деня, в което участваха само Йордан Цонев (ДПС), Кристиан Вигенин (БСП) и Цвета Рангелова ("Възраждане"), след като Рашидов сам оттегли номинацията си. На балотаж отидоха Цонев и Вигенин, но отново никой не беше избран, а след това Рашидов обяви, че заседанието ще продължи в петък от 10 часа.

За този ден депутатите се гласяха да изслушват служения финансов министър за финансовото състояние на държавата в момента, как ще приключи бюджетът за тази година, както и какви са вижданията на служебния кабинет за 2023 г.

Mediapool следи на живо втория ден от първото заседание на 48-ото Народно събрание: 

  1. При четвъртата процедура по избор на председател отново се стигна до балотаж. Този път между Цонев и Вигенин. Кандидатът на ДПС бе подкрепен само от партията си и от ГЕРБ и получи 102 гласа "за". Предложението на БСП бе подкрепено от социалистите и от 49 депутати от ПП. Депутатите от "Български възход" не участваха в гласуването.

    В крайна сметка отново никой не беше избран за поста, а Вежди Рашидов обяви "почивка" до утре сутринта, когато за трети пореден ден първото заседание на 48-ото Народно събрание ще продължи. 

    "Много се изморихте всички. Първата нощ имахте една хубава крачка към демокрация, хубаво е да се наспим, явно сте хора с характери. Почивка. Утре в 10 часа на заседание", каза той.

  2. От ДПС отново издигнаха Йордан Цонев за председател. От "Възраждане" смениха Петър Петров с Цвета Рангелова. Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък посочи, че след като няма консенсус около Рашидов, то партията отново предлага Кристиан Вигенин. От ГЕРБ взеха думата, за да кажат, че няма да издигат кандидат, същото направиха и от ПП.
  3. Председателстващият заседанието Вежди Рашидов взе думата преди да започнат формалните номинации и след кратка реч обяви, че оттегля номинацията си. 

    "Оттеглям я в името на разума и ви моля, много ниско стойте до хората", каза той.

    Той се извини на Корнелия Нинова за острите думи, които е отправял през годините към нея. Размяната на остри реплики бе спомената по-рано и от самата Нинова.

    До днес ме гризе съвестта, че съм допуснал с една дама така да се държа, каза той.

    След като приключи с изказването си, депутатите дълго го аплодираха, а той призна, че се е разчуствал.

  4. Заседанието бе подновено, а почти веднага след него единодушно с гласуване депутатите решиха дебатите по процедурните правила да бъдат прекратени. 

    Предложението за това беше на Десислава Атанасова от ГЕРБ, която го мотивира с това, че не са направени предложения за промяна в тях.

    Предстои и формалното предлагане на кандидати за председател. Това е третата процедура.
  5. По искане на ДПС заседанието беше прекъснато за почивка, която този път беше обявена като 15-минутна.

  6. Депутатите влязоха в спор около евентуалните критерии за председател на парламента.

    Докато се обсъждаха евентуални критерии, които да бъдат включени в процедурата, някои партии обявяваха евентуални номинации.

    "В момента обсъждаме варианти за критерии без да предлагаме процедурни правила, а имаме очакването до края на деня да произведем избор. Преди да сме спазили формата за вземане на решения, вече предлагаме номинации. А ние трябва да се обединим около това ще имаме ли критерии или ще оставим да се правят предложения с номинации", посочи Росен Желязков от ГЕРБ

    После стигна до дебат дали въобще трябва да има допълнителни критерии, каквито по-рано представиха от ПП и "Възраждане". 

    В обсъждането се намеси и съпредседателят на ПП Атанас Атанасов. "Единственият критерий, на който трябва да отговаря председателят на Народното събрание, е да е народен представител", каза той.

    В отговор Асен Василев посочи, че ПП не настоява на критериите, но идеята им била да се погледне към хора извън първоначалните номинации.

    По-рано Даниел Митов от ГЕРБ посочи, че не е ясно как биха могли да бъдат измерени критериите на ПП за това кой колко е конфликтен например.

  7. От ДПС обявиха, че за разлика от всички останали формации, не се отказват от досегашната си номинация - тази на Йордан Цонев. От Движението призоваха останалите партии да не гледат на Цонев като на тясно партийна кандидатура, а като такава на депутат с изключително много опит, който можел да овладява политическите страсти.

  8. От парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова остро разкритикува ПП и се обяви за обединение около идеята Рашидов да поеме поста.

    "Репликата да се видим в зала "Запад", за да няма задкулисие е индиректно обвинение, че всички други сме се събрали на най-официалното място, председателския кабинет и дискутираме в парламентарната зала нещо задкулисно. Няма да позволим да ни върнат в образ на задкулисие. Може да сте тук само от година, но тези хора са изстрадали битката със задкулисието. Не сме се борили шест години с мафията и задкулисието, за да си позволява някой освен да ни открадне програмата, а и образа", каза Нинова.

    От думите на Нинова се разбра, че на някой от председателските съвети днес партиите се обединили около "крехкото съгласие" всички да си оттеглят досегашните кандидати и до принципното обединение да подкрепят Рашидов.

    Тя обясни, че това "крехко съгласие" се разпаднало "преди 15 минути" на последния председателски съвет. Тя обяви, че БСП подкрепя идеята Рашидов да поеме поста и ако се се постигне съгласие, то тогава социалистите пак ще издигнат Вигенин и подчерта, че той покривал и критериите на ПП.
  9. От "Възраждане" обявиха, че оттеглят номинацията на Петър Петров за председател, но ще предложат друг на негово място. 

    Партията предлага за поста да се издигат кандидати, към които "първата реакция да не бъде "този не", а да бъде "този кой е" - тоест да е ново лице на политическата сцена.

    "В нашата група имаме достатъчно добре подготвени юристи и когато дойде времето за номинации, ще предложим един от тях, който не е бил от толкова дълго време в политиката", посочи той.

  10. От парламентарната трибуна Десислава Атанасова от ГЕРБ призна, че партията е предложила Рашидов да остане на поста, но идеята не е събрала пълна подкрепа. 

    "Предложих да се обединим, да търсим съгласие по други критерии, лишени от политическа пристрастност. След като не можем да намерим критерии, тогава нека да изберем за председател на парламента най-възрастния, като това предложение беше обективно, че той ще има зам.-председатели, заяви Атанасова. И това не беше прието. Второто предложение беше да заложим на вариант, при който първа и втора политическа сила оттеглят и ние го направихме. Да изберем третата, номинацията на Йордан Цонев също не събра гласове. Очевидно като че ли не си даваме сметка, че повече от 30 часа се въртим в кръг", разказа тя.

    И след като призна, че идеята не е намерила единодушна подкрепа, Атанасова все пак предложи и в зала отново "възрастта" да критерият за избор
  11. От парламентарната трибуна съпредседателя на ПП Кирил Петков предложи председате да бъде избран по три критерия - предишен опит като председател или зам.-председател, кандидатът да не е конфликтна личност, да е сс високо обществено доверие.

    "Ако направим дискусия по тези три неща, не си подвикваме и се уважаваме, мисля, че имаме шанс да направим това, което очаква обществото", каза Петков.
  12. Третият председателски съвет приключи и заседанието най-сетне бе подновено. След председателският съвет така и не се разбра да се е стигнало до консенсус. Христо Иванов от ДБ единствен говори пред журналистите и обяви, че няма консенсус.

    По информация на Mediapool на съветът от ГЕРБ предложили Вежди Рашидов да бъде избран за председател, но заседанията да не се водят от него, а от зам.-председателите от различните формации. 

    По неофициална информация ПП и ДБ не са подкрепили идеята, но БСП и ДПС са склонни да гласуват "за" и така вече Рашидов би събрал нужната подкрепа.
  13. Представители на седемте формации в 48-ото Народно събрание са се събрали на трети за деня председателски съвет в опит да вземат общо решение за това как да бъде избран председател на НС.

  14. Обявената преди повече от два часа уж едночасова почивка продължава. Междувременно се разбра, че на председателския съвет не е бил постигнат консенсус за това по какъв начин да бъде избран председател на парламента.

  15. На обявената за 12 часа публична среща за обсъждане на варианти за избор на председател не се появи нито една формация. Домакините от ПП влязоха в залата 20 минути по-късно с обяснението, че са чакали председателския съвет да приключи. 

    Така и не се разбра по каква причина от ПП смятат, че публична среща ще стигне до решение, след като дори на председателските съвети не се стига до единодушие за разрешаване на проблема.

    Кирил Петков и Асен Василев обявиха, че идеята им е била публично да се обсъдят критерии за номинации на шеф и обясниха, че една от техните идеи е формациите да номинират по двама депутати, но не от своята, а от други парламентарни групи. 

    Двамата обаче не казаха кого биха номинирали, защото това не било обсъдено с парламентарната им група.
  16. Все още на председателски съвет не е взето решение по какви критерий да бъде избран председателят на Народното събрание, след като "събиране на мнозинство" в момента не важи, понеже има паритет, и никой не преодолява изискванията на конституцията.

    Това каза пред журналисти Десислава Атанасова от ГЕРБ.

    "След като няма съгласие по темата най-голямата партия да излъчи председател, както видяхте, втората по големина оттегли своята номинация. Ние сме съгласни на разговори третата да номинира председател, или друг подход - най-възрастният, най-опитният, и др., стига да има начин парламентът да заработи", каза тя. 

    Атанасова обяви, че не ГЕРБ няма да иде на срещата на ПП още повече, че тече председателски съвет. "Не считаме, че от ГЕРБ трябва да ходи където и да е, в която и да е зала, защото в голямата зала на НС в открито заседание всеки може да отстои публичната си политическа позиция", добави тя.

  17. На пресконференция в кулоарите на парламента от ПП предложиха среща между ръководствата на седемте формации в парламента, на която да се търси решение за председател. Идеята на Кирил Петков и Асен Василев е тези разговори да се излъчват на живо и да за публични. 

    Това предложение беше лансирано докато продължаваше да се провежда председателски съвет между представителите на всички формации, които обаче не е публичен. 

    "Преди 10 месеца този процес работеше успешно. Единственият начин всички български граждани да са сигурни, че няма нищо задкулисно, няма сделки и др., дебатът да се състои пред всички. И хората, които могат да взимат решения да присъстват там. И г-н Бойко Борисов, ако реши - да заповяда", каза Кирил Петков.

    Предложението им е срещата да е проведе в 12.00 часа днес в парламента.
  18. По време на почивката Десислава Атанасова от ГЕРБ обяви, че партията е готова да не издига повече Желязков в именто на намиране на решение на проблема.

    "Време е да покажем мъдрост, разум и държавническо мислене, за да може българският парламент да проработи. В противен случай ще влезем в тежка конституционна криза, която засяга не само законодателната дейност на парламента, а намирането на решения на всички проблеми, които стоят пред българските граждани", каза тя.

    Атанасова подчерта, че председател трябва да бъде избран днес.

  19. Председателстващият заседанието Вежди Рашидов обяви почивка от 1 час, в която отново да се събере председателски съвет, а на него да се търси различно решение на създалата се ситуация.

  20. При балотажа нито Желязков, нито Цонев успяха да съберат повече гласове "за", отколкото "против" и "въздържал се". За Цонев гласовете бяха 35 гласа "за" (ДПС), 95 гласа "против" и 43 гласа "въздържал се". За Росен Желязков вотът беше - 102 гласа "за" (ГЕРБ и ДПС), 97 гласа "против" и 39 гласа "въздържал се".

  21. При първото гласуване в новата процедура отново се стигна до балотаж, но тъй като този път Минчев не беше сред кандидатите, то той е между Росен Желязков от ГЕРБ и Йордан Цонев от ДПС.

  22. От БСП отново издигнаха Кристиан Вигенин, а от ДПС пак предложиха Йордан Цонев за председател.

  23. От парламентарната трибуна от ПП обявиха официално, че няма да издигат кандидат за поста. "Възраждане" обаче отново предложи Петър Петров.

  24. Десислава Атанасова от ГЕРБ обяви, че формацията отново издига Росен Желязков за председател. От думите ѝ се разбра, че по време на председателския съвет е взел решението това да е последният опит за "пряк сблъсък между кандидатури".

  25. Председателстващия заседанието Вежди Рашидов обяви в началото на подновеното заседание, че ще бъде направен още един опит за избор на председател. А ако и той е неуспешен - ще се проведе нов председателски съвет в търсене на различни решение на въпроса. Преди подновяването на заседанието също имаше председателски съвет, но нито една формация не коментира официално какво е било обсъждано на него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

97 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #97

    И на двеста и втория ден няма да има нито парламент, нито правителство, ако ГЕРБ, ПП, ДБ, БСП и ДПС не импийчват Радев. Ако не го направят, нещата вървят към еднолична пРезидентска диктатура и разтурване на партиите.

  2. Коментарът е изтрит в 12:19 на 21 октомври 2022 от автора.
    #96
  3. Гьорче Петров Н
    #95

    ПП Да Спрат Унизителното Ухажване и Увъртане Около Токсичната Радикализираща се бСП, Христо Иванов Да Спре С Тоя Самарянски Конструктивизъм Да Угажда и Прави "Мостове", Сякаш НЕ Си Е Научил Урока И Не Помни "Борисов 2" Реформаторските Дивотии и Последвалото Унизително Гледане на НС Изпод Опашката на Коня, А ДА Застанат Твърдо Като Опозиция и Се Разграничат От Останалите Задкулисен Инженеринг Производни Клонинг Политически Мутации на бКП, Нека Ония Заедно Се Оправят, Да Се Види КОЙ, КОЙ Е, Няма По

  4. pepe
    #94
    Отговор на коментар #57

    И к'о пра'им ако се падне Цветка Рангелова /"Израждане"/?

  5. Мунчо Велики
    #93

    Да ви кажа, допреди година-две съпреживявах, ядосвах се. Сега вече гледам на Народното събрание като на един цирк, пълен с палячовци, на които им плащам, за да ме забавляват, като си правят един на друг номера: търкалят се, бият си шамари и ритници, поливат се с вода или с помия, кривят се като маймуни. Вярно, малко скъпичко ни излиза това забавление, но пък не е скучно.

  6. pepe
    #92
    Отговор на коментар #21

    Внимание - луда крава! :)

  7. Гьорче Петров Н
    #91
    Отговор на коментар #87

    Да Има Право В Недобрият Факт, Че Нещата Вървят Добре За ГРУмен гадефф, Всичко Е ГАРАНТИРАНО От бОйкоу който С Двете Си Силни Ръце И Едно Туптящо Сърце "Пребиваше" "комунисти" На Избори и "Къртеше Зъби" Наред, Че Когато Му Свършиха "комунистите" За Биене, Тоест С Напускането на Сцената От СерГей СтаниШеф отиващ в Европа И Оттеглянето Поради 2 Мандата (Достатъчно)Влачене на Агент ГОЦЕ пЪрванов, на батя ти бОйка му Трябваха "комунисти" За Боксова Круша,

  8. Гьорче Петров Н
    #90
    Отговор на коментар #85

    То Хубау Диктатура За Простия Български Народ, Ами Какво Ще Е За Непростия Български Народ Частта, Или Казваш Е Много Малка и Незначителна, "Един Файтон Хора" Да Използвам Един От вашите Резонни Изрази, Ние Умните Какво Да Правим, Да Бягаме В Чужбина Ли, Ама Простите И Те Бягат, Че И Повече От Умните, Гласуват За "израждане", ГрЕП, бСП, кремълослужци със Зелени Чорапи итн., итн., Един Вид Изтакозват се(изождат) и Си Бият Камшика После, Най Простите Явно Остават Да Чистият или Консумират оставеният

  9. стефчо
    #89

    "Мъка" е наистина най-доброто обобщение. Обаче едно коварно гласче някъде в мен добавя: "Абе, а не е ли малко режисирана тая мъка?"

  10. doesitmatter
    #88

    нинова е вече напълно изперкала

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.