Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мълчание в ефир: АЕЖ с кампания срещу делата "шамари" (Видео)

1 коментар
Мълчание в ефир: АЕЖ с кампания срещу делата "шамари" (Видео)

В Световния ден на свободата на печата – 3 май, Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) – България и Нова тв направиха нестандартна акция срещу "делата шамари", чиято цел е заглушаване на критични журналисти и граждански активисти.

Предаването на "Нова тв" - "Интервюто в новините" стартира с близо минута мълчание, като зрителите наблюдаваха в студиото водещият Николай Дойнонв, Мария Черешева, зам.-председател на АЕЖ и доц. Георги Лозанов. 

"Това мълчание, не е случайно, не е поради технически проблем, а е свързано с нещо по-опасно. Така, безмълвно ще изглеждат медиите, ако гласът на медиите се заглушава", обясни на старта на предаването Николай Дойнов.

Мария Черешова уточни, че един от основните начини за заглушаване на медиите е чрез т.нар. дела "шамари".

"Срещу български журналисти и медии се водят дела с обща стойност, възлизаща на няколко милиона лева", посочи Мария Черешева, заместник-председателка на Асоциацията на европейските журналисти - България.

Искове за по един милион лева са завели "Лев Инс" срещу Mediapool и "Еврохолд" срещу "Биволъ". Това не са обикновени дела, а "дела шамари" или SLAPP, чиято цел е да заглушат гласа на журналистите, посочи тя. Тези дела се водят от политици или лица с икономическа власт. Друг начин да се оказва натиск върху журналистите е с помощта на институциите, каза Черешева и даде пример с натиска, който прокуратурата оказва на сайта за разследваща журналистика BIRD.

Най-лесният начин да заглушиш гласа на журналистите е като физически го унищожиш. През 2022 г. починалите журналисти са с 50% повече спрямо 2021 г., посочи доц. Георги Лозанов.
 
Преди около седмица Антикорупционният фонд представи доклад, обобщаващ практиката на българските съдилища по 65 граждански, наказателни, административнонаказателни и дисциплинарни производства, носещи белези на SLAPP, за последните 20 години у нас.

Две от тях са именно споменатите срещу Mediapool – едното бе заведено от съдията Светлин Михайлов, а другото – от застрахователната компания "Лев инс".

Междувременно, в Световния ден на свободата на печата стана ясно, че България се изкачва с 20 места в новото издание на глобалната класация за свободата на медиите на "Репортери без граници" и вече заема 71-во място в света от общо 180 държави.

Само преди три години България заемаше 111-та позиция в класацията, но започна стремглаво изкачване, след като депутатът от ДПС Делян Пеевски продаде медийния си бизнес, а правителството на Бойко Борисов падна от власт.

В началото на 2021 година България бе практически последна в Европа по медийна свобода, без да се броят Русия, Беларус и Турция.

В Световния ден на свободата на печата и Европейския парламент изказа подкрепата си за медиите, които играят ключова роля за демокрацията. Оттам обявиха, че готвят нови правила срещу делата "шамари".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.